Histamínová intolerancia – všetko čo potrebujete vedieť
Výrazné zvýšenie počtu ľudí s histamínovou intoleranciou (skrátene HIT) vnímame v posledných rokoch aj v našej praxi. To nás primälo pozrieť sa na túto diagnózu bližšie. Našu pozornosť sme zamerali na možné príčiny vzniku histamínovej intolerancie, jej príznaky a tiež možnosti liečby, či aspoň zmiernenia prejavov.
Snažili sme sa zhrnúť všetky poznatky do zrozumiteľného celku. Veríme, že nájdete odpovede na všetky vaše otázky.
Čo je histamín a čo v tele histamín zabezpečuje?
Histamín je prirodzene sa vyskytujúca organická chemická látka. Rozlišujeme medzi histamínom endogénnym (vytvára sa v tele) a exogénnym (nachádzajúci sa v potravinách v rôznych množstvách).
Keď je telo vystavené alergénu, napríklad peľu alebo prachu, dochádza k uvoľneniu histamínu zo žírnych buniek (imunitné bunky, ktoré cestujú po tele a hľadajú alergény). Histamín následne zvýši priepustnosť kapilár pre biele krvinky a niektoré bielkoviny, aby im umožnil zneškodniť patogény v infikovaných tkanivách.
Po uvoľnení histamínu sa môžu objaviť príznaky alergie, ako je svrbenie očí, kožné vyrážky, zápaly alebo v extrémnych prípadoch život ohrozujúca anafylaxia.
Endogénny histamín sa teda podieľa na lokálnych imunitných reakciách, zároveň však reguluje fyziologické funkcie v tráviacom trakte a tiež pôsobí ako neurotransmiter.
Čo je histamínová intolerancia (HIT)?
Histamínová intolerancia vzniká v dôsledku nadbytku histamínu v tráviacom systéme, kde citlivosť na potraviny s vysokým obsahom histamínu spôsobuje tráviace (ale aj iné ako tráviace) príznaky. Táto citlivosť je často zapríčinená zlým stavom čriev.
Rozklad histamínu majú na starosti dva enzýmy – diaminooxidáza (DAO) a histamín-N-metyltransferáza (HNMT).
Histamín nachádzajúci sa mimo tráviaci trakt je odstraňovaný pomocou HNMT a histamín v tráviacom systéme pochádzajúci z baktérií, potravín, nápojov alebo imunitnej reakcie na potravinové alergény – je rozkladaný enzýmom DAO. Ak je hladina enzýmu DAO nízka, nahromadenie histamínu v tráviacom systéme môže spôsobiť histamínové príznaky.
Existuje niekoľko možných základných príčin zvýšeného histamínu v tráviacom trakte alebo zníženia hladiny či aktivity enzýmu DAO.
Je histamínová intolerancia potravinová alergia?
Pojem “histamínová intolerancia” môže byť trochu mätúci, pretože naznačuje imunologickú reakciu na histamín, čo nie je celkom presné.
Osoby s histamínovou intoleranciou sa často čudujú, prečo sú ich alergologické testy (napríklad kožné testy) negatívne.
Na rozdiel od skutočnej potravinovej alergie sprostredkovanej IgE, pri ktorej imunitný systém reaguje na konkrétny potravinový alergén okamžitými príznakmi, alebo dokonca potravinovej intolerancie sprostredkovanej IgG, ktorá môže spôsobovať jemnejšie alebo oneskorené reakcie imunitného systému na určité druhy potravín, príznaky histamínovej intolerancie sú dôsledkom toho, čo sa často považuje za preplnené vedro, čo znamená, že hladina histamínu je jednoducho vyššia, ako telo dokáže tolerovať.
V závislosti od toho, “aké plné je vaše vedro histamínu”, môžete, ale nemusíte v daný deň reagovať na potraviny s vysokým obsahom histamínu alebo na iný spúšťač histamínu alebo žírnych buniek.
Príčina vzniku histamínovej intolerancie
Čo je príčinou vzniku histamínovej intolerancie?
