Syndróm dráždivého čreva (IBS) – Ako liečiť toto ochorenie?

4. novembra 2020 Pavol Bojda IBS - syndróm dráždivého čreva, Vláknina

Gastrointestinálne ochorenie skrývajúce sa za skratkou IBS (Irritable Bowel Syndrome – syndróm dráždivého čreva) poukazuje na chronický problém v tráviacom trakte.

IBS ochorenie tráviaceho traktu

Kým niektoré bolesti brucha sa dajú pomerne jednoducho definovať a určiť im príčinu – napr. baktéria v žalúdku, zápaly alebo alergia na niektorú zložku potravy, pri IBS sa bolesti brucha objavujú bez zjavného dôvodu.

Syndróm dráždivého čreva sa prejavuje hlavne neurčitými bolesťami v oblasti brucha, kŕčami a slabou pohyblivosťou čriev.

Pozrime sa spolu na príčiny a možnosti liečby tohto ochorenia.

Výskumy zamerané na podrobnú analýzu tohto ochorenia nepoukázali na fyziologické zmeny v tráviacom trakte u pacientov, ktorí trpia IBS. Našli sa však niektoré znaky, ktoré majú pacienti s dráždivým črevom spoločné. Medzi hlavné znaky IBS sa teda definovali:

  • nárast bakteriálnej mikroflóry – nebezpečný a rýchly vzostup nepriaznivých baktérií v tráviacom trakte
  • psychologické zmeny – u väčšiny pacientov bol pozorovaný nárast psychologických diagnóz, hlavne úzkostí a depresívnych porúch.
  • podobné znaky v stravovaní – predispozíciou na vnik IBS je častá konzumácia potravín s vysokým obsahom bielej múky a sacharidov, ktoré organizmus nevie stráviť v dostatočnom množstve – v tráviacom trakte sa hromadia jej zvyšky, ktoré môžu spôsobovať zápaly
  • črevné infekcie a užívanie antibiotík – syndróm dráždivého čreva sa častejšie vyskytol u pacientov po užívaní ATB, alebo po prekonaní črevnej chrípky. Tento dôvod má pravdepodobne spojenie s nedostatkom zdravého mikrobiómu a jeho pomalou obnovou.

Syndróm dráždivého čreva (IBS) je pomerne rozšírené ochorenie (zdroje uvádzajú až 20% výskyt v populácií), ktoré sa vyskytuje častejšie u mladších žien ako u mužov. Niekedy sa označuje aj pojmom „črevná neuróza“, čo poukazuje na jeho prepojenie s psychickými prejavmi.

Stres a IBS
Stres je spúšťacím faktorom, ktorý môže viesť aj k rozvinutiu IBS

Prečo toto ochorenie vzniká dosiaľ nie je presne známe.

Existuje však predpoklad, že pri rozvoji tohto ochorenia dochádza k oslabeniu nervového spojenia medzi mozgom a tráviacim traktom. Ako sa hovorí – trávenie je náš druhý mozog, tieto dva orgány sú významne prepojené. Preto tento problém nastáva častejšie u ľudí, ktorí podliehajú prílišnému stresu, nedôvere vo vlastnú silu, zle sa stravujú a majú nedostatok pohybu, či iného psychického oddychu. Tieto faktory vplývajú aj na oslabený mikrobióm.

Typické príznaky syndrómu dráždivého čreva (IBS)

IBS sa najčastejšie prejavuje týmito špecifickými príznakmi:

