Alergické prejavy na koži: Viete čo je najčastejšou príčinou?

5. septembra 2022 Zuzana Kucková Alergie, Helikobakter pylori, Herb Alerg

Svrbenie kože je obťažujúce a nepríjemné…keď hlava hovorí nie a ruky si idú svoje za cieľom úľavy, ktorá ja však iba chvíľková. Ak koža svrbí, treba jednoznačne zasiahnuť, pretože rozškriabané miesta môžu spôsobiť aj zdravtoné riziko.

Čiernovlasý muž v sivom tričku si škriabe krk, kde má červené vyrážky

Najčastejšie príčiny svrbenia kože

Príčin, prečo koža svrbí existuje naozaj veľmi veľa. Môže ísť o nevhodnú kozmetiku, kožné problémy ako je psoriáza a ekzém, až po závažnejšie ochorenia, medzi ktoré patria napríklad poruchy štítnej žľazy, zlyhanie obličiek a iné.

Aby sa zistila príčina svrbiacej kože, dôležité je identifikovať príčinu a ak je to možné, eliminovať zdroj svrbenia. Do úvahy treba brať aj to, ako dlho svrbenie trvá a aké časti tela postihuje.

Medzi najčastejšie príčiny svrbenia kože patria:

  • alergické reakcie
  • atopická pokožka (je prirodzene suchá a má poškodenú ochrannú kožnú bariéru)
  • uštipnutie hmyzom
  • kožné choroby (psoriáza, seboreická dermatitída, kvasinkové ochorenia, svrab)
  • infekčné choroby (ovčie kiahne, opar na pere, pásový opar)
  • celkové ochorenia (pečeň, žlčník cukrovka…)
  • užívanie niektorých liekov
  • určité životné obdobia (v tehotenstve vplyvom hormonálnych zmien, seniorsky vek)
  • potravinová či histaminová intolerancia
  • nadmerný stres a psychické problémy
  • svrbenie pokožky hlavy (lupiny, suchá citlivá pokožka, pedikulóza)

Zaujímavosť: nepríjemný pocit, ktorý u pacienta vedie k nutkavému svrbeniu kože sa nazýva pruritus. Môže vzniknúť v ktoromkoľvek veku, ale je častejší u starších ľudí. Odhaduje sa, že až 60% starších pacientov trpí miernou až závažnou formou pruritu.

Kožné alergie

Alergia je prehnaná reakcia (precitlivenosť) tela na látky, ktoré sa bežne vyskytujú v našom prostredí.

Alergická reakcia, pri ktorej dochádza ku kontaktu kože s alergénom sa nazýva kontaktná kožná alergia. Avšak mnoho iných alergií, ako je napríklad alergia na peľ, alebo potravinová alergia môžu mať ako jeden z príznakov aj kožné alergické prejavy – začervenanie, svrbenie, žihľavka.

Žena otočená chrbtom ku objektívu má na sebe biele tielko a na chrbte ukazuje začervenanú kožu.

Prejavy kožnej alergie

Aké sú typické prejavy kožnej alergie? Ako sme už spomenuli, kontaktná kožná alergia vzniká po kontakte alergénu s kožou. Koža v dnešnej dobe prichádza do kontaktu s množstvom chemikálií a umelých látok, ktoré sú pridávané do kozmetiky, parfémov, pracích prostriedkov, či aviváži.

U citlivého človeka sa môže prejaviť alergická reakcia v podobe svrbenia pokožky hlavy pri použití určitého šampónu, alebo začervenanie a pálenie pokožky po aplikácii krému, či inej kozmetiky.  Niekedy si to možno neuvedomíte, ale veľmi častá reakcia v podobe svrbenia kože môže nastať po oblečení bielizne vypranej v určitom pracom prášku, alebo po použití voňavej aviváže.

Lupiny na povrchu hlavy v čiernych vlasoch

Kožnú alergiu môžu vyvolať aj predmety, ktoré sa nás bežne dotýkajú v podobe bižutérie, hodiniek, piercingov, často aj nekvalitné striebro, zlato, gombíky, spony na podprsenkách…

Nesmieme zabúdať ani na rôzne kovové implantáty, napríklad protézy kĺbov, či prsné implantáty. 

Zaujímavosť: nikel (kov) býva najčastejším spúšťačom alergickej reakcie, pretože je skoro všadeprítomný. Jeho zdrojom sú bižutéria, kovové súčasti odevov, pracovné nástroje dennej potreby, je použivaný v automobilovom, chemickom, sklárskom, elektrotechnickom priemysle. V medicínskej praxi je súčasťou ihiel, strojčekov, zubných protéz. Nachádza sa aj v potravinách ako sú: vnútornosti, mušle, sója, sójové mlieko, špenát, strukoviny, cesnak, kel, figy, ananás, maliny, slivky, ovocné konzervy, čokoláda, kakao, čaj z automatov, marcipán, mandle, oriešky, slnečnicové jadrá a prášok na pečenie.

