Alergia na peľ – príznaky a liečba
Patríte medzi alergikov aj vy? Rozdielnou formou alergie trpí až 30% populácie a percentá alergikov budú stále narastať. Alergia na peľ je jednou z najrozšírenejších alergii, ktorá dokáže veľmi znepríjemňovať život. Máme však pre vás riešenia, s ktorými zvládnete naplno fungovať aj s otravnými alergickými ťažkosťami.
Ako vzniká alergia na peľ?
Obdobie jari znamená v prírode znovuzrodenie. Pre nás by to malo znamenať tráviť čas v prekrásne rozkvitnutej prírode, alebo športovať viac vonku než v uzavretých priestoroch. No nie všetci si môžu vychutnať túto časť roka bez balíka vreckoviek, či liekov. A na prechádzku nie je ani len pomyslenie!
Každý rok je iný a počasie hrá pri alergií veľkú rolu. Ak sa napríklad oteplí koncom januára, začínajú kvitnúť liesky, čiže je to ešte počas kalendárnej zimy. Vtedy si mylne niektorí myslia, že sú prechladnutí. Pravdou je, že nádcha a upchatý nos môžu byť jedným z príznakov alergie.
V každom ročnom období sa mení aktivita peľov v prírode. Vznikajú takzvané sezónne alergie, pretože každé ročné obdobie prináša iný druh kvitnúcich stromov a rastlín.
Horúce, suché alebo veterné počasie napomáha silnejšiemu šíreniu peľu do ovzdušia, naopak daždivé obdobie zráža peľ k zemi, čím intenzívne znižuje riziko alergických ťažkostí.
Alergia je prehnaná reakcia (precitlivenosť) tela na látky, ktoré sa bežne vyskytujú v našom prostredí. Ak sa bavíme o alergii na peľ, v tom prípade náš organizmus reaguje na pele z rastlín, stromov, tráv a rôznych burín.
Malé peľové častice, ktoré poletujú vzduchom sa dostanú do pľúc nosom, či ústami. V okamihu, keď peľ vstúpi do organizmu, imunitný systém spustí obrannú reakciu, pretože peľ vyhodnotí ako nebezpečenstvo a začne uvoľňovať histamín (prirodzene sa vyskytujúca chemická látka v tele), čím sa spustí množstvo alergických príznakov.
Prečo vzniká alergia?
Dôvodov je viacero, ktoré sme už spomenuli. Je to v prvom rade precitlivenosť imunitného systému na bežne sa vyskytujúci látku (napríklad peľ), emočný stres, či zlé stravovacie návyky. Zmena životného prostredia sa tiež podpísala o vznik čoraz väčšieho množstva alergií.
Ďalším z dôvodov, na ktorý nesmieme zabúdať je prehnaná sterilita. Veľa rodičov je presvedčených, že ak svoje deti budú vychovávať v sterilnom domácom prostredí, zabránia akémukoľvek kontaktu s alergénmi a ich deti budú zdravé. Nie je tomu však tak. Štúdie potvrdzujú, že primeraný kontakt s alergénmi v prirodzenom prostredí je doslova nevyhnutný pre stavbu silného imunitného systému.
Náš tip: veľmi vhodné je naučiť sa od detstva otužovať a byť čo najčastejšie v prírode. Vedecké tímy zistili, že ak je žena počas tehotenstva a do jedného roku života dieťaťa v dennom kontakte s kravami na farme, riziko alergie klesá až o 80%. Preto je veľmi vhodné čo najviac voľného času tráviť na čerstvom vzduchu v kontakte s prírodou.
Príznaky alergie na peľ
Mnoho príznakov alergie na peľ je podobných, ako pri bežnom prechladnutí, či infekcii nosových dutín. Rozoznať alergiu od nádchy však nie je ťažké.
Kým nachladnutie trvá len niekoľko dní, alergické príznaky nezmiznú až pokiaľ rastlina spôsobujúca alergie neprestane produkovať peľ.
