Hemoroidy – príznaky, liečba a prevencia
Prejavujú sa svrbením, pálením, krvácaním a bolesťou v oblasti konečníka hlavne pri stolici. Hemoroidy, ľudovo nazývané aj zlatá žila, sú ochorením, ktoré postihuje nie len starších, ale častokrát sa s nimi stretáva aj mladá generácia, tehotné ženy a ženy po pôrode.
Čo sú to hemoroidy
Hemoroidy sú opuchnuté vankúšovité zhluky žíl (podobné, ako kŕčové žily), ktoré ležia tesne pod sliznicou lemujúcou najnižšiu časť hrubého čreva a konečníka.
V istom zmysle ich má každý, sú prirodzenou súčasťou ľudského tela. Problém hemoroidov nastáva vtedy, keď tieto žily opuchnú a roztiahnu sa.
Rozlišujeme dva druhy hemoroidov v závislosti od ich umiestnenia:
1. Vonkajšie hemoroidy
Nachádzajú sa predovšetkým na povrchu konečníka, v okolí análneho otvoru, alebo aj trochu hlbšie. Vonkajší hemoroid je mäkký, vlhký, nekrváca a nebolí. Tento druh hemoroidov zvykne byť ale veľmi nepríjemný, ak sa vytvorí krvná zrazenina, v ktorej vzniká bolestivý uzlík. Vtedy nastúpi náhla bolesť a tlak v análnej oblasti. Po prasknutí prichádza úľava, avšak prebytočná koža po hemoroide (kožný štítok) môže svrbieť, alebo byť podráždená.
2. Vnútorné hemoroidy
Tento druh hemoroidov sa tvorí hlbšie v análnom kanáli. Zvyčajne ich nie je vidieť, ani cítiť. Nebývajú bolestivé, pretože sliznica vo vnútri konečníka nemá receptory bolesti. Podráždenie stolicou však môže spôsobiť krvácajúce hemoroidy, kedy môžeme vidieť jasne červenú krv na toaletnom papieri alebo kvapkanie do záchodovej misy. Pri vnútorných hemoroidoch môže dôjsť k ich prolapsu, to znamená, že sa natiahnu a vystúpia von z konečníka. Takýto hemoroid sa buď sám vráti späť dovnútra, alebo ho tam môžete jemne zatlačiť.
Hemoroidy a ich príznaky
Príznaky hemoroidov závisia od typu, teda od toho či sú to vnútorné hemoroidy, alebo hemoroidy vonkajšie.
Príznaky vonkajších hemoroidov:
- análne svrbenie
- jedna alebo viac tvrdých, jemných hrčiek v blízkosti konečníka
- svrbenie alebo bolesť konečníka, najmä pri sedení
Prílišné namáhanie, trenie alebo čistenie konečníka môže príznaky zhoršiť. U mnohých ľudí príznaky vonkajších hemoroidov zmiznú v priebehu niekoľkých dní.
Príznaky vnútorných hemoroidov:
- krvácanie z konečníka (jasne červená krv na stolici, na toaletnom papieri alebo v záchodovej mise po pohybe čriev)
- prolaps hemoroidu (hemoroid, ktorý prepadol von cez análny otvor)
Vnútorné hemoroidy, ktoré nevytŕčajú z konečníka, nie sú bolestivé. Prolapsové (vytŕčajúce) vnútorné hemoroidy môžu spôsobiť bolesť a nepohodlie.
Hoci hemoroidy sú najčastejšou príčinou análnych symptómov, nie každý análny symptóm je spôsobený hemoroidmi. Niektoré príznaky hemoroidov sú podobné ako pri iných problémoch tráviaceho traktu. Napríklad krvácanie z konečníka môže byť príznakom ochorení čriev, ako je Crohnova choroba, ulcerózna kolitída alebo rakovina hrubého čreva a konečníka.
Čo spôsobuje hemoroidy
Tradične sú hemoroidy spojené s chronickou zápchou, namáhaním počas vyprázdňovania a predĺženým sedením na záchode. To všetko narúša prietok krvi do a z oblasti, čo spôsobuje jej zhlukovanie a zväčšovanie ciev.
Hoci lekári úplne presne nevedia určiť, prečo hemoroidy vznikajú, domnievajú sa, že príčiny môžu byť nasledovné:
Hemoroidy v tehotenstve: počas tehotenstva sa tkanivá v konečníku stávajú slabšími a hormóny spôsobujú uvoľnenie a opuch žíl (zväčšujúca maternica tlačí na žily). Hemoroidy neraz trápia ženy už pred tehotenstvom, počas neho a po pôrode dochádza často k zhoršeniu stavu.
Po pôrode a po vymiznutí tehotenských hormónov hemoroidy zvyčajne spontánne vymiznú.
Závisí v akom stave boli hemoroidy pred tehotenstvom od ich veľkosti, umiestnenia, a ako sa telo vyrovná po pôrode.