Žihľavka

Určite vás po prechádzke v prírode popŕhlila žihľava a do niekoľkých minút sa vám na koži objavilo typické svrbiace začervenanie v podobe maličkých červených pľuzgierov.

pŕhľava dvojdomá

Žihľavka (urtikária) patrí medzi najrozšírenejší typ kožnej alergie a dostala pomenovanie práve podľa spomínanej žihľavy vďaka podobným prejavom na koži po popŕhlení. Môže sa objaviť u kohokoľvek, výnimkou nie sú ani malé deti. Je to pomerne bežný prejav tela, ktorý však môže znížiť kvalitu života, pretože sa môže objaviť na ktoromkoľvek mieste na tele a v rôznom rozsahu. 

Akútna žihľavka

Prejavy akútnej formy žihľavky sa objavia náhle a trvajú od pár hodín do niekoľko týždňov (3 až 6 týždňov). Príčinou môžu byť:

  1. alergické spúšťače – kde môže ísť o alergiu na potraviny (orechy, jahody, čokoláda…), uštipnutie hmyzom, alergia na niektoré lieky, či kozmetiku. Prejavy alergie sa spustia po rozpoznaní alergénu v tele, kedy bunky začínajú uvoľňovať histamín zo žírnych buniek (typ bielych krviniek, ktoré sa vyskytujú v rôznych tkanivách, ale najčastejšie v pľúcach, v koži a v tráviacej sústave) a práve jeho zásluhou dochádza napríklad k podráždeniu nervových zakončení, čo vyvoláva svrbenie. Histamín spôsobuje aj rozšírenie krvných kapilár, ktoré je nasledované prestupom tekutiny do podkožia, čo spôsobuje typický žihľavkový podkožný výsev.
  1. nealergické spúšťače – patria sem bakteriálne, mykotické, vírusové a parazitické infekcie. Tento typ môže byť sprevádzaný najmä u deti opuchom na rôznych miestach (najčastejšie jazyka) alebo zvýšenou teplotou.

Vedeli ste, že…
prejavy žihľavky sa môžu dostaviť aj pri vystavení organizmu extrémnym teplotným zmenám? Pri extrémnon chlade hovoríme o chladovej žihľavke a pri horúcich teplotách o tepelnej žihľavke.

Chronická žihľavka

Ak prejavy alergie pretrvávajú viac ako 6 týždňov, hovoríme o chronickej žihľavke. V tom horšom prípade môže ísť o mesiace až roky, pričom výsev býva bez prerušenia, alebo naopak objavuje sa opakovanie. Výskumy ukazujú, že veľká časť pacientov (až 36%) je nakazená zároveň aj baktériou helikobakter pylori. Tento poznatok je dôležitý hlavne z dôvodu, že po preliečení a eradikácii helikobaktera sa až u 92% pacientov upravili aj príznaky chronickej žihľavky až smerom k úplnému vymiznutiu.

Test na helikobakter

Liečba kožnej alergie

Kožné alergické reakcie vedia poriadne pokaziť deň. Úľavu človek zvykne hľadať v lekárni, ktorá je plná liekov na predpis, či voľnopredajných liekov tlmiacich alergické príznaky. 

Najčastejšie sú to rôzne masti a krémy s obsahom kortikosteroidov (alebo aj bez), ktoré najčastejšie zvyknú lekári predpisovať pri nepríjemnom a dlhodobom svrbení. Na svrbenie niekedy pomáhajú prípravky s obsahom znecitlivujúcich liekov, či perorálne užívané tablety.

Ruka muža v sivom tričku je okolo lakťa posiata ekzémom a muž si ho natiera bielym krémom.

Pri používaní spomínaných liečiv treba byť opatrný, pretože ich dlhodobé užívanie prináša so sebou okrem úľavy od alergických prejavov aj nežiaduce účinky

Náš tip: Objavte silu prírody a vyskúšajte nechtíkovú masť na podráždenú pokožku. Účinky nechtíka sú také silné, že sa táto rastlina využíva v boji proti baktériám, a preto sa zaraďuje medzi rastlinné antibiotiká. Nechtík lieči zvonka aj zvnútra. Na kožnú alergiu použite nechtíkovú masť, ktorej účinky posilníte nechtíkovým čajom.

čaj z nechtíku lekárskeho v sklenenom hrnčeku je položený na drevenom podklade s čerstvými kvetmi nechtíku lekárskeho.