  • Hnačka – u niektorých pacientov sa uvádza hnačka vyskytujúca sa pravidelne, takmer neustále
  • Zápcha – ťažké formy zápchy, kedy pacient nevylučuje stolicu aj 3-5 dní a je sprevádzaná bolesťami (pichanie v bruchu, kŕče)
  • Typickým prejavom je aj striedanie hnačkovitých fáz s obdobiami zápchy
  • Je zrejmé, že prejavy IBS sa zhoršujú s nástupom stresu
  • Vo vypätejších obdobiach sa môžu vyskytnúť aj akútne problémy – silné pichanie v bruchu, kŕče v žalúdku, sprevádzané pálivou bolesťou (uvoľnia sa po vylúčení stolice alebo plynov). Kŕče v bruchu a bolesti sa u pacientov s IBS vyskytujú pravidelne a často – zhruba raz týždenne.
  • V stolici pacientov sa môže objaviť hlien, pri prejavoch ochorenia spojených so zápchou sa vyskytuje aj hemoroidné krvácanie.
  • Z vonkajších prejavov sa často vyskytuje pálenie záhy, grganie, nevoľnosť, občasné zvracanie.
  • V prípade, že sa u pacienta vyskytne veľký úbytok váhy, horúčky, či krv v stolici, je nutné vyhľadať lekára.

Ako prebieha diagnostika IBS – Syndrómu dráždivého čreva?

Na jednoznačné diagnostikovanie tohto ochorenia v skutočnosti neexistujú presné postupy. Syndróm dráždivého čreva sa zvyčajne odhaľuje postupne – prevedením rôznych vyšetrení, ktoré vylúčia iné ochorenia v tráviacom trakte s podobnými prejavmi (napr. alergie na potraviny, mlieko alebo lepok, baktériálne ochorenia – helikobakter pylori, vredy v žalúdku, či gastritídu).

Po vylúčení týchto možností a pri pretrvávaní príznakov špecifických pre IBS je pacientovi zväčša nasadená liečba súvisiaca so zmierňovaním prejavov IBS, ktorá spočíva hlavne v úprave stravy. Niektorým pacientom sa predpisujú lieky na zmiernenie hnačiek alebo naopak – na odstránenie akútnej zápchy (laxatíva).

Najdôležitejšia pri IBS je diéta

A tiež psychický oddych.Vzhľadom na to, že na vznik a prejavy syndrómu dráždivého čreva má významný vplyv aj psychika a stres, je dôležité okrem zmien v strave pracovať aj s mysľou.

Nájdite si čas na psychický oddych od vášho denného stereotypu – tu je dôležité nájsť si vlastnú cestu, pretože každý sme iný a zažívame počas dňa rozličné aktivity.

Ľuďom, ktorí majú stresujúce zamestnanie sa odporúča upokojenie napríklad vo forme dychových cvičení, či jógy, sú však aj takí, ktorí potrebujú prebytočnú energiu zo seba dostať von aktívnym športom – boxom, či behom. Zistite, čo najviac vyhovuje vám a aplikujte pohybovú časť liečby aspoň 2x týždenne.

meditácia, joga a IBS
Pri liečbe IBS sa zamerajte na seba – doprajte si pokoj, meditáciu, či iný typ cvičenia, ktorý vám vyhovuje.

Diéta pri IBS je tiež veľmi špecifická a odráža posledné poznatky o zdravej výžive.

Odporúčania pri syndróme dráždivého čreva z pohľadu stravy sú hlavne tieto:

  • Žiaden fast food a nekvalitná potrava – vylúčte zo života spracovanú potravu a pečivo z bielej múky. Jedlá z múky by ste mali obmedziť veľmi výrazne, ak sú súčasťou vášho každodenného jedálničke nahraďte aspoň bielu múku celozrnnou.
  • Aktívne dopĺňajte vlákninu – je veľmi dôležitá pre správny pohyb jedla v črevách a pre pravidelné vylučovanie stolice. V bežnom jedálničku prijímame nedostatok vlákniny. Prečítajte si viac o tom, prečo je vláknina dôležitá.
  • Vylúčenie alkoholu a sladkostí – hlavne vo večerných hodinách sa nepokúšajte upokojiť svojz myseľ týmito zlozvykmi, ale doprajte telu čas na oddych
  • Zamerajte sa na pitný režim – pite pravidelne počas dňa, vyhnite sa sladeným nápojom a bublinkám (zhoršujú prejavy IBS – grganie, nafukovanie), pite hlavne čistú vlažnú vodu (má blahodárny vplyv na vnútorné orgány) alebo bylinkové nesladené čaje
  • Zelenina a ovocie – v tomto smere neexistujú pre pacientov s IBS žiadne obmedzenia, platí pravidlo „čím viac, tým lepšie“. V ovocí a zelenine si doplníte tak veľmi potrebnú vlákninu. Vhodné sú šaláty, príprava jedla na pare, ovocie.