Starnutie: hemoroidy sú najčastejšie u dospelých nad 50 rokov. Vytvoriť sa však môžu aj u mladých ľudí a deťoch.
Hnačka: hemoroidy sa môžu vyskytnúť pri prípadoch chronickej hnačky.
Chronická zápcha: namáhanie (prílišné tlačenie) pre pohyb stolice vyvíja veľký tlak na steny krvných ciev, čo môže viesť k hemoroidom.
Príliš dlhé sedenie: dlhý čas v sede, najmä na toalete, môže spôsobiť hemoroidy.
Diéta: konzumácia potravín s nízkym obsahom vlákniny môže prispieť k vzniku hemoroidov.
Zdvíhanie ťažkých predmetov: opakované zdvíhanie ťažkých predmetov môže viesť k hemoroidom.
Análny styk: môže spôsobiť nové hemoroidy alebo zhoršiť existujúce.
Hmotnosť: výskumy spájajú nadváhu s vyššou pravdepodobnosťou hemoroidov. Môže to byť spôsobené zvýšeným tlakom v bruchu.
Genetika: niektorí ľudia zdedia sklon k rozvoju hemoroidov.
Hemoroidy – liečba a prevencia
Pre hemoroidy, rovnako ako aj pre iné žilové ochorenia, je charakteristické to, že prebiehajú dlhodobo, chronicky a majú tendenciu postupne sa zhoršovať. Dobrou správou je, že mnoho ľudí trápi len mierna forma hemoroidov, ktorá sa dá zvládnuť dodržiavaním určitých pravidiel (režimových opatrení), ktoré sú tiež kľúčové z hľadiska prevencie hemoroidálneho ochorenia.
Existujú štyri typy liečby hemoroidov:
1. lokálna – sedacie kúpele, masti, krémy, gély a čapíky na hemoroidy
2. perorálna – pomocou tabliet (venotoník)
3. ambulantná – mini zákroky
4. chirurgická – v závažných štádiách hemoroidov
Vo väčšine prípadov režimové opatrenia, ktoré vykonáte v domácom prostredí zmiernia príznaky a hemoroidy sa zahoja samé. V niektorých prípadoch však môžu byť potrebné lieky alebo spomenutý chirurgický zákrok. Aby ste sa tomu vyhli, skúste nasledovné odporúčania:
Jedzte viac vlákniny
Pridajte do svojho jedálnička viac jedla, ktoré obsahuje vlákninu, alebo vyskúšajte vlákninové doplnky výživy, ako je napríklad Natura Biotika. Je to jedinečný vlákninový komplex s prebiotickými účinkami. Spája v sebe silu piatich druhov vlákniny: akáciová vláknina, psyllium, ibiš lekársky, brest červený, smrekovcová vláknina.
Zvýšte aj príjem tekutín. Spolu s dostatkom tekutín vláknina zmäkčuje stolicu a uľahčuje jej priechod, čím sa znižuje tlak na hemoroidy. Potraviny s vysokým obsahom vlákniny zahŕňajú brokolicu, fazuľu, pšeničné a ovsené otruby, celozrnné potraviny a čerstvé ovocie. Vlákninové doplnky pomáhajú znižovať hemoroidné krvácanie, zápaly a zväčšenie. Môžu tiež znížiť podráždenie z malých kúskov stolice, ktoré sú zachytené okolo krvných ciev. Niektorí ľudia zistili, že zvýšenie vlákniny spôsobuje nadúvanie alebo plynatosť. Začnite pomaly a postupne zvyšujte príjem na 25–30 gramov vlákniny denne.
Cvičte
Mierne aeróbne cvičenie, ako je rýchla chôdza 20-30 minút denne, môže pomôcť stimulovať funkciu čriev a pravidelné vyprázdňovanie.
Nezadržujte stolicu
Keď pocítite nutkanie na stolicu, nečakajte na vhodnejší čas a choďte na toaletu. Stolica sa môže zhromažďovať, čo vedie k zvýšenému tlaku a napätiu. Každý deň si tiež naplánujte určitý čas, napríklad ráno po prebudení, aby ste si na pár minút sadli na toaletu. To vám môže pomôcť vytvoriť pravidelný črevný návyk vyprázdňovania.
Doprajte si sedací kúpeľ
Sedací kúpeľ je teplý vodný kúpeľ, ktorý môže zmierniť svrbenie, podráždenie a kŕče zvieracieho svalu. Väčšina odborníkov odporúča 20-minútový sedací kúpeľ po dvakrát alebo trikrát denne. Dbajte na to, aby ste análnu oblasť jemne osušili (silno nešúchajte ani neutierajte).
Vyskúšajte sedací kúpeľ z dubovej kôry alebo kapsičky pastierskej.
Zdroje:
https://www.niddk.nih.gov/health-information/digestive-diseases/hemorrhoids/symptoms-causes
https://www.health.harvard.edu/diseases-and-conditions/hemorrhoids_and_what_to_do_about_them