Vaše bolesti brucha – nájdite dôvod, ktorý ich spôsobuje
Bolesti v oblasti brucha môžu mať mnoho rôznych podôb. Medzi tie najbežnejšie patria tieto typy bolesti: kŕče, pichania v rôznych častiach brucha, bolesti žalúdka alebo v tehotenstve.
Niekedy majú tieto bolesti psychický pôvod, ale ich príčina môže mať základ aj v nesprávnom fungovaní niektorého orgánu. Ak ste sa v príznakoch našli, nie ste sami.
Skúsenosti všeobecných lekárov hovoria o tom, že problémy smerujúce k žalúdku sú jednou z najčastejších príčin návštevy dospelého človeka u lekára.
V našom článku sa pokúsime zhrnúť rôzne oblasti a príčiny bolestí brucha.
Bolesti v oblasti žalúdka
Žalúdok sa nachádza v strednej časti brušnej dutiny, je umiestnený medzi rebrami mierne vľavo. Ak bolí žalúdok, bolesť prichádza z oblasti pod hrudnou kosťou. Bolesti prichádzajú zväčša nečakane a prejavujú sa rôzne – ako kŕče, tlak v bruchu, pocit ťažoby, alebo napínanie na vracanie. Často môže byť príčina akútna a jednorázová – bolesť po výdatnom jedle, alkohole, ťažkých ingredienciách. Ak sa bolesti opakujú pravidelne, pravdepodobne ohlasujú iný zdravotný problém.
Najčastejšie ochorenia žalúdka
Gastritída
Akútny alebo chronický zápal žalúdka, ktorý sa prejavuje nevoľnosťou, zvracaním, stratou chuti do jedla, bolesťami v nadbruší. Akútna gastritída môže byť následkom užívania niektorých liekov (napríklad liekov na bolesť hlavy, acylpirínu, alebo liekov na zmiernenie reumatických problémov), vzniká aj po ťažkých zraneniach, haváriách, veľkom šokovom zážitku.
Chronická gastritída je najčastejšie vyvolaná baktériou helikobakter pylori, alebo vzniká pod dlhodobým toxickým pôsobením – alkoholizmus, dlhodobé užívanie liekov.”
Hoci príznaky gastritídy sa často prehliadajú, neliečená gastritída môže vyústiť až do vzniku žalúdočných vredov a v najhoršom prípade smeruje až k rakovine žalúdka.
Ako prevenciu by ste mali znížiť množstvo konzumovaných liekov na báze alypyrínu a dodržiavať striedmosť v pití alkoholu a jedení ťažkých a korenených jedál. Ak je gastritída spôsobená helikobakterom, je nutné zahájiť liečbu a to nielen u vás, ale pravdepodobne aj u ostatných členov rodiny, pretože helikobakter sa rýchlo prenáša bozkom, spoločnými príbormi alebo nedostatočnou hygienou v rodine.
Dyspepsia
Ide o poruchu trávenia, ktorá je charakteristická hlavne pre tých, ktorí jedia v náhlivosti, pri jedení sústo nedostatočne požujú, preferujú hutné a korenisté jedlá.

Môže byť však aj sprievodným prejavom iných ochorení a to hlavne: žalúdkových vredov, karcinómov žalúdka alebo pankreasu, nákazy helikobakterom, cukrovky, ale aj ischemickej choroby srdca.
Hlavným príznakom dyspepsia je bolesť v oblasti stredovej čiary žalúdka, pocity plnosti, nafukovanie v hornej časti žalúdka. Ak je dyspepsia chronická jej liečba je zložená z liečby primárneho ochorenia, ktoré dyspepsiu spôsobilo a ktoré sa určí dôkladným vyšetrením u gastroenterológa. Dôležité pri liečbe je zmeniť stravovacie návyky, istý čas dodržiavanie prístnej diéty a do terapie sa zapájajú aj relaxačné cvičenia a cvičenia na odstránenie stresu.
Peptické vredy
Peptické vredy je spoločné označenie pre vredy vyskytujúce sa v žalúdku, dvanástniku alebo v pažeráku. Ide o časté ochorenie, ktoré vzniká predovšetkým na miestach, kde je kyslé prostredie. V takomto prostredí dobre prežíva baktéria helikobakter pylori, ktorá sa považuje za jednu z najčastejších príčin vzniku peptických vredov.

