Šípka: Liečivý plod krásy aj imunity

6. apríla 2024 Rebeka Zacková Imunita, Imunotikum, Nezaradené, Témy o zdraví, Zaujímavosti

Ružu šípovú s ľahkosťou spozná každý Slovák, ktorý si aspoň pár krát vyšiel na prechádzku po lúkach vo svojom okolí. V máji a júni nás teší svojimi ružovými alebo bielymi voňavými kvetmi, od augusta do jari červenými plodmi vajcovitého tvaru, ktoré svietia na holom keri ešte aj počas zasnežených dní.

foto do clankov 5

Rosa canina známa aj ako šípka, je odolný ker, ktorý sa hojne vyskytuje v takmer celej Európe, severnej Amerike, severnej Afrike, dokonca aj východnej Ázii. Táto rastlina je významná pre bylinkárstvo aj kozmetiku, pričom zbierame hlavne plody a kvety, ktoré majú rôzne liečivé vlastnosti. Kvety sa viac spájajú s krásnou pleťou, zatiaľ čo plody sa často konzumujú v podobe džemov, koláčov, nápojov a extrahujú na výrobu oleja.

Z histórie o šípkach

Vedeli ste o tom, že ruže boli na Zemi ešte skôr ako ľudia?

Aj keď je tomu asi ťažké uveriť, je to tak. Stopy divokých ruží boli nájdené spolu s fosíliami, ktoré boli zaradené do čias oligocénu, obdobia, ktoré trvalo pred 33 až 23 miliónmi rokov.

Prví ľudia sa na Zemi objavili “iba” pred 6 miliónmi rokov a ruže začali šlachtiť pred približne 3000 rokmi.

Ruža šípová, tak ako aj ďalšie divoké ruže, si dodnes zachovala svoj vzhľad, kvety s piatimi okvetnými listami, osobité oválne zúbkované listy aj svoje typické plody, šípky.

Adaptogén z našich polí a lúk

Keď sa povie adaptogény, väčšina ľudí si predstaví ashwagandu alebo ženšen, no málokto vie, že netreba cestovať do Indie ani Kórei na to, aby sme si posilnili odolnosť našeho organizmu.

Šípka je našim slovenským adaptogénom, látkou ktorá pomáha nášmu telu adaptovať sa na rôzne stresové situácie. Adaptogénne rastliny sa počas tisícov rokov adaptovali na rôzne zmeny a môžu nám túto schopnosť odovzdať prostredníctvom látok, ktoré sa v nich nachádzajú.

V prípade ruže šípovej ide najmä o posilnenie imunity, schopnosti nášho tela efektívne reagovať a brániť sa voči patogénom.

Aké sú naše ďalšie slovenské adaptogény?

Lipa obyčajná, Ľubovník bodkovaný, Ostružina malinová, Arónia čiernoplodá.

Účinky plodu ruže šípkovej

Plody ruže šípovej, nazývané šípky, sú bohatým zdrojom prospešných látok. Obsahujú vysoké množstvo vitamínu C, antioxidantov a vlákniny. Okrem toho šípky obsahujú vitamíny A, E, K, rôzne minerály vrátane vápnika, fosforu a železa, a esenciálne oleje. Vďaka svojim živinám a antioxidantom šípky prispievajú k posilneniu imunitného systému, podporujú zdravie kože a srdca a môžu mať protizápalové účinky.

Zber a použitie

Zber plodov ruže šípovej je často sezónna aktivita, ktorá sa uskutočňuje v období zrelosti plodov, zvyčajne na jeseň. Ideálne je zbierať šípky, keď majú intenzívnu farbu ale sú stále tvrdé na dotyk. Po zbere sa šípky môžu sušiť alebo sa z nich môžu pripravovať rôzne produkty, ako je čaj, džem alebo sirup.

Na konci jesene, po tom ako šípky prekonajú prvé mrazy ich môžeme zbierať a konzumovať priamo na mieste. Mäkké na dotyk, môžeme si ich sladké vnútro vytlačiť do úst a kôstky vypľuť.