Z konkrétnych druhov zeleniny sú najlepšie tieto: mrkva, uhorka, čínska kapusta, tekvica, zeler, sladké zemiaky, pažítka, zelené potraviny.

Vhodné ovocie pri IBS: banán, hrozno, citrón, grapefruit, čučoriedky, jahody, ananás, jablko

  • Ak medzi hlavné príznaky IBS u vás patrí nafukovanie, dávajte si pozor na niektoré strukoviny – hoci fazuľa, hrach, brokolica, karfiol, či šošovica sú inak veľmi vhodné potraviny bohaté na vlákninu a odporúčané pri zdravom stravovaní, pri IBS ich zavádzajte do jedálnička postupne.
  • Jedzte radšej menšie porcie a pravidelne, jedlo dôkladne požujte

Bylinky pri IBS

Okrem zmeny v strave, doplnenia probiotík a vlákniny vám pri syndróme dráždivého čreva budú nápomocné aj bylinky – či už na pitie vo forme bylinkových čajov, ako tinktúry, alebo ich použite v rámci aromaterapie.

Z bylinnnej lekárničky sú vhodné:

Mäta 

Mätový čaj prispieva k upokojenie kŕčov všetkého druhu, preto je mäta vhodná v rôznych formách – teplý čaj bez sladenia utíši žalúdok a tráviaci trakt zvnútra, mätovú esenciu si natrite na pulzujúce časti tela (spánky, zápästie) alebo využite na masáž brucha.

IBS - prírodná liečba
Mätový čaj

Medovka

Známa svojimi upokojúcimi účinkami – podporí uvoľnenie nielen trávenia, ale aj psychiky

Lastovičník

Zmierňuje nadúvanie a bolesť pri IBS.

Sladkovka

Pôsobí proti kŕčom v žalúdku a v črevách a chráni steny žalúdka

Harmanček

Svojimi protizápalovými účinkami pôsobí hojivo na tráviaci trakt a urýchľuje obnovu normálneho fungovania buniek

Horec

Všeobecne horké byliny sú vhodné pri všetkých tráviacich ochoreniach. Vysoký obsah flavonoidov v nich podporuje správnu tvorbu tráviacich štiav a pohyb potravy.

Najdôležitejšie tipy ako bojovať s IBS

Hoci pacientov trpiacich syndrómom dráždivého čreva pribúda, na odstránenie príznakov spojených s týmto ochorením a na to, aby ste mohli viesť aj s touto diagnózou normálny život existuje dostatok metód.

Riaďte sa hlavne úpravou stravy, doplnením byliniek, ale nezanedbávajte ani prácu so svojou mysľou, ktorá je pri tomto ochorení hlavným spúšťačom.

Vedzte, že všetkým emóciám dávate silu práve vy, preto sa zamerajte hlavne na tie pozitívne a tie posilňujte. Držíme vám palce na vašej ceste.


Na doplnenie vlákniny odporúčame

Aktívna vláknina Natura Biotika obsahuje päť druhov rozpustnej vlákniny: akáciová vláknina, psyllium, smrekovcová vláknina, vláknina z brestu červeného a ibiša lekárskeho. Spojením ich účinkov vzniká jedinečný vlákninový komplex, ktorý podporuje správne vyprázdňovanie, má hojivé účinky na tráviaci trakt, podporuje imunitu a upravuje výšku cholesterolu.

Vďaka svojmu špeciálnemu zloženiu nemá jej užívanie nepríjemné vedľajšie účinky ako nafukovanie alebo bolesti brucha.

Natura Biotika - aktívna vláknina