Biely povlak na jazyku: Aké má príčiny a ako ho odstrániť?
Pohľad na biely jazyk, ktorý sa na vás odráža v zrkadle v kúpeľni môže vyzerať desivo, ale tento stav je zvyčajne neškodný. V zriedkavých prípadoch môže biely povlak na jazyku varovať pred závažnejším ochorením, preto je dôležité sledovať aj ďalšie príznaky, ktoré sa môžu vyskytnúť. Čo znamená biely povlak na jazyku sa dočítate v nasledujúcom článku.
Zdravý jazyk – ako vyzerá?
Zdravý jazyk má svetlo ružovú farbu. Na jeho povrchu sa nachádza veľké množstvo nitkovitých výbežkov – papíl, ktoré sú súčasťou normálnej štruktúry jazyka (malé hrbolčeky obsahujúce naše chuťové poháriky).
Fyziologicky sa na každom jazyku nachádza povlak, avšak drobná vrstva nemusí znamenať žiadnu patológiu. Vzadu na jazyku sú aj väčšie papily, ktoré vytvárajú obraz písmena V.
Na jazyku sa nachádza 5 druhov papíl:
– nitkovité
– kužeľovité
– hubovité
– hradené
– listovité
Jazyk môže postihnúť veľké množstvo ochorení. Prejavujú sa na ňom napríklad alergie, autoimunitné ochorenia, nádorové ochorenia, ochorenia sliznice, deficit vitamínov, bakteriálne a kvasinkové ochorenia a iné.
Zaujímavosť: Každý z nás má úplne unikátny jazyk, podobne ako je to v prípade odtlačkov prstov.
Biely povlak na jazyku
V ústach žije veľké množstvo baktérií a biely povlak na jazyku často súvisí s ústnou hygienou. Biely jazyk môže vzniknúť, ak drobné hrbolčeky (papily), ktoré ho lemujú, opuchnú a zapália sa. Medzi zväčšenými papilami sa môžu zachytiť baktérie, huby, špina, jedlo a mŕtve bunky. Tieto zozbierané nečistoty sú to, čo zmení jazyk na biely a vznikne povlak. Povlak na jazyku môže pokryť celý povrch jazyka, zadnú časť jazyka alebo sa môžu objaviť fľaky na jazyku. Môžeme si tiež všimnúť zlú chuť v ústach, bolesť hrdla, pálenie, zápach z úst alebo začervenanie.
Ochorenia súvisiace s bielym jazykom
- Leukoplakia – tento stav spôsobuje tvorbu bielych škvŕn na vnútornej strane líc, pozdĺž ďasien a niekedy sa môžu vyskytnúť biele fľaky na jazyku. Leukoplakia je zvyčajne neškodná, hoci niektoré leukoplakické škvrny môžu vykazovať skoré príznaky rakoviny.
Typ leukoplakie nazývaný syfilitická leukoplakia, niekedy nazývaná orálna chlpatá leukoplakia, postihuje predovšetkým ľudí, ktorých imunitný systém je oslabený chorobou, najmä HIV/AIDS. Ak sú zmeny v ústnej dutine neobvyklé a dlhšie pretrvávajú, vtedy je najlepšie navštíviť lekára.
- Orálny lichen planus – jedná sa o autoimunitné ochorenie, ktoré má prejavy na koži aj v ústach. Najčastejšie sa objavuje na vnútornej strane líc a na bokoch jazyka, avšak postihovať môže aj ďasná a pery. Bežné príznaky ústneho lichen planus zahŕňajú:
- bezbolestné biele čiary pripomínajúce čipkový vzor
- bolestivé, ťažko hojace sa vredy, pľuzgiere na jazyku
- difúzne začervenanie a lúpanie ďasien
- lokalizovaný zápal ďasien susediacich s amalgámovými výplňami
- Kandidóza – je ochorenie, ktoré vyvolávajú kvasinky. Pri premnožení vytvoria film (povlak), ktorý spôsobuje zápal sliznice. Dá sa zotrieť, no sliznica pod týmto filmom je zapálená a môže aj krvácať. Takáto pleseň môže byť na jazyku ale aj lícach alebo ďasnách. Vyskytuje sa u malých detí, cukrovkárov alebo ak používate inhalačné spreje. Často sú ložiská mykózy aj u starších ľudí pod protézami. Hovorovo sa nazývajú ústne afty.
Biely jazyk a jeho príčiny
Ako sme už spomenuli, najčastejšou príčinou bieleho jazyka je zlá ústna hygiena. Pri jej nedostatočnej starostlivosti sa môžu drobné “hrbolčeky” (papily) v ústach zapáliť, medzi nimi môžu uviaznuť čiastočky potravy, baktérie, odumreté bunky… to spôsobuje, že jazyk sa javí ako biely.
Niekedy treba však odlíšiť pleseň na jazyku od bakteriálneho, či vírusového ochorenia. Výrazná bolesť jazyka a ostatných slizníc ústnej dutiny, teplota, zväčšené uzliny a červené fľaky v ústach môžu naznačovať vírus v ústnej dutine. Pacient, ktorý má biely povlak na jazyku môže pociťovať zároveň aj bolesť hrdla, či pálenie hrdla.