Okrem histamínu, ktorý produkujeme prirodzene, môžu tento problém zhoršiť aj niektoré potraviny, ktoré sú bohaté na túto chemickú látku alebo majú vlastnosti uvoľňujúce histamín.
Medzi možné príčiny alebo faktory prispievajúce k nerovnováhe patria:
- potraviny a nápoje bohaté na histamín
- nadmerná aktivácia žírnych buniek – nadmerné uvoľňovanie histamínu (MCAS – syndróm aktivácie žírnych buniek)
- nízke hladiny DAO alebo nedostatočná aktivita DAO
- priepustné črevá, IBS, zápalové ochorenia čriev, dysbióza, SIBO alebo iné črevné nerovnováhy
- nedostatok niektorých vitamínov a minerálov vrátane horčíka, vitamínu B6, D a vitamínu C
- určité lieky, vrátane niektorých protizápalových liekov a niektorých antidepresív
Dokonca sú určité kmene baktérií v našich črevách, ktoré môžu histamín produkovať, iné ho dokážu rozkladať a sú aj baktérie, ktoré na histamín žiaden vplyv nemajú.
Pozrime sa teraz na niektoré súvislosti, ktoré nám pomôžu pochopiť možné príčiny vzniku HIT.
Dysbióza a SIBO
Ľudia s gastrointestinálnymi ochoreniami majú zvýšenú citlivosť na prítomnosť histamínu v tráviacom trakte.
Jedna štúdia naznačila, že na vzniku histamínovej intolerancie sa pravdepodobne podieľa zápal a črevná priepustnosť (deravé črevo) spôsobená bakteriálnou nerovnováhou – dysbiózou (Schink M. a kol, 2018).
Iná štúdia ukázala, že 30 – 55 % ľudí s tráviacimi príznakmi má aj histamínovú intoleranciu (Enko D. a kol, 2016). Aby toho nebolo dosť, určité druhy črevných baktérií produkujú histamín, takže ich premnoženie prispieva k histamínovej záťaži.
SIBO (syndróm bakteriálneho prerastania tenkého čreva) je špecifický typ dysbiózy, ktorý poškodzuje sliznicu tenkého čreva a môže vyvolať stratu tolerancie na histamín v potrave. Príznaky SIBO sa významne prekrývajú s príznakmi histamínovej intolerancie, čo naznačuje, že aspoň časť prípadov histamínovej intolerancie súvisí so SIBO.
Nízke hladiny enzýmu DAO
Ako sme už spomínali, enzým DAO je zodpovedný za odbúravanie histamínu v tráviacom trakte. Nízka aktivita DAO môže viesť k nadbytku histamínu a príznakom histamínovej intolerancie. Nízke hladiny DAO sa spájajú s dysbiózou, SIBO, zápalovými črevnými ochoreniami (Crohnovou chorobou a ulceróznou kolitídou) a so syndrómom deravého čreva.
Dôležitú úlohu v hladinách enzýmu DAO zohráva aj genetika. Niektorí ľudia majú variácie v génoch, ktoré ovplyvňujú funkciu tohto enzýmu. Ak sú dané génové varianty zapnuté, môže mať tento človek zníženú schopnosť odbúravať histamín zo stravy práve kvôli nedostatku enzýmu DAO (Maintz L. a kol, 2011).
Výkyvy hormónov
S histamínovou intoleranciou súvisí aj estrogénová dominancia, pretože sa predpokladá, že estrogén aktivuje uvoľňovanie histamínu zo žírnych buniek. Mnohé ženy si všimli, že ich príznaky HIT sú v týchto fázach menštruačného cyklu horšie. Ak má žena zvýšenú hladinu estrogénu, môže mať preto aj nadbytok histamínu, čo sťažuje enzýmom rozkladajúcim histamín udržať krok s metabolickými požiadavkami.
Nadmerná konzumácia histamínových potravín alebo blokátorov DAO
Ak konzumujeme veľa potravín s vysokým obsahom histamínu alebo potravín, ktoré blokujú DAO (ako je alkohol alebo čierny či zelený čaj), úroveň histamínu môže prekročiť schopnosť tela ho odbúrať. Následne sa objavia histamínové príznaky.
