Ulcerózna kolitída – ako na ňu?
Ulcerózna kolitída je chronické ochorenie tráviaceho traktu, postihujúce sliznice konečníka a hrubého čreva. Vie byť veľmi nepríjemné a bolestivé.
Štvrtina pacientov potrebuje chirurgický zásah a zvyšok má dobré výsledky po dodržiavaní prísnej diéty v kombinácií s liekmi. Ochorenie je špecifické obdobiami vzplanutia a remisie. Jeho priebeh je veľmi individuálny a liečba pacientov tiež. Informácie sme sa snažili zovšeobecniť tak, aby pomohli čo najväčšiemu počtu postihnutých.
Príznaky kolitídy
Hlavným príznakom ulceróznej kolitídy sú krvavé hnačky. Ak pretrváva dlho, môže vzniknúť u pacienta chudokrvnosť a mnohé iné, s tým súvisiace zdravotné problémy. Chronický zápal a užívanie kortikoidov vedie k rednutiu kostí. Ochorenie môže byť tiež spúšťacom rôznych iných zápalov v tele, ako napríklad zápal kože, kĺbov, či žlčníka.
Ako sa prejavuje ulcerózna kolitída?
- Kolitída sa prejavuje bolesťou čriev, častým nutkaním na stolicu, pričom vyprázdňovanie je bolestivé a prinesie len krátkodobú úľavu.
- Pacienti pociťujú nevoľnosť, nechutenstvo a únavu.
- Samozrejmá je aj strata hmotnosti a telo môže zareagovať horúčkami.
Diéta počas ulceróznej kolitídy
Ochorenie je špecifické obdobiami splanutia a remisie. Pri relapse, teda vzplanutí, je dôležité dodržať diétu. Znamená to jesť menšie porcie, aspoň 5 krát za deň.
- Pozor treba dať na nerozpustnú vlákninu. Tú treba zo stravy vylúčiť.
- Rozpustná vláknina podávaná priebežne počas dňa v malých dávkach môže pomôcť zmierniť príznaky ochorenia.
- Ochorenie je u každého pacienta veľmi individuálne a treba vysadiť potraviny, ktoré dráždia konktrétne váš žalúdok.
- Keďže pri hnačkách prichádza organizmus o veľké množstvo vody, samozrejmosťou by mal byť aj dostatočný pitný režim.
Prečítajte si aj ďalšie tipy na správnu diétu pri hnačkách.
Kolitída a vláknina
Ako sme už spomenuli, nerozpustnej vláknine sa treba vyhnúť. Malé, pravidelné dávky rozpustnej vlákniny môžu pri ulceróznej kolitíde sprevádzanej hnačkami pomôcť.
Väčšina potravín prirodzene obsahujúcich vlákninu ako je napríklad ovocie a zelenina, obsahuje oba typy vlákniny. Preto je dobré siahnuť na istotu a v prípade ulceróznej kolitídy prijímať presné dávky rozpustnej vlákniny prostredníctvom výživového doplnku. Pacienti majú dobré skúsenosti napríklad s vlákninou psyllium. Okrem účinkov na trávenie má psyllium podporné účinky aj na znižovanie cholesterolu. Psyllium je dôležitou súčasťou aktívneho vlákninového komplexu Natura Biotika. Okrem psyllia Natura Biotika obsahuje aj: akáciovú vlákninu a smrekovcovú vlákninu, vlákninu z brestu červeného a ibiša lekárskeho.
Naše úžasné telo
Naše telo sa neustále regeneruje. Staré bunky odumierajú a vznikajú nové. Psychosomatika hovorí, že každá choroba má pôvod v našej psychike. Každé ochorenie je znakom vnútornej nevyrovnanosti v danej oblasti. Ak vyriešime zdroj problému – príčinu, následok sa zmení tiež. Je množstvo prípadov nevyliečiteľných chorôb, z ktorých sa pacienti vyliečili, pretože pochopili, čo ich ochorenie spôsobuje.