Keď v ústach dôjde k zmene prostredia, baktérie nám to dajú veľmi jasne najavo. Kedy môžeme pozorovať biely jazyk?
- sucho v ústach spôsobené dýchaním ústami alebo spánkom s otvorenými ústami
- nečistíte si zuby správne ani si ich nečistíte zubnou niťou
- nečistenie jazyka zubnou škrabkou
- dehydratácia
- ochorenia tráviaceho systému
- podráždenie ostrými hranami vo vnútri úst, ako sú zuby, strojčeky alebo zubné protézy
- liečba antibiotikami
- nadmerná konzumácia kávy a mliečnych výrobkov
- pravidelná konzumácia alkoholu
- fajčenie, žuvanie alebo namáčanie tabaku
- chronické zápalové ochorenia môžu takisto viesť k bielemu povlaku na jazyku
Zaujímavosť: Infekcia na jazyku môže vzniknúť aj pri nedostatku vitamínu B12. Pri nedostatku dôležitých minerálov, oslabenej imunite, zlej ústnej hygiene sa môžu vytvoriť aj kútiky na ústach, na ktoré, ako domáca liečba, pomáha repíkový odvar.
Ako odstrániť biely povlak na jazyku
V niektorých špecifických prípadoch sa bielemu povlaku na jazyku vyhnúť nedá. Existuje však niekoľko vecí ktoré môžete urobiť, aby ste znížili svoje šance na získanie tohto stavu.
Dôležitá je správna ústna hygiena, ktorá zahŕňa:
- používanie zubnej kefky s mäkkými štetinami
- čistenie zubov dvakrát denne
- pravidelné čistenie jazyka škrabkou na jazyk
- používanie zubnej nite aspoň raz denne
- používanie bezalkoholovej ústnej vody
Náš tip: Vyskúšajte zubnú pastu s mastichovým olejom, mastichovou vodou a bylinnými výťažkami. Je vhodným prostriedkom pri pravidelnej ústnej a zubnej hygiene.
Niekoľko ďalších tipov pri prevencii bieleho jazyka:
- pite viac vody
- jedzte zdravo, pridajte do svojho jedálnička čerstvé ovocie a zeleninu
- vyhýbajte sa aj jedlám a nápojom, ktoré sú korenené, slané, kyslé alebo veľmi horúce
- navštevujte svojho zubára každých šesť mesiacov na prehliadku a čistenie
- vyhnite sa tabakovým výrobkom a obmedzte príjem alkoholu
Biely povlak na jazyku u detí
U novorodencov a malých dojčiat býva biely povlak na jazyku pomerne častým javom. Tento jav sa odborne nazýva múčnivka alebo aj soor a zvyčajne ho spôsobuje kvasinka Candida albicans.
Biely jazyk (múčnivka)sa vyskytuje predovšetkým u malých detí do šiestich mesiacov, niektoré zdroje uvádzajú vek do jedného roka. Okrem jazyka sa prejavuje aj na vnútornej strane líc a pier. Deti niekedy v dôsledku choroby bolia ústočká, čo vedie k odmietaniu potravy. Môže spôsobovať problémy pri prehĺtaní či saní a často sa objavuje po antibiotickej liečbe.
Ak sa u dieťaťa objaví múčnivka, je to signál, že jeho imunita nepracuje na sto percent. Čo je viac menej prirodzené, pretože malé deti nemajú ešte dobre fungujúci imunitný systém.
Ako môžeme pomôcť dieťaťu doma?
- Hneď na začiatku niekoľkokrát denne vytrite jazyk prevarenou vodou.
- Vhodné je užívanie probiotík.
- U detí kŕmených z fľaše je nutná dôsledná očista cumľa a fľaše.
- U dojčených detí je nutné liečiť aj bradavku matky antimykotickým krémom, hoci nemá žiadne príznaky, čím sa predchádza návratu múčnivky.
Čo je to mapa jazyka a ako súvisí s orgánmi vo vašom tele?
Podľa východnej kultúry, ku ktorým patrí aj tradičná čínska medicína (TCM) je jazyk dôležitým ukazovateľom nerovnováhy v našom organizme. Odborníci, ktorí ovládajú diagnostiku podľa TCM hovoria o tom, že medzi rôznymi časťami tela existuje vzájomná väzba.
Základom je mapa jazyka, kde každý kúsok súvisí s konkrétnym vnútorným orgánom:
- špička – srdce
- oblasť medzi špičkou a stredom – pľúca
- stred – žalúdok a slezina
- strany – pečeň a žlčník
- koreň – obličky
Pri vyšetrení sa sleduje celkový vzhľad, sfarbenie, ryhy, vlhkosť a povlak.
Čo hovorí tradičná čínska medicína o povlaku na jazyku? Sivo-čierny povlak naznačuje poruchu obličiek a močového mechúra, biely povlak na jazyku poukazuje na žalúdočné a dvanástnikové ťažkosti, žltý povlak na zhoršenú činnosť pečene i žlčníka, hnedý povlak sa spája s črevnými ťažkosťami.
Pre zdravú ústnu hygienu doporučujeme:
Zdroje:
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/17654-white-tongue
https://www.healthline.com/health/recurring-thrush#risk-factors