Príznaky, ktoré by vás mali varovať sú: bolesť brucha tesne pod hrudným košom, pocit plnosti, strata chuti do jedla, zvýšená produkcia slín a často aj smolovitá, zapáchajúca stolica, či zvracanie krvi. Najviac ohrozená skupina pre výskyt vredov sú ľudia nad 45 rokov, bez ohľadu na pohlavie.
Hoci žalúdočné vredy môžu v našom tele byť niekoľko rokov bez toho, aby sme ich výskyt spozorovali, v konečnom dôsledku pri neliečení a pri možných komplikáciách môžu spôsobiť aj smrť a to vtedy, keď nečakane prasknú. Prasknutie vredu môže spôsobiť akútne krvácanie do oblasti žalúdka a vyžaduje si urgentný zákrok lekára.
Keďže výskyt vredov je najčastejšie spojený s výskytom baktérie helikobakter pylori, liečba týchto ochorení je podobná. V západnej medicíne pozostáva z dvoj alebo až troj-kombinácie antibiotík, ktoré sú doplnené o inhibítory protónovej pumpy.
V alternatívnej medicíne a u tých, ktorí už absolvovali liečbu antibiotikami bez úspechu sa na liečbu helikobaktera a žalúdočných vredov odporúča terapia prírodnou látkou Masticha, čo je prírodná živica zo stromu Pistacius Lentiscus. Táto prírodná liečba prebieha bez vedľajších účinkov a je šetrnejšia k organizmu a to zvlášť u starších ľudí.
Po preliečení helikobaktera sa prejavy vredov zvyknú zlepšiť a postupne dochádza k úplnému zahojeniu vredov.
Kŕče v bruchu

Silná a náhla pichavá bolesť v rôznych častiach brucha je spôsobená najčastejšie zlou stravou alebo rýchlou konzumáciou jedla, kedy sa do tela dostane príliš veľa vzduchu, ktorý následne roztiahne črevo a spôsobuje náhle bolesti. Niektoré potraviny môžu vyvolať koliky častejšie ako iné – medzi tie, ktoré najčastejšie vyvolávajú bolesti patria pikantné jedlá, silné exotické koreniny, príliš veľa surovej zeleniny v strave, ale aj konzumácia strukovín.
Ak sa vyvarujete týmto potravinám a napriek tomu vás často trápia tieto nepríjemné zvieravé bolesti v bruchu je potrebné zistiť, či netrpíte závažnejším ochorením.
U žien sa kŕčovité bolesti objavujú počas menštruácie, kedy veľké percento žien pociťuje nepríjemné sťahy v podbrušku, v oblasti maternice. Ide o paralyzujúcu bolesť, ktorá je u niektorých žien tak silná, že im bráni v bežnom živote, v práci a v plnení povinností. Neexistuje na ňu nič účinnejšie ako prikladať teplo na postihnutú oblasť pomocou termoforu a je vhodné si aj pomôcť liekmi proti bolesti.
Kŕče objavujúce sa v boku, ktoré vyrážajú do dolnej časti brucha môžu varovať pred tvoriacimi sa obličkovými kameňmi.

Kŕče u detí sú osobitým prípadom výskytu kŕčov. V novorodeneckom období sú koliky bežnou súčasťou života bábätiek a ich rodičov. Svedčia o nezrelej tráviacej sústave, ktorá sa takto vyrovnáva s novými kultúrami, ktoré sa do nej v podobe mlieka, či už materského, alebo umelého, dostávajú.
Hoci sú koliky nepríjemné, zvyčajne v prvom polroku života dieťaťa prirodzene odoznejú. Vo vyššom veku si na detské kŕče treba posvietiť, a to hlavne ak ich sprevádza bledosť a zlé vyprázdňovanie – hnačka alebo zápcha. Vtedy môžu byť príznakom upchatia čreva.
Ak okrem kŕčov v bruchu trpíte aj zvýšenou teplotou, stratou hmotnosti a hnačkami (niekedy aj s výskytom krvi), na vine môže byť Crohnova choroba. Ide o zápalové ochorenie čreva. Ľahké a stredne ťažké formy Crohnovej choroby sa dajú úspešne liečiť zmenou životosprávy, znížením množstva prijímaného cukru, zvýšením príjmu železa, vylúčením fajčenia a výživovými doplnkami. Medzi najúčinnejšie doplnky, ktoré zaberajú na Crohnovu chorobu patrí, vďaka svojim protizápalovým vlastnostiam, masticha, o čom svedčia aj mnohé vedecké výskumy.
Kedy je za bolesťou brucha psychika?
Stres a nervozita sú úzko spojené s výskytom bolestí v bruchu, dokonca sú často ich hlavnou príčinou. Určite sú vám známe situácie, kedy ste pred dôležitým stretnutím, či skúškou mali potrebu ísť urýchlene na záchod, alebo vás trápili pocity na vracanie.