Medzi príznaky alergie na peľ patria:
- opuchnutá sliznica
- nádcha
- svrbenie nosa a očí
- kýchanie
- nadmerná tvorba hlienu
- škrabanie v krku
- bolesti hlavy
- vyčerpanosť a poruchy spánku
- žihľavka
- ekzém
- podráždenosť
- znížená koncentrácia
Pretrvávajúce alergické príznaky netreba brať na ľahkú váhu a rozhodne ich treba riešiť. Neliečená alergia môže viesť k astme.
Alergia a imunitný systém
Ako sme už spomínali, alergia je porucha imunitného systému, kedy telo neprimerane reaguje na celkom neškodné látky a vytvára protilátky, ktoré ihneď začínajú útočiť.
Imunitná reakcia je vo veľkej miere ovplyvnená životosprávou. Imunitný systém sa prirodzene zhoršuje, ak nemáme vo výžive dostatok vitamínov, minerálov, proteínov, antioxidantov a tiež esenciálnych mastných kyselín.
Ak máme narušený mikrobióm (kompletný ekosystém baktérii, plesní a kvasiniek žijúcich v našich črevách), naše telo sa nedokáže brániť pred patogénmi, ktorým musí čeliť každý jeden deň.
Pestrá a vyvážená strava je základom zdravého mikrobiómu. Preto by náš jedálniček mal obsahovať viac ovocia a zeleniny, ktoré sú plné antioxidantov a prispievajú k zvýšeniu imunity. Nemali by chýbať ani strukoviny a celozrnné obilniny, oriešky a semienka.
Vláknina v jedálničku je veľmi potrebná pre správne fungovanie metabolizmu.
Potraviny, ktoré pomáhajú pri alergiách
Pri alergických príznakoch sa nespoliehajte len na antihistaminiká (lieky potláčajúce alergické príznaky). Správne zvolená strava dokáže pomôcť potlačiť alergické symptómy.
Losos, pstruh a sardinky – obsahujú veľké množstvo omega 3 mastných kyselín, ktoré dokážu zmierňovať zápal (ktorý je prirodzenou reakciou tela na alergén po vypoustení histamínu). Z rastlinnej sféry najviac omega 3 mastných kyselín obsahujú vlašské orechy, a ľanové semienka, ktoré je potrebné pred konzumáciou pomlieť.
Zaujímavosť: niektoré štúdie poukazujú na to, že deti, ktoré začali konzumovať ryby už v mladom veku, boli menej náchylné na vznik alergii.
Cibuľa – je bežný druh zeleniny, ale o jej výnimočnosti v pomoci proti alergií málokto vie. Obsahuje totiž látku kvercetín, ktorý zabraňuje žírnym bunkám (mastocytom) uvoľňovať histamín. Odporúča sa cibuľu veľmi nešúpať, pretože najviac kvercetínu sa nachádza práve vo vrchnej časti.
Cesnak – patrí medzi najaromatickejšie zeleniny a svojím obrovským množstvom antioxidantov pomáha udržiavať silný imunitný systém, čo podporuje zníženie rizika sennej nádchy. Používajte ho čerstvo posekaný alebo roztlačený pridaním do jedál, strúčik cesnaku môžete aj pokrájať a prehltnúť ako tabletku. Žalúdočné kyseliny sa postarajú o jeho strávenie.
Rozmarín – je jednou z byliniek, ktorá má protizápalové účinky a tým zmierňuje príznaky sezónnych alergií. Začnite používať rozmarín všade kde sa len dá. Výborne sa hodí do šalátov, cestovín, nátierok či na domáce pečivo.
Žihľava – výskumy potvrdzujú že pŕhľava dvojdomá má schopnosť stíšiť zápalové procesy, ktoré spôsobujú príznaky alergickej nádchy.
Celkový životný štýl ktorý vedieme má veľký vplyv na to, ako sa telo dokáže vysporiadať s rôznymi alergiami. Psychická pohoda a zdraví mikrobióm prispejú nie len k boju proti alergiám, ale aj k skvalitneniu nášho života. Prehodnotiť svoj životný štýl je preto na prvom mieste. Pohyb a zdravá strava idú ruka v ruke. Postarajte sa o to, aby ste eliminovali stres (ktorý tiež vo veľkej miere oslabuje imunitu) a zaraďte do svojho harmonogramu pravidelné cvičenie.
