Príbeh Mastichy: Čistenie

8. novembra 2018 Mária Richtáriková Liečba mastichou, Zaujímavosti

Vyskúšali sme si prípravu stromov Pistaccius Lentiscus na sezónu, prebudenie stromu a aj zber kryštálov.Vyskúšali sme si prípravu stromov Pistaccius Lentiscus na sezónu, prebudenie stromu a aj zber kryštálov.

Pravá chioská masticha

Poďme v príbehu mastichy ďalej. Dozviete sa o tom, ako sa masticha ďalej spracuváva po samotnom zbere, ako sa dostáva zo sadov do miest a aj viac o jej priemyselnom spracovaní a výkupe.

Argus sa venuje pestovaniu mastichy už 30 rokov.  Zdedil sad od svojho starého otca, ktorý ho naučil všetkému, čo pestovateľ mastichy má vedieť. Ako sa k stromom správať, aby poskytovali dobrú úrodu, aj ako čeliť premenlivým poveternostným podmienkam.

Dnes do sadov chodí so svojimi troma synmi a manželkou. Pestovanie mastichy nikdy nebolo jeho hlavným príjmom, tvorí však významnú časť rodinného rozpočtu vďaka čomu si rodina vie zabezpečiť lepší život.

Počas celého leta zváža so synmi mastichové kryštály vo veľkých vreciach do mesta, do domu, kde žije. So zberom priamo v sade si veľké starosti nerobia – kúsky mastichy sa zametajú zo špeciálne upravenej zeme pod stromami spolu s lístkami, kamienkami, kúskami konárikov…

O mastichové sady sa starajú celé rodiny
Argus a jeho synovia počas práce v mastichovom sade

Samotné čistenie je preto zdĺhavá činnosť, ktorú berú do rúk predovšetkým ženy.

V uliciach malebných chioských miest nájdete ženy, ktoré priamo na ulici mastichu osievajú vo veľkých sitách.

Chioská masticha - čistenie
Žena pri čistení mastichových kryštálov v meste Pyrgi

Potom začína ručné spracovanie kryštálov. To, čo sa oseje sa vysypáva do veľkých nádob s vodou. Voda pomôže urobiť prvý krok k oddeleniu kryštálikov od drobného neporiadku – listy a kamienky padnú na dno nádoby, zatiaľ čo ľahká mastichy ostáva na povrchu. Tento process trvá asi tri dni, ale stále nie je zárukou úplného očistenia kryštálov. Skutočne namáhavá práca nastáva až teraz a pokračuje počas celej zimy.

Kryštály nabité energiou

Zimy na Chiose sú v pestovateľských mestách nachádzajúcich sa v údolí Mastichochorie dlhé. Neprítomnosť turistov a spomalenie ostrova dáva čas ženám na prípravu mastichy do fázy, kedy ju bude môcť pestovateľská rodina predať Asociácií pestovateľov Chioskej mastichy.

Obyvatelia Chiosu si mastichu vážia ako produkt, ktorý na ostrov poslali bohovia. Jej spracovaniu preto prikladajú veľký význam a čistota kryštálov je podmienkou aj pre lepšiu výkupnú cenu od Asociácie. Preto sú dlhé zimy venované ručnému čisteniu kryštálov. To sa koná v jednotlivých pestovateľských rodinách ako komunitná práca. Ženy sa stretávajú v hojnom počte a spolu dlhé hodiny ručne čistia kryštálik po kryštáliku – odstraňujú z neho jemné nečistoty, prípadne aj zatúlaného mravčeka 🙂

Tieto chvíle sú sprevádzané rozprávaním príbehov, či spevom. Pri rozprávaní o tejto tradícií sa nám vybavili spomienky na slovenské tradície spoločných ženských nocí trávených priadkami a páračkami.

Je úžasné, že stále existujú miesta, kde sa ľudia stretávajú pri spoločnej ručnej práci. Veríme tomu, že energia, ktorú takto prinášajú do samotných kryštálov ešte viac zvýrazňuje liečivú silu mastixu – starovekého superfoodu.

Ručné čistenie mastichových kryštálov
Čistenie mastichy prebieha vždy ručne