Tipy pre domácu liečbu

  1. Ak vás často svrbí koža, snažte sa zistiť príčinu. Veľkou pomocou môže byť zavedenie denníka, kde si budete značit všetky situácie, kedy svrbenie začalo a aký malo priebeh. Niekedy to môže byť oblečenie, ktoré bolo čerstvo vyprané (príčinou môže byť prací prášok a aviváž), alebo používanie istých druhov kozmetiky… každopádne zbieranie týchto informácií vám pomôže odhaliť príčiny alergie a vy sa im budete vedieť v budúcnosti vyhnúť.
  2. Dbajte na dostatočnú hydratáciou tak ako z vonku (hypoalergénne hydratačné krémy), rovnako aj zvnútra (dostatočný príjem tekutín, nezabúdajte na čistú vodu).
  3. Snažte sa, pokiaľ sa dá, nedrhnúť a neškriabať svrbiacu pokožku, pretože dlhodobé škriabanie zvyšuje riziko zavedenia infekcie. Ak je pre vás predsa len ťažké udržať sa od škrabania, strihajte si pravidelne nechty a niekedy pomáha spať v rukaviciach.
  4. Vyskúšajte kúpeľ vo vlažnej vode s pridaním epsomskej soli, sódy bikarbóny, či ovsených vločiek. Všetky tieto zložky pomáhajú uľaviť od svrbiacej kože. Ak nepomáha vlažná voda, skúste studenú.
  5. Zmeňte kozmetiku. Nájdite si čas na čítanie zloženia produktov a vyberte si kozmetiku a domáce čistiace produkty, ktoré majú prírodné zloženie.
  6. Noste voľné, vzdušné oblečenie.
  7. Ak vás trápi suchá svrbivá pokožka hlavne v noci, používajte zvlhčovač vzduchu počas spánku.
  8. Naučte sa pracovať so stresom. Stres dokáže zhoršiť alergické prejavy na koži a jeho zvládanie vám tento problém môže odstrániť. Pomôže aj joga a meditácie.

Herb Alerg

Príroda nám ponúka množstvo liečiv, ktoré keď vieme správne použiť, dokážu zmierniť, dokonca až úplne vyliečiť veľa chorôb. 

Netreba zabúdať na to, že alergia je prehnaná reakcia tela na látky bežne sa vyskytujúce v prostredí. Imunitná odpoveď organizmu je podmienená aj životosprávou. 

najlepšie prebiotiká

Vedele ste, že…
Kurkuma má veľký vplyv na zdravie pečene a kvalitu krvi? Pečeň je orgán, ktorý pracuje nonstop – detoxikuje (najlepšie v noci, medzi 23-03 hodinou pracuje najviac) a vďaka prírodným látkam, ako je napríklad kurkuma dokáže pečeň pracovať efektívnejšie. Zaujímavosťou je, že aj žihľava je jednou z najpoužívanejších byliniek na čistenie krvi. Tým že sa krv prečistí, dochádza k upokojeniu kožných prejavov.

Všetky tieto dary prírody, ktoré sme vám spomenuli, môžete nájsť aj v našom produkte Herb Alerg. Je to čisto prírodný produkt, ktorý je komplexom siedmich najúčinnejších zložiek: žihľava, kurkuma, kvercetín, bromelaín, extrakt z čiernej rasce (Nigella sativa), lipozomálny vitamín C a zinok. 

Herb Alerg bol vyvinutý tak, aby podporoval správnu funkciu imunitného systému. 

Hoci sa alergické prejavy formou ekzému prejavujú iba na povrchu, na koži, príčinu treba však hľadať vo vnútri nášho organizmu. 

masticha herb alerg, prírodný produkt na liečbu alergií je položený v lese na zelenom machu pri strome.

Odporúčané produkty

  • Herb Alerg - alergie, senná nádcha, histamín

    HERB ALERG

    Alergia, Imunita a zdravie, Tráviaci trakt

    Zbavte sa alergie prírodnou cestou. Sezónne peľové alergie, alergie na zvieratá, prach, roztoče.

    24,50 

    Pridať do košíkaPridané
    Doručíme do 2 dní
  • základná kúra na imunitu
    -7%

    Základná kúra na posilnenie imunity

    Imunita a zdravie

    Základný balíček na posilnenie imunity za zvýhodnenú cenu.

    96,40 

    Pridať do košíkaPridané
    Doručíme do 2 dní

Zdroje:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2515356/

https://www.liecive.herba.sk/koncentraty/kniha-atlas-liecivych-rastlin-do-lekarne/310-nechtik-lekarsky