Prechod na zdravú stravu
Jedným zo spôsobov, ako môže dôjsť k prejavom HIT, je prechod na zdravú stravu.
Hneď to vysvetlíme – s najlepším úmyslom zaradíte do jedálnička veľké množstvo zdravých potravín neuvedomujúc si, že môžu mať vysoký obsah histamínu (napr. špenát, avokádo, kyslá kapusta a kombucha). To všetko sú hodnotné potraviny. Ak je však vaša hladina histamínu vyššia (zatiaľ bez zreteľných príznakov), pridaním na histamín bohatých jedál dôjde k bodu zvratu a histamínová intolerancia sa začne prejavovať naplno.
Keďže každý sme jedinečný, pravdepodobne neexistuje jedna konkrétna príčina, ale dokonalá búrka príčin a spúšťačov, ktorá vychýli rovnováhu smerom k histamínovej intolerancii.
Histamínová intolerancia – príznaky
Tak ako pri mnohých neznášanlivostiach a citlivostiach, aj príznaky histamínovej intolerancie, ktorá ešte nie je všeobecne uznávaná ako samostatná choroba, sa veľmi líšia a často je ťažké ich presne určiť.
Základom všetkých príznakov histamínovej intolerancie je zápal. Keďže histamín a histamínové receptory sa nachádzajú v celom tele (napríklad v mozgu, črevách, kardiovaskulárnom systéme a pľúcach), príznaky sa líšia v závislosti od toho, ktoré receptory sú aktivované a v ktorých tkanivách.
Medzi možné príznaky vysokej hladiny histamínu alebo histamínovej intolerancie patria:
- príznaky podobné alergii: upchatie nosa, kýchanie, svrbenie nosa, výtok z nosa
- gastrointestinálne príznaky: IBS, IBD alebo Crohnova choroba, nadúvanie, bolesti brucha, nevoľnosť
- poruchy trávenia, pálenie záhy
- vyrážky, žihľavka, svrbenie, ekzém
- búšenie srdca, vysoký alebo nízky krvný tlak, arytmia
- svrbenie očí, slzenie
- nepravidelný menštruačný cyklus, menštruačné bolesti, kŕče
- bolesti hlavy
- výkyvy nálad, úzkosť
- mozgová hmla, únava, nespavosť
- ťažkosti s reguláciou telesnej teploty
Histamínová intolerancia sa v mnohých prípadoch odhalí, keď pacienti majú určitú kombináciu vyššie uvedených príznakov, ktoré si dlhodobo nevedeli vysvetliť.
Čo s tým dá robiť a ako sa histamínová intolerancia môže liečiť si povieme ďalej v článku.
Diagnostika histamínovej intolerancie
Neexistuje jednoznačný test na histamínovú intoleranciu. Vyhnite sa tomu, aby ste sa nechali strhnúť myšlienkou, že na diagnostikovanie vášho ochorenia potrebujete drahé a komplikované testy.
Existuje niekoľko možností, ktoré vám môžu poskytnúť cenné odpovede.
- Nízkohistamínová diéta
Najpresnejším testom by bola pozitívna reakcia na nízkohistamínovú diétu. Ak vaše príznaky ustúpia pri nízkohistamínovej diéte a vrátia sa pri opätovnom zavedení potravín s vysokým obsahom histamínu, máte svoju odpoveď.
Alergologické kožné testy, ktoré ponúkajú alergológovia, kontrolujú alergie sprostredkované IgE na prach, peľ alebo určité potraviny. Ľudia s histamínovými príznakmi, ale s negatívnymi výsledkami kožného testu, môžu nájsť úľavu pri nízkohistamínovej diéte.
- Hodnoty DAO v krvnom sére
Doteraz nebolo potvrdené, že by hodnoty DAO v sére korelovali s aktivitou DAO v čreve, ale diagnózu HIT možno podporiť stanovením nízkej hodnoty DAO v sére. (Schnedl a Enko, 2021).
