Vred na dvanástniku: Ako ho odlíšiť od žalúdočného?

17. septembra 2020 Pavol Bojda Žalúdočné vredy, bolesti brucha

Ako dvanástnik sa označuje najširšia vrchná časť tenkého čreva, ktorá nasleduje hneď za žalúdkom. V tomto mieste tráviacej sústavy sa môže vytvoriť vred, ktorý je označovaný ako dvanástnikový vred.

Aké sú jeho príznaky? Prečo sa dvanástnikový vred tvorí? Ako odlíšiť dvanástnikový vred od žalúdočného vredu? Ako je možné tento vred liečiť? Odpovede na tieto otázky sa dozviete v našom článku.

Dvanástnikový vred - príznaky

Aké druhy vredov existujú?

Ak sa chceme bližšie venovať dvanástnikovým vredom, musíme spomenúť aj ďalšie vredové ochorenie tráviacej sústavy – žalúdočné vredy. Tieto dva diagnózy sú úzko späté a majú veľmi podobné prejavy, diagnostiku a tiež liečbu.

Žalúdočné a dvanástnikové vredy sa súhrnne označujú pojmom peptické vredy.

Jeden človek môže trpieť naraz oboma typmi vredov, žalúdočnými aj dvanástnikovými. Vredy sa tvoria na slizniciach týchto orgánov. Agresívne látky v tráviacom trakte (žalúdočné šťavy s obsahom kyseliny chlorovodíkovej a pepsínu, ktoré sú zodpovedné za trávenie) sa dostanú k stenám orgánov, kde vyvolávajú silné podráždenie, ktoré smeruje až k postupnému vytvoreniu vredu.

Žalúdočné a dvanástnikové vredy – príčiny vzniku

Najčastejšou príčinou žalúdočných aj dvanástnikových vredov je spoločný jeden menovateľ – baktéria helikobakter pylori.

Nákaza baktériou helikobakter pylori sa môže udiať rôznymi spôsobmi. Často je dôvodom nákazy nedostatočná hygiena, nález baktérie vo vode, prenos z človeka na človeka. Na to, aby sa baktéria helikobakter pylori rozvinula v žalúdku tak, že začne spôsobovať ďalšie zdravotné problémy vplýva hlavne zlá životospráva jedinca. Helikobakter pylori je pomerne rozšírená baktéria, štatistiky uvádzajú, že ňou trpí až 30-40% dospelej populácie.

Žalúdočné vredy - liečba
Rezistencia pacientov na antibiotiká je hlavnou príčinou neúspešnej liečby HP.

Významnú rolu pre rozvoj vredových ochorení zohráva aj stresový faktor. Ľudia, ktorí majú stresujúce zamestnanie, alebo sa nachádzajú v období života, kedy je na nich vyvíjaný väčší nátlak majú väčšiu šancu, že sa u nich rozvinie niektorá z foriem vredu.

Na rozvoj žalúdočných a dvanástnikových vredov negatívne vplýva aj nadmerné užívanie niektorých liekov – hlavne protizápalových liekov ako je napr. aspirin, ibuprofen a podobne.

Rizikovým faktorom je tiež pravidelná konzumácia alkoholu a fajčenie.

Dvanástnikový a žalúdočný vred – príznaky

Hoci sú žalúdočné a dvanástnikové vredy veľmi podobná diagnóza, predsa len v ich príznakoch sú niektoré rozdiely. Žalúdočný vred sa prejavuje inak ako dvanástnikový.

  • Oba druhy vredov sa prejavujú bolesťami vo vrchnej časti brucha, zhruba v strede.
  • Rozdiel medzi dvanástnikovým a žalúdočným vredom sa dá odčítať podľa toho, kedy sa bolesti hlásia v závislosti na prijímaní stravy a tiež ako na bolesť vplýva najedenie sa. Pri žalúdočnom vrede sa bolesť hlási hlavne bezprostredne po jedle a po najedení neprestáva, skôr sa zhoršuje. Preto pacienti trpiaci žalúdočnými vredmi odmietajú stravu, čoho dôsledkom je aj úbytok na váhe, chudnutie. Naopak, ak je vo vašom tráviacom trakte schovaný vred v dvanástniku bolesť zvykne zmiznúť po tom, ako sa človek naje. Bolesť v prípade dvanástnikových vredoch prichádza neskôr po jedle, skôr nalačno.
  • Asi 50-80% pacientov s dvanástnikovými vredmi pociťuje nočnú bolesť, na rozdiel od iba 30-40% pacientov so žalúdočnými vredmi.
  • Pri dvanástnikových vredoch sa častejšie objavuje krv alebo hlien v stolici, čo pri vredoch v žalúdku nie je bežným príznakom. 
  • Prejavom žalúdočných vredov môže byť vracanie (občas aj s obsahom krvi).

Medzi ďalšie príznaky oboch druhov vredov patrí:

  • nevoľnosť
  • zvracanie
  • nafukovanie
  • krv v stolici, prípadne veľmi tmavá stolica
  • zhoršené, ťažké dýchanie
  • únava, slabosť

Zhoršujúce faktory, ktoré môžu ovplyvniť vznik a priebeh vredov je vyšší vek, pravidelné pitie alkoholu, fajčenie a zlá životospráva.

Je treba upozorniť na fakt, že až 75% ľudí, ktorí trpia vredmi nepociťuje veľmi dlho žiadne príznaky.

Vredy na dvanástniku – liečba

Ak je vred spôsobený prítomnosťou baktérie h.pylori, cieľom liečby je v prvom rade eradikácia tejto baktérie. Helikobakter pylori sa štandardne lieči dvoj- alebo troj-kombináciou antibiotík spolu s podávaním inhibítorov protónovej pumpy. V prípade, že pacient odmietne tento spôsob liečby, môže si vybrať aj z iných možností prírodnej liečby helikobaktera. Vtedy sa na zahojenie porušenej sliznice a odstránenie helikobaktera zo žalúdka podávajú rôzne byliny a iné prírodné, pre organizmus šetrné látky (napr. Chioská masticha). Podľa štatistík a skúsenosti je aj takáto prírodná liečba helikobaktera veľmi populárna a pre eradikáciu helikobaktera účinná.

Počas liečby vredov je vhodné pre úspešnosť liečby dodržiavať aj diétu odporúčanú pri infekcii helikobakter pylori.

Liečba dvanástnikových aj žalúdočných vredov pri dodržaní diéty je úspešná, vredy sa u veľkého percenta pacientov zvyknú úplne zahojiť. 

Pozor však na ich neliečenie! Zväčšujúci vred spôsobuje nielen bolesti, ale je tu aj riziko prasknutia vredu, ktoré môže viesť ku krvácaniu do brušnej dutiny.

Ak sa u vás žalúdočné, alebo dvanástnikové vredy vyskytli, do budúcna si dávajte pozor na životosprávu a opätovné nakazenie baktériou helikobakter pylori.