Preto, ak trpíte bolesťami brucha je namieste zamerať svoju pozornosť dovnútra. Psychosomatické príčiny, ktorých výsledkom sú tráviace ťažkosti môžu byť napr. problémy v partnerských vzťahoch, ťažkosti v škole alebo v práci, zmena prostredia, strata blízkej osoby alebo dlhodobé vystavovanie sa stresovým situáciám, ktoré nevieme správne spracovať.
Aký vplyv má na naše telo každodenný stres? Povedzme si niečo o autonómnom (vegetatívnom) nervovom systéme. Je to časť nervovej sústavy, ktorá slúži k riadeniu činnosti vnútorných orgánov. Má dve vetvy – sympatikum – “boj, ustrnutie alebo ústup” (je zodpovedný za okamžité reakcie organizmu na hroziace nebezpečenstvo) a parasympatikum – “pokoj a trávenie” (riadi imunitné funkcie, trávenie, budovanie a opravu tkanív). Počas prežívania stresu, silných emócií ale napr. aj pri hypoglykémii sa telo prepína z parasympatika do sympatika. Čo to pre nás znamená? V skratke, funkcie ako trávenie a regenerácia dostanú na ten čas červenú. To je všetko v poriadku, ak sú tieto stavy krátkodobé. Problém vzniká, ak zostaneme v sympatiku príliš dlho. Vtedy naše telo rieši prežitie a nedochádza k regenerácii. Zo začiatku nič necítime, následky sa prejavujú postupne. Celý čas dostávame varovné signály – reflux, spomalené trávenie, bolesti brucha, kŕče,… Je veľmi dôležité tieto prejavy nepodceňovať a venovať im svoju pozornosť, kým nespôsobia chronické ochorenia.
Dlhodobé vystavenie sa stresu kompenzujte aktivitami relaxačného charakteru – pobyt na čerstvom vzduchu, pravidelná športová aktivita, výlety s rodinou, stretávanie sa s priateľmi, relaxačné techniky, venovanie sa záľube a výdatný spánok.
Bolesť brucha v tehotenstve

Tehotenstvo je obdobie, kedy je dôležité, aby každá žena citlivo reagovala a pozorovala zmeny na svojom tele. Nie vždy však sama dokáže určiť, čo je bežnou súčasťou tehotenstva a čo je pre jej stav neprirodzené. Mnohé ženy v tehotenstve trpia bolesťami brucha a príčiny tejto bolesti môžu byť rôzne – medzi relatívne bežné príčiny patrí infekcia močových ciest, na ktorú sú ženy v období tehotenstva náchylnejšie, plynatosť a zápcha.
Ale ak sa počas tehotenstva objavia bolesti brucha, ktoré sú intenzívne a náhle – môže byť za tým aj vážnejší problém a vtedy by ste mali urýchlene kontaktovať svojho lekára. Medzi tie najhoršie dôvody bolestí patrí samovoľný potrat alebo oddelenie placenty, ktoré sú sprevádzané aj silným krvácaním.
Ak sa naopak blížite ku koncu tehotenstva a pociťujete bolesti, ktoré sa podobajú menštruačným bolestiam – pravdepodobne nastal čas vášho pôrodu.
Bolesť v oblasti brucha je veľmi častým problémom u mnohých dospelých. Ako vidíte, môže byť prejavom psychických zmien, ale rovnako môže poukazovať na vážne ochorenia vnútri organizmu. Preto bolesť brucha nepodceňujte a pri pretrvávajúcich ťažkostiach vyhľadajte odborníka.