V jednej štúdii sa uvádza, že hladiny DAO nižšie ako 10 U/ml zvyšujú riziko histamínovej intolerancie, najmä u ľudí, ktorí vykazovali aj tráviace príznaky a reagovali na diétu s nízkym obsahom histamínu. (Mušič E. a kol., 2013), (Manzotti G. a kol., 2016)
- doplnok obsahujúci DAO
Podobne ako histamínová eliminačná diéta, aj skúška s doplnkom DAO vám môže poskytnúť dobré informácie. Ak sa vaše príznaky pri užívaní DAO zmiernia, je to znamenie, že príčinou vašich príznakov môže byť histamínová intolerancia.
Liečba histamínovej intolerancie
Strava s nízkym obsahom histamínu spolu s enzýmom DAO a podporou zdravia čriev je najlepšou dostupnou možnosťou, ktorá vám pomôže znížiť záťaž histamínom a vyriešiť príznaky histamínovej intolerancie.
Čo teda potrebujeme urobiť?
Pre všetky dôvody uvedené vyššie, sa môžeme zhodnúť na tom, že základom je podporiť zdravie čriev. To urobíme úpravou stravy a doplnkami.
Pre prehľadnosť si postup rozdelíme do dvoch bodov.
Na začiatku vychádzame z toho, že máme nejaké príznaky, ktoré môžu naznačovať histamínovú intoleranciu, ale nie sme si istý.
- V prvom rade teda začneme základnou protizápalovou stravou.
Vo všeobecnosti sa chceme zamerať na celé, čerstvé a nutrične bohaté potraviny. Cieľom je vyhnúť sa bežným potravinovým senzitivitám a prídavným látkam. Zároveň je jedným z prvých krokov, ktoré môžete podniknúť na nápravu zdravia čriev.
Všeobecné tipy na protizápalovú stravu:
Snažte sa o rozmanitosť.
Zamerajte sa čo najviac na čerstvé potraviny.
Jedzte dostatok ovocia a zeleniny.
Minimalizujte spotrebu spracovaných potravín a rýchleho občerstvenia (aby sme boli konkrétnejší, ide hlavne o vysmážané, ťažké, mastné jedlá, výrobky z kravského mlieka, polotovary, fast food, sladené sýtené/nesýtené nápoje, energetické drinky, rôzne pikantné/sladké omáčky, sladkosti, zmrzlina, pečivo a výrobky z bielej múky, slané pochutiny…)
Veľmi užitočné je aj vyhýbanie sa alkoholu, káve a cigaretám v čo najväčšej možnej miere.
2. Nízkohistamínová diéta
Ak máte aj pri základnej protizápalovej strave histamínové príznaky, je čas posunúť sa v experimentovaní ďalej.
Stravu prispôsobte požiadavkám nízkohistamínovej diéty. Ukázalo sa, že nízkohistamínová diéta znižuje alebo odstraňuje príznaky histamínovej intolerancie a zvyšuje hladinu enzýmu DAO.
Na 2 – 3 týždne vylúčte potraviny s vysokým obsahom histamínu a vyhodnoťte svoje príznaky. Ak sa nezmenili, je pravdepodobné, že histamín nie je príčinou.
Ak sa vám pri nízkohistamínovej diéte uľaví, môžete pomaly znovu zavádzať histamínové potraviny a pokúsiť sa odhaliť svoj jedinečný prah tolerancie.
Ako vyzerá histamínová diéta?
Zameriate sa na potraviny s nízkou hladinou histamínu a vylúčite tie vysokohistamínové.
Ako pomôcka vám môže slúžiť zoznam potravín pre histaminikov od občianskeho združenia Histaminici, ktorý preložili v spolupráci s autormi zo Švajčiarska. Tento zoznam vznikol z veľkej časti aj na základe osobných pozorovaní a nemusí byť na 100% smerodajný.
Základom je, aby ste si svoj vlastný jedálniček zostavili vy sami, pretože každý histaminik môže reagovať inak.
Niečo k tým potravinám napíšeme aj my.
Potraviny s vysokým obsahom histamínu
Histamín v potravinách produkujú baktérie a kvasinky, ktoré rozkladajú aminokyselinu histidín na histamín. To znamená, že fermentované potraviny alebo potraviny vyrobené s kvasinkami, ako je alkohol alebo ocot, obsahujú viac histamínu ako iné potraviny. Možno bude potrebné vyhýbať sa aj uvoľňovačom histamínu, ako sú citrusové plody alebo energetické nápoje.