Poznámka: Pri konzumácii šípok musíme spomenúť, že majú v sebe jemné chĺpky, ktoré môžu “pŕhliť” na jazyku alebo dráždiť v hrdle. Pri príprave teda odporúčame používať jemné sitká alebo látku a pasírovať. Nejde však o nič nebezpečné a pri konzumácii v prírode si na to vieme jednoducho zvyknúť.

Môže byť šípka jedovatá?

Šípky sú jedlé, no s ničím to netreba preháňať. Odporúča sa ich nekonzumovať ak máte problémy s trávením, reflux, či podráždený žalúdok kvôli už spomínaným chĺpkom. Tiež sa šípkam radšej vyhnite ak ste tehotná alebo dojčíte, ich účinky v tomto období neboli vedecky potvrdené.

Šípkový čaj z čerstvých šípok

  1. Čerstvé šípky rozmixujeme alebo nakrájame.
  2. Povaríme ich 5 minút, odstavíme a necháme odstáť 15 minút.
  3. Precedíme cez jemné sitko alebo papierový kávový filter.

Šípkový čaj zo sušených šípok

Recept na prípravu šípkového čaju je jednoduchý a osviežujúci. Potrebujete:

  1. 3 čajové lyžičky sušených drvených šípok zalejeme vriacou vodou.
  2. Necháme lúhovať 20 minút, alebo viac pre intenzívnejšiu chuť.
  3. Precedíme cez jemné sitko alebo papierový kávový filter.

Tento čaj je plný vitamínu C a antioxidantov a má lahodnú, jemne kyslú chuť. Je ideálny pre zlepšenie imunity a podporu celkového zdravia.

Priaznivé kombinácie

Samotný šípkový čaj chutí výborne a bude pre nás prospešný, no kto by mal chuť byť trochu kreatívnejší a pozdvihnúť svoje domáce liečitelstvo na vyššiu úroveň, môže začať kombinovať plody šípky s ďalšími bylinkami, ovocím, či koreninami.

Pri tvorbe čajových zmesí alebo liečivých prípravkov je vhodné kombinovať viacero bylín. Tento prístup umožňuje účinok rôznych aktívnych látok. Kombinácia zložiek môže zvýšiť efektivitu liečby a prispieť k celkovému zdraviu. Niektoré byliny sa môžu navzájom dopĺňať, zatiaľ čo iné môžu zmierňovať nežiaduce účinky alebo zlepšovať chuť a arómu.

S čím teda šípky kombinovať?

Šípky sú skôr nakyslasté, preto je vhodné ich vyvážiť sladkými ingredienciami ako napríklad sušeným jablkom, hrozienkami, jahodami alebo kokosom. Pre ďalšiu vrstvu chuti a účinných látok, môžeme pridať koreniny ako napríklad škoricu, klinček alebo bobkový list. Ako posledné môžeme skúsiť voňavé kvety, napríklad sušený kvet šípky, lipu, či ibištek.

Ak sme chorí môžeme sa zamerať na ingrediencie podporujúce imunitu ako zázvor a kurkuma. Fantázii sa medze nekladú, nebojte sa experimentovať.

Naša formula pre imunitu

Aj my v Masticha Terapia si uvedomujeme, že kombinácia aktívnych látok je účinnejšia ako jej jednotlivé zložky a preto sme na podporu imunity vyvinuli formulu Imunotikum. Prírodné zložky, ako je kurkuma, čierna rasca a vitamín C a D, v kombinácii s medicinálnymi hubami spoločne pracujú na posilnení obranyschopnosti vášho organizmu. Stačí si dať dve kapsuly denne s jedlom, poprípade zapiť výborným šípkovým čajom a choroby vás budú oblúkom obchádzať.

Zdroje

https://www.worldhistory.org/article/2264/a-brief-history-of-the-rose/

https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-839/rose-hip