Ako sa zbaviť alergie na peľ?
Alergici najčastejšie siahajú po bežne dostupných liekoch ako sú antihistaminiká, či rôzne nosové spreje, tablety a kapsuly.
Áno, po užití liekov proti alergií sa úľava od nepríjemných alergických príznakov okamžite dostaví, avšak z dlhodobého hľadiska používanie týchto liečiv si narobíte viac škody ako osohu. Vedľajšie účinky ako sú napríklad točenie hlavy, sucho v ústach rozmazané videnie sa môžu dostaviť, ak antihistaminiká budete užívať dlhodobo.
Vážnejšie prípady z neprimeraného užívania kortikoidov potláčajúcich alergické reakcie sú atrofia nosovej sliznice, či nástup chronickej nádchy.
Pár jednoduchých tipov ako predísť alergii na peľ prirodzene:
- počas peľovej sezóny otvárajte okná čo najmenej. Úrovne peľu bývajú najvyššie od skorého rána a doobeda
- pravidelne vysávajte a prach v byte utierajte mokrou handričkou
- po každej prechádzke si prezlečte šaty a umyte si tvár
- veľmi dobrá pomôcka je aj peľový filter do auta
Konvička na vyplachovanie nosa
Počuli ste už o jogovej technike na výplach nosa? Na túto procedúru sa používa špeciálna nádobka – konvička Jala Neti s teplou osolenou vodou a môžete ju vykonávať v pohodlí vášho domova.
Túto očistnú techniku doporučujeme predovšetkým ľuďom, ktorí trpia na sezónne alergie. Pravidelná nosová sprcha s konvičkou Neti vám pomôže zbaviť sa častej nádchy, pomáha pri alergiách a zápale nosových dutín a je tiež prevenciou pred astmou.
Výplach nosa slanou vodou s konvičkou Neti je vhodný aj pre tých najmenších. Na trhu nájdete množstvo konvičiek, ktoré sú prispôsobené aj pre deti, vybrať si môžete dokonca z rôznych materiálov.
Ak vaše dieťa trpí častým prechladnutím, alergiou, alebo má problémy s dutinami, vyskúšajte výplach nosa s konvičkou Neti. Je to výborný pomocník, ktorý dokáže zlepšiť zdravotný stav aj vašich najmenších.
Liečba alergie na peľ prírodnou cestou – Herb Alerg
Príroda nám ponúka zdroje, ktoré priaznivo pôsobia okrem iného aj pri alergií na peľ.
Náš tím sa venuje alergiám na dennej báze. Podarilo sa nám vytvoriť produkt, ktorý dokáže účinne zmierniť alergické prejavy bez vedľajších účinkov.
Herb Alerg je prírodný produkt, ktorý je komplexom siedmich najúčinnejších zložiek: žihľava, kurkuma, kvercetín, bromelaín, extrakt z čiernej rasce (Nigella sativa), lipozomálny vitamín C a zinok.
Doporučujeme ho užívať pri:
- sezónnej alergii na pele
- sennej nádche
- histamínovej intolerancii
- alergiách na roztoče, prach a zvieratá
Herb Alerg bol vyvinutý tak, aby dokázal zmierňovať nepríjemné príznaky alergie a podporoval správnu funkciu imunitného sysému. Spomenuté zložky v produkte Herb Alerg prispievajú k zníženiu aktivácie žírnych buniek, čím sa obmedzí uvoľňovanie histamínu a zároveň sa zníži zápalová reakcia organizmu.
Alergické ochorenia sa za posledné roky dramaticky zvýšili. Nenechajte si prerásť alergiu cez hlavu. Sústreďte sa na zdravý životný štýl, zamerajte sa na úpravu jedálnička, pravidelne cvičte a naučte sa zvládať stres.
Zdravie máme vo svojich rukách, nie v šuflíku v lekárskej ambulancii.
Vhodné produkty
Zdroje: