Zázrak zvaný resveratrol. Poznáte účinky resveratrolu?
Pomáha pri ochoreniach srdca, pôsobí na omladnutie organizmu a dokonca vraj aj zvyšuje potenciu a plodnosť. To je len zopár účinkov resveratrolu, ktoré opisujú vedecké štúdie. Keďže resveratrol a jeho benefity používame aj v našich produktoch, pozreli sme sa bližšie na túto látku a radi vám ju predstavíme komplexnejšie.
Resveratrol – čo je resveratrol a odkiaľ pochádza?
Resveratrol je látka, ktorá má prírodný pôvod a nachádza sa v niektorých rastlinách. Z chemického hľadiska patrí medzi polyfenoly, je to derivát stilbénu. Z hľadiska účinku látky je zaradený aj medzi fytoalexíny. Táto látka v prirodzenom prostredí vzniká v rastlinách hlavne kvôli tomu, aby ju chránila pred plesňami a UV žiarením. V prírode sa resveratrol vyskytuje v dvoch formách – cis-resveratrol a trans-resveratrol. Lepšiu vstrebateľnosť a využiteľnosť pre organizmus človeka má trans-resveratrol. Preto si vždy dajte záležať na výbere výživového doplnku a skontrolujte si prítomnosť účinnej látky.
Hoci bol resveratrol ako látka objavený už v roku 1940, jeho zdravotné benefity sa výraznejšie dostávajú do povedomia až v posledných rokoch.
Červené víno aj arašidy. Kde všade sa resveratrol nachádza?
Resveratrol sa nachádza v skutočne širokom spektre rastlín. Dôležité je však jeho množstvo a biologická dostupnosť v jednotlivých rastlinách.
Najviac resveratrolu nájdete v krídlatke japonskej – rastline, ktorá sa na Slovensku vyskytuje hlavne pozdĺž vodných tokov. Z krídlatky sa získava trans-resveratrol, ktorý sa bohato využíva ako súčasť výživových doplnkov. Krídlatka japonská je významnou bylinou v čínskej medicíne.
Na zamyslenie: Niekedy sa zvykne hovoriť, že rastliny, ktoré sa začnú vyskytovať vo vašej blízkosti vám chcú naznačiť, že ich môžete potrebovať. Krídlatka japonská sa vo svete považuje za jednu z najinvazívnejších burín. Vytvára súvislé porasty, ktoré dokážu pokryť obrovské územia, prerastie dokonca aj cez asfalt. Jej výskyt je najmä v severských častiach Európy a v Severnej Amerike, kde sa ju roky snažia z miest vyhubiť silnými herbicídmi a inými chemickými postrekmi. Jej výsadba sa dokonca považuje za nelegálnu činnosť. Čo ak sa príroda tak výrazným výskytom krídlatky snaží naznačiť, aké dôležité je jej užívanie práve pre obyvateľov týchto krajín?
V týchto potravinách nájdete najviac resveratrolu:
- červené hrozno – najvyšší obsah resveratrolu je v šupke a jadierkach červeného hrozna. Táto vlastnosť hrozna sa následne prenáša aj do červeného vína. Vysoký obsah resveratrolu má hlavne tmavé červené víno. Podľa odrody sa obsah resveratrolu v 1l vína pohybuje medzi 0,2 – 5,8mg/l. Pre využitie maximálneho potenciálu na zdravie (hlavne ochrana srdca a ciev) sa odporúča konzumovať 1-2dcl červeného vína denne. Naopak, obsah resveratrolu v bielom a ružovom víne je nízky, až zanedbateľný.
- čučoriedky, brusnice, slivky, čierne ríbezle – zjednodušene sa dá povedať, že všetky druhy ovocia a zeleniny, ktoré majú červenú, tmavočervenú alebo bordovú farbu budú obsahovať resveratrol v nejakej výraznejšej miere
- strukoviny – arašidy
- orechy – pistácie, vlašské orechy
- kakao
Resveratrol – aké sú jeho účinky na zdravie?
Resveratrol patrí medzi polyfenoly a je známy hlavne pre svoje antioxidačné účinky.
Ako pôsobia a na čo sú dobré antioxidanty?
Zjednodušene – antioxidanty chránia bunky pred voľnými radikálmi, nestabilnými atómami, ktoré sa vyskytujú vo vonkajšom ovzduší, v slnečnom žiarení. Pomáhajú tak bunkám byť odolnejšie, silnejšie a dlhodobo funkčné, čo zvyšuje ich životnosť. Niektoré štúdie hovoria o resveratrole ako o elixíre mladosti – je to hlavne kvôli týmto antioxidačným účinkom, ktoré zlepšujú, napríklad aj výzor pokožky a tiež spomaľujú starnutie buniek. Tieto účinky resveratrolu sa využívajú najmä v kozmetickom priemysle.
Ďalšie účinky resveratrolu:
- výrazne pomáha pri liečbe boreliózy
- stabilizuje hladinu cukru v krvi
- zlepšuje citlivosť buniek na inzulín – resveratrol je mimoriadne vhodný pre diabetikov, u nich preukazuje viacero významných benefitov, či už v oblasti hlavného ochorenia alebo aj pridružených nežiaducich účinkov spájaných s cukrovkou
- zlepšuje pamäť
- posilňuje imunitu
- spomínajú sa aj účinky na plodnosť u mužov a žien, aj keď dokumentácia k tomuto tvrdeniu je zatiaľ nepostačujúca
- vyrovnávanie hormonálnej nerovnováhy – pomáha ženám so zvýšenými hladinami testosterónu a tiež mužom s prebytkom estrogénu
- má protizápalové účinky, účinky proti plesniam a alergiám
- určité účinky boli preukázané aj pri onkologických ochoreniach – je predpoklad, že resveratrol napomáha sebadeštrukcii zmutovaných rakovinových buniek a tiež spomaľuje, či zabraňuje rastu metastáz
V našom článku by sme sa však chceli bližšie pozrieť hlavne na účinky resveratrolu na srdce, cievy a obehový systém, pretože tieto účinky sme využili aj pri tvorbe produktu Masticha Vena určeného na cholesterol a cievy.
Účinky resveratrolu na srdce, cievy a krvný tlak
O týchto účinkoch vás chceme bližšie informovať z dôvodu, že resveratrol je jednou z dôležitých látok v našom produkte na srdce, krvný tlak a imunitu – Masticha Vena.
V Masticha Vena je použitý extrakt zo šupiek a jadierok červeného hrozna s obsahom resveratrolu a tiež extrakt z krídlatky japonskej. Denná dávka Masticha Vena obsahuje až 120mg resveratrolu (1cps Masticha Vena obsahuje 20mg).
Mnohé štúdie vykazujú pozitívne účinky resveratrolu na ochranu srdca, znižovanie hladiny cholesterolu a tiež na zníženie krvného tlaku.
Počas života a hlavne vo vyššom veku sa cievy zužujú. Dochádza k tomu vplyvom ukladania tukov na steny ciev (čo je dôsledkom zlej životosprávy, alebo zápalových procesov – viac v článku Ateroskleróza). Užšia cieva vyžaduje, aby na prúdenie krvi v nej bol vynaložený vyšší tlak, srdce je viac namáhané a z dlhodobého hľadiska to má vplyv na rozvoj srdcových ochorení. Vedecké štúdie poukazujú na fakt, že pri užívaní resveratrolu je možné zvýšenie produkcie oxidu dusnatého v tele, čo môže mať za následok uvoľnenie ciev. Už po 30-dňoch užívania resveratrolu sa ukazuje významné zníženie systolického krvného tlaku. (zdroj)
Francúzsky paradox
Týmto pojmom sa popisuje fakt, že v niektorých krajinách (hlavne vo Francúzsku, ale podobný scenár je aj v iných krajinách Stredomoria), kde je u obyvateľov vysoká spotreba tukov (napríklad v podobe syrov) a vína, je zároveň aj výrazne nižší podiel úmrti na ischemickú chorobu srdca. Hoci tieto zložky potravy (tuk a alkohol) sa všeobecne neodporúčajú a sú pre ochorenia srdca rizikové, v týchto krajinách tieto odporúčania neplatia. Čiastočne sa tento paradox pripisuje zvýšenému príjmu resveratrolu vo víne.
Resveratrol a jeho vplyv na cholesterol
Už dlho sa uvažuje nad tým, či resveratrol má účinky aj na zníženie cholesterolu. Podľa vedcov jednoznačne áno. Užívanie resveratrolu vplýva na hladinu tukov v krvi. Merania potvrdili aj to, že počas užívania resveratrolu sa menila štruktúra cholesterolu a v krvi rástol podiel dobrého HDL
Antioxidačné účinky resveratrolu zárovň zabraňujú oxidácii LDL cholesterolu, ktorý by sa inak ukladal na stenách ciev. Cholesterol, ktorý nie je zoxidovaný, nespôsobuje v tele problémy. Užívanie resveratrolu je pri vysokom cholesterole jednoznačne vhodné.
Vstrebávanie resveratrolu
Ako pri všetkých výživových doplnkoch, aj tu platí, že je dôležité nielen užívať účinné látky, ale zamerať sa aj na to, či môžeme nejak podporiť ich využiteľnosť v tele. Pri niektorých látkach sa preto odporúča užívať aj podporné látky, ktoré zlepšujú vstrebávanie a využiteľnosť.
V Masticha Vena sme preto použili látku zvanú piperín – extrakt z čierneho korenia, ktorá zvyšuje vstrebateľnosť a využiteľnosť všetkých zložiek Masticha Vena, medzi nimi aj resveratrolu.
Má resveratrol aj nežiaduce účinky?
V štúdiách neboli zaznamenané nežiaduce účinky užívania resveratrolu pri dodržaní odporúčaného množstva resveratrolu. Pri výrazne vysokých dávkach (viac ako 1000mg trans-resveratrolu/deň) sa môžu objaviť gastrointestinálne ťažkosti, hlásený bol aj prípad leukopénie a trombocytopénie.
Je potrebné spomenúť, že zvýšenie prísunu resveratrolu môže mať vplyv na hustotu krvi – je to súčasť mechanizmu účinku, vďaka čomu sa podporuje cirkulácia krvi v cievach a tiež sa znižuje krvný tlak. Aj užívanie Masticha Vena je vhodné konzultovať s lekárom v prípade, ak máte okrem vysokého tlaku, či zlej imunity aj problém so zrážanlivosťou krvi. Tiež je potrebné informovať lekára o užívaní resveratrolu v prípade, že užívate lieky na riedenie krvi.
Užívanie resveratrolu by malo byť lekárom schválené aj vtedy, ak pacient podstupuje onkologickú liečbu (resveratrol môže svojimi imunostimulujúcimi benefitmi znižovať účinky napr. chemoterapeutickej liečby).
Zhrnutie
Veríme, že v článku sme vám poskytli podrobnejšie informácie o tom, ako funguje a aké má účinky resveratrol – látka, ktorú používame aj v našom produkte Masticha Vena. Hoci mnohé účinky resveratrolu boli potvrdené štúdiami, komplexnejší pohľad na túto látku je vo vedeckých kruhoch stále predmetom bádania.
Ak vás zaujímajú účinky Masticha Vena, recenzie, ktoré dostávame od užívateľov kompletizujeme na stránke Masticha Vena skúsenosti.
_____
Zdroje:
https://vitaminymineraly.sk/resveratrol