Chceme uzdraviť črevá, ale nezabúdajte, čo sme si už povedali – niektoré potraviny, ktoré zvyčajne považujeme za superhviezdy črevného zdravia (napríklad fermentované potraviny), sú v prípade histamínovej intolerancie v skutočnosti problematické.
Okrem potravín s vysokým obsahom histamínu sú kľúčovou vecou, ktorej sa treba počas nízkohistamínovej diéty vyhnúť, zvyšky jedál. Hladina histamínu v zbytkoch bohatých na bielkoviny, ako sú mäsové pokrmy alebo surové mäso a ryby, sa zvyšuje, čím dlhšie sú uložené v chladničke. Zvyšky jedla skladujte v mrazničke a surové mäso rýchlo uvarte alebo zamrazte, aby ste sa vyhli vysokej hladine histamínu. Vždy si uvarte len také množstvo potravy, aké dokážete zjesť, vyhýbajte sa skladovaniu jedál. Ani po opätovnom prevarení, pečení, či zohrievaní jedla sa histamín z neho už neodstráni.
Pre informáciu uvádzame čiastočný zoznam potravín bohatých na histamín:
- Alkoholické nápoje akéhokoľvek druhu (najmä červené víno)
- Niektoré druhy ovocia a zeleniny vrátane avokáda, sušeného ovocia, baklažánu, špenátu, paradajok a kečupu.
- Fermentované mäso a mliečne výrobky vrátane vyzretých syrov, salám, klobás a feferoniek
- Fermentované potraviny vrátane kombuchy, vodného kefíru, kimchi, kyslej kapusty, nakladaných uhoriek, misa, natto, sójovej omáčky, tamari, kokosovej amino, tekutej amino omáčky a octu
- Ryby a morské plody, najmä tuniak alebo makrela, najmä vo forme nedojedených zvyškov, alebo ak sú údené, solené, konzervované, alebo nie sú vypitvané a zmrazené hneď po zbere.
- Čaj (čierny, zelený, biely alebo yerba maté)
- Kvasnicové výrobky
Potraviny s nízkym obsahom histamínu
Pri nízkohistamínovej diéte existuje množstvo chutných potravín. Zostavte si zdravý, jednoduchý jedálny lístok, ktorý sa sústredí na:
- Čerstvé mäso
- Bezlepkové obilniny – ryža, quinoa, pšeno, amarant, slzovka, pohánka, cirok
- Čerstvá zelenina – šalát, uhorky, cuketa, kel, cibuľa, zelená fazuľka, paprika, sladké zemiaky, brokolica, artičoky, špargľa, fenikel
- Čerstvé ovocie – jablká, čučoriedky, hrušky, broskyne, brusnice, čerešne, egreše, hrozno, granátové jablko
- Zdravé tuky – panenský olivový olej, čerstvé maslo, ghí, kokosový olej alebo kokosové mlieko
- Bylinkové čaje
Výživové doplnky pri histamínovej intolerancii
Na trhu sú dnes doplnky, ktoré môžu byť užitočné, vrátane stabilizátorov žírnych buniek a prírodných antihistaminík, ako je kvercetín a vitamín C, vitamín B6 a už spomínaných enzýmov DAO.
Aj keď sa o probiotikách pre osoby s histamínovou intoleranciou vedú diskusie, doplnenie správnych kmeňov môže byť veľmi užitočné. Samozrejme, všetky doplnky výživy by ste mali najprv prediskutovať so svojím praktickým lekárom.
Probiotiká a histamínová intolerancia
Nízkohistamínová diéta, enzýmy DAO a antihistamínové lieky môžu pomôcť zmierniť príznaky histamínovej intolerancie. Štúdia z roku 2019 ukázala, že po ukončení suplementácie DAO sa príznaky pacientom vrátili. Z toho vyplýva, že len samotná suplementácia enzýmu na vyriešenie problému nestačí.
Probiotiká sú jednou zo stratégií na riešenie základnej dysbiózy, ktorá môže zvyšovať zápal, poškodzovať sliznicu tenkého čreva a znižovať hladinu DAO.
Existujú určité kontroverzie o tom, či probiotiká zlepšujú alebo nezlepšujú histamínovú intoleranciu. Dobrou správou je, že máme dôkazy kedy probiotiká prospievajú imunitným a histamínom sprostredkovaným stavom.
Výskum ukazuje (Zhong C a kol, 2019), (Eslami M a kol, 2019), (Demirel G a kol, 2013), že probiotiká znižujú črevný zápal a pomáhajú riešiť infekcie (ako SIBO, bakteriálne a parazitárne infekcie), ktoré zvyšujú histamínovú intoleranciu.
Ukázalo sa tiež, že probiotiká priaznivo ovplyvňujú stavy sprostredkované histamínom, ako sú sezónne alergie, nealergická nádcha, ekzémy a astma. Hoci špecifický mechanizmus nebol v štúdiách preukázaný, tieto údaje naznačujú, že probiotiká môžu pomôcť pri sprostredkovaní histamínových symptómov.
Zahrnutie kvalitného probiotika z každej z troch hlavných kategórií – zmes Lactobacillus (L. reuteri) a Bifidobacteria, Saccharomyces boulardii a pôdnych probiotík – je účinnou stratégiou na zlepšenie histamínovej intolerancie.
Histamínová intolerancia – pomôže mi Masticha Active?
Chioská masticha
Masticha z ostrova Chios je živica zo stromov Pistacia lentiscus. Chioská masticha má pozitívny vplyv na zdravie tráviaceho traktu. Rôzne zdroje hovoria o protizápalovej aktivite zložiek, ktorými táto živica oplýva. Tieto účinky mastichy sa využívajú v prírodných výživových doplnkoch, napríklad aj v produkte Masticha Active, ktorý je obohatený o probiotické kultúry. Hoci špecifických výskumov zameraných na účinky samotnej mastichy pri terapii histamínovej intolerancie nebolo uskutočnených veľa, zloženie chioskej mastichy môže pôsobiť pozitívne pri starostlivosti o orgány v tráviacom systéme, a tak prispievať k stabilite prejavov pri HIT.
Lactobacillus reuteri
Množstvo článkov na internete zaraďuje probiotikum Lactobacillus reuteri do kategórie “produkujúca histamín”. Je Lactobacillus preto nevhodný pre histaminikov? Vôbec nie! Zaujímavé je, že ak sa na mechanizmus účinku tejto baktérie pozrieme bližšie, zistíme, že do spomínanej kategórie “produkujúca histamín” nepatrí ani náhodou. Ako je to možné? V skratke, Lactobacillus reuteri naozaj konvertuje histidín na histamín. Lenže tento histamín zvyšuje cyklický adenosintrifosfát (cAMP)*, ktorý v konečnom dôsledku znižuje zápalovú reakciu v organizme. Vďaka tomuto aspektu môžeme spomínaný kmeň laktobacilov presunúť do triedy “vhodný pre histaminikov”.
Špeciálny kmeň L. reuteri DSM 17648 je použitý aj v produkte Masticha Active.
*cAMP – signálna molekula, podieľa sa na rôznych regulačných mechanizmoch ako druhý posol
Saccharomyces boulardii
Existuje množstvo štúdií o jej účinnosti pri liečbe gastroenteritídy (bolesť brucha, hnačky, vracanie). Niektorí výskumníci dávajú tento stav do súvislosti so zvýšenou hladinou histamínu/mastocytov (žírnych buniek). A práve kmeň S. boulardii sa ukazuje byť vhodnou podporou.
Táto kvasinka sa používa na detoxikáciu gliotoxínu a zdá sa, že zvyšuje aktivitu DAO*. To poukazuje na jej sľubný potenciál pri problémoch s histamínom. Látku Saccharomyces boulardii môžete doplniť prostredníctvom produktu Masticha Active.
*DAO – enzým podieľajúci sa na metabolizme, oxidácii a inaktivácii histamínu a ďalších polyamínov.
Ďalšie doplnky na pomoc pri histamínovej intolerancii
Vitamín B6 je dôležitým kofaktorom pre účinnú funkciu enzýmu DAO. Niekoľko štúdií preukázalo, že suplementácia vitamínom B6 pomáha zmierniť príznaky histamínovej intolerancie, čo naznačuje, že nedostatok B6 môže znížiť hladinu enzýmu DAO. (R Jarisch, F Wantke, 1996)
Kvercetín je rastlinný flavonoid, ktorý preukázal antihistamínový a protizápalový účinok a môže pomôcť znížiť príznaky histamínovej intolerancie.
Bolo preukázané, že vitamín C znižuje hladinu histamínu v sére a je známe, že má antihistamínové vlastnosti. Doplnkový vitamín C vám môže pomôcť zvládnuť príznaky histamínovej intolerancie, zatiaľ čo budete pracovať na príčinách, ktoré ju spôsobujú.
Úloha vlákniny pri histamínovej intolerancii
Keďže zvýšená hladina histamínu a znížená hladina DAO je úzko prepojená so zdravím čriev, správny príjem vlákniny môže zohrávať dôležitú úlohu pri prejavoch HIT.
Natura Biotika je aktívny vlákninový komplex pozostávajúci z piatich druhov rozpustnej vlákniny – obsahuje smrekovcovú vlákninu, psyllium, akáciovú vlákninu, vlákninu z brestu červeného a ibiša lekárskeho.
Čo to má spoločné s HIT? Toto zloženie prispieva k regenerácii črevných stien a tvorbe žiaducej mikroflóry. Vďaka tomu sa vytvárajú vhodné podmienky pre zníženie zápalových reakcií, čím sa zníži uvoľňovanie histamínu zo žírnych buniek a zároveň sa zvýši produkcia DAO.
Ktoré potraviny obsahujú veľa vlákniny? Vytvorili sme pre vás zoznam potravín s vysokým obsahom vlákniny.
Zaujímavosť
Pojem “histamínová intolerancia” sa používa podobne ako pojem “laktózová intolerancia” (LIT). LIT s nedostatkom enzýmu laktázy vykazuje paralely s definíciou HIT s nedostatkom gastrointestinálneho enzýmu diaminooxidázy (DAO).
Príležitostne sa HIT definuje aj ako “enterálna histaminóza” alebo “citlivosť na potravinový histamín”. Hoci sa predpokladá, že HIT je aj metabolické ochorenie, zdá sa, že nedostatočné trávenie spôsobuje nadbytok histamínu v celom tele, ktorý iniciuje širokú škálu symptómov. Napriek tomu sa histamín podieľa aj na etiológii mnohých bežných ochorení.
Zhrnutie na záver
Histamínova intolerancia je komplexný problém, ktorého základ je v črevách. Pri terapii HIT je nevyhnutné správne nastavenie stravy – nástup na tzv. histamínovú diétu. Hoci u každého pacienta sa táto diéta bude trošku líšiť, jej základné princípy sme spísali aj v tomto článku. Vždy sledujte reakcie vášho tela na konkrétne potraviny. Potraviny s vyšším obsahom histamínu pridávajte do jedálnička postupne a v malých množstvách.
Pre histaminikov sú vhodné aj niektoré doplnky výživy – hlavne s obsahom vlákniny a tiež suplementovanie vitamínov. Spojili sme z našej ponuky výrobkov tri prírodné produkty, ktoré môžete užívať pravidelne, počas horších období, alebo v akútnych prípadoch.
Nazvali sme to Kúra pre histaminikov, pretože prírodné zložky v nej dokážu:
- zabrániť nárastu hladiny histamínu v tele
- harmonizujú trávenie
- upraviť mikrobiálnu nerovnováhu v črevách
A okrem všetkého, spolupráca s odborným lekárom je najlepším spôsobom, ako sa dopátrať k základnej príčine histamínovej intolerancie a ako preskúmať a liečiť všetky základné problémy v črevách.
Z našej ponuky odporúčame tieto produkty
Zdroje:
Schink M, Konturek PC, Tietz E, Dieterich W, Pinzer TC, Wirtz S, Neurath MF, Zopf Y. Microbial patterns in patients with histamine intolerance. J Physiol Pharmacol. 2018 Aug;69(4). doi: 10.26402/jpp.2018.4.09. Epub 2018 Dec 9. PMID: 30552302.
Enko D, Meinitzer A, Mangge H, Kriegshäuser G, Halwachs-Baumann G, Reininghaus EZ, Bengesser SA, Schnedl WJ. Concomitant Prevalence of Low Serum Diamine Oxidase Activity and Carbohydrate Malabsorption. Can J Gastroenterol Hepatol. 2016;2016:4893501. doi: 10.1155/2016/4893501. Epub 2016 Nov 30. PMID: 28042564; PMCID: PMC5155086.
Maintz L, Yu CF, Rodríguez E, Baurecht H, Bieber T, Illig T, Weidinger S, Novak N. Association of single nucleotide polymorphisms in the diamine oxidase gene with diamine oxidase serum activities. Allergy. 2011 Jul;66(7):893-902. doi: 10.1111/j.1398-9995.2011.02548.x. Epub 2011 Apr 13. PMID: 21488903.
Mušič E, Korošec P, Šilar M, Adamič K, Košnik M, Rijavec M. Serum diamine oxidase activity as a diagnostic test for histamine intolerance. Wien Klin Wochenschr. 2013 May;125(9-10):239-43. doi: 10.1007/s00508-013-0354-y. Epub 2013 Apr 12. PMID: 23579881.
Manzotti G, Breda D, Di Gioacchino M, Burastero SE. Serum diamine oxidase activity in patients with histamine intolerance. Int J Immunopathol Pharmacol. 2016 Mar;29(1):105-11. doi: 10.1177/0394632015617170. Epub 2015 Nov 16. PMID: 26574488; PMCID: PMC5806734.
Schnedl WJ, Enko D. Histamine Intolerance Originates in the Gut. Nutrients. 2021 Apr 12;13(4):1262. doi: 10.3390/nu13041262. PMID: 33921522; PMCID: PMC8069563.
Schnedl WJ, Schenk M, Lackner S, Enko D, Mangge H, Forster F. Diamine oxidase supplementation improves symptoms in patients with histamine intolerance. Food Sci Biotechnol. 2019 May 24;28(6):1779-1784. doi: 10.1007/s10068-019-00627-3. PMID: 31807350; PMCID: PMC6859183.
Zhong C, Qu C, Wang B, Liang S, Zeng B. Probiotics for Preventing and Treating Small Intestinal Bacterial Overgrowth: A Meta-Analysis and Systematic Review of Current Evidence. J Clin Gastroenterol. 2017 Apr;51(4):300-311. doi: 10.1097/MCG.0000000000000814. PMID: 28267052.
Eslami M, Yousefi B, Kokhaei P, Jazayeri Moghadas A, Sadighi Moghadam B, Arabkari V, Niazi Z. Are probiotics useful for therapy of Helicobacter pylori diseases? Comp Immunol Microbiol Infect Dis. 2019 Jun;64:99-108. doi: 10.1016/j.cimid.2019.02.010. Epub 2019 Mar 5. PMID: 31174707.
Demirel G, Celik IH, Erdeve O, Saygan S, Dilmen U, Canpolat FE. Prophylactic Saccharomyces boulardii versus nystatin for the prevention of fungal colonization and invasive fungal infection in premature infants. Eur J Pediatr. 2013 Oct;172(10):1321-6. doi: 10.1007/s00431-013-2041-4. Epub 2013 May 24. PMID: 23703468.
Jarisch R, Wantke F. Wine and headache. Int Arch Allergy Immunol. 1996 May;110(1):7-12. doi: 10.1159/000237304. PMID: 8645981.
Microbial patterns in patients with histamine intolerance (2018)
Concomitant Prevalence of Low Serum Diamine Oxidase Activity and Carbohydrate Malabsorption (2016)
https://healinghistamine.com/blog/dr-janice-joneja-histamine-intolerance-interview-transcript/
https://encyklopedia.akv.sk/wp-content/uploads/2017/03/AKV_Protizapalova_kura.pdf