Viete, aký je rozdiel medzi gastritídou a gastroenteritídou?
Pre laikov môžu mať slová gastritída a gastroenteritída rovnaký význam, avšak je medzi nimi kľúčový rozdiel. Gastritída zvykne postihnúť sliznicu žalúdka, kdežto gastroenteritída postihuje celý zažívací trakt, vrátane čriev.
Na základe rôznorodých symptómov sa v medicíne rozlišujú tri pojmy:
- gastritída (nevoľnosť a vracanie)
- enteritída (vodnatá, riedka hnačka)
- gastroenteritída (obe vyššie uvedené)
Čo je gastritída?
Gastritída – zápal žalúdka je stav, kedy dochádza k zapáleniu sliznice žalúdka (narušenie hlienovej vrstvy, ktorá žalúdok ochraňuje pred žalúdočnými kyselinami).
Zápal žalúdka môže byť:
- akútny – ktorý je pomerne ľahko liečiteľný. Môže byť následkom stresového pôsobenia – zranenie, popáleniny, sepsa alebo dlhodobé užívanie niektorých liekov (lieky proti bolesti hlavy a na reumatické ochorenia).
- chronický – môže byť nebezpečný, pretože jeho následkom vznikajú žalúdočné vredy, ktoré môžu viesť k rakovine žalúdka.
Čo spôsobuje gastritídu?
Žalúdok je prirodzene plný kyseliny, ktorú používa na rozklad jedla. Príliš veľa kyseliny môže byť u niektorých ľudí vyvolané určitými potravinami alebo stresom. To môže spôsobiť charakteristický pocit pálenia, ktorý začína tesne pod hrudným košom a môže prechádzať cez hrudník a spôsobiť až nevoľnosť. Môže dokonca spôsobiť nepríjemnú, často kovovú chuť v ústach, alebo nadmerné grganie.
Kyslý reflux postihuje v určitom období života 60 % verejnosti a môže viesť až ku gastritíde.
Chronická gastritída môže vzniknúť aj premnožením infekcie helicobacter pylori. Je to baktéria infikujúca organizmus ľudí a zvierat, ktorá oslabuje prirodzenú obranyschopnosť žalúdka. Usadzuje sa najmä v oblasti žalúdka a dvanástnika, kde môže vyvolávať zápaly a iné zdravotné ťažkosti.
Zaujímavosť: Zápal žalúdka môže mať aj formu autoimunitnej poruchy, kedy naše telo začne napádať bunky, ktoré tvoria sliznicu žalúdka. Autoimunitná gastritída sa najčastejšie objavuje u ľudí s inými autoimunitnými poruchami, ako je napríklad diabetes 1. typu a často býva spojená s nedostatkom vitamínu B12 v tele.
Okrem vyššie spomínaných príčin boli ako potenciálne rizikové faktory identifikované nezdravé stravovacie návyky a životný štýl, ako sú nesprávne načasované jedlá, káva, energetické nápoje, alkohol, čokoláda a fajčenie.
Gastritída a jej príznaky
- pálenie záhy
- nevoľnosť a vracanie
- nechutenstvo
- nadúvanie a plynatosť
- pomalé trávenie
- zápach z úst
- pálivá bolesť v hornej časti brucha, ktorá sa môže u niekoho s jedlom zhoršiť, u iného zlepšiť
- môže sa pridať aj zvýšená teplota, vracanie krvy a na čierno sfarbená stolica
Prírodné recepty na zápal žalúdka
Pri gastritíde je dôležitá vhodná diéta, aby sa chorý žalúdok odľahčil a mohol tráviť potravu aj napriek zápalu. Takisto môžu byť nápomocné vhodné výživové doplnky s chioskou mastichou, ktorá má protizápalové účinky. Masticha je šetrná k sliznici žalúdka a pomáha pri liečbe gastritídy, spôsobenej práve infekciou helikobakter pylori.
Kľúčom je dočasne znížiť tvorbu žalúdočných štiav (hoci je veľmi dôležité mať kyseliny v žalúdku) kým sa zahojí sliznica a zvýšiť imunitu v tráviacom trakte. K tomu nám pomôžu nasledovné potraviny:
- Probiotiká – veľmi dobre pôsobia na akútnu formu gastritídy, ale aj na ťažkosti spôsobené baktériou helicobacter pylori. Špeciálne kmene probiotických kultúr Lactobacillus reuteri sú súčasťou prírodného produktu Masticha Active, kde pravá chioská masticha je okrem probiotík obohatená o DGL extrakt zo sladkého drievka pre ešte efektívnejšie pôsobenie a rýchle účinky v tráviacom trakte.
- Ryby a morské riasy- omega 3 mastné kyseliny, ktoré nájdeme v rybách, ako je tuniak, losos, sardinky tiež pomáhajú pri zápale žalúdka. Vyhýbajte sa však príliš tučným rybám, ako je napríklad makrela, ktorá môže žalúdok zaťažiť.
- Olejnaté semená – pri zápale žalúdka sú veľmi vhodné omega 3 mastné kyseliny, preto je dobré zaradiť do jedálnička všetky potraviny, ktoré ich obsahujú. Omega 3 mastné kyseliny nájdete napríklad v ľanových semienkach, chia semienkach, vlašských orechoch, alebo aj rastlinných olejoch ako je sezamový, ľanový či konopný.
- Zeleninové šťavy – pôsobia upokojujúco a zmierňujú kyslosť prostredia v tráviacom trakte. Sú výživné, preto dokážu nahradiť časť stravy a žalúdok zasýtiť. Neodporúča sa ich kombinovať s ovocnými šťavami, vtedy môže byť ich účinok úplne opačný.
- Vláknina – má blahodarný účinok na tráviaci trakt. Potraviny s vysokým obsahom vlákniny sú celozrnné výrobky, zelenina, strukoviny, či ovsené vločky. Užívaním špeciálnych druhov vlákniny dokážeme aktívne pôsobiť na zdravie tráviaceho traktu a celkovú imunitu. K tomu vám pomôže jedinečný vlákninová komplex Natura Biotika, ktorá spája v sebe silu piatich druhov vlákniny: smrekovicová vláknina, psyllium, brest červený, ibiš lekársky a akácioví vláknina. Všetky tieto druhy vlákniny tiež pôsobia ako prebiotiká.
V našom mastichovom tíme sa venujeme aj zdravej výžive. V sekcii zdravé recepty nájdete množstvo inšpirácie na chutné a výživné jedlá. Vyskúšajte napríklad recept na protizápalovú polievku, ktorá poteší chuťou a blahodárnym účinkom na tráviaci trakt.
Čo je gastroenteritída?
Gastroenteritída – alebo aj črevná chrípka, je akútne infekčné ochorenie, ktoré postihuje žalúdok a črevá. Nepatrí medzi závažné ochorenia, ale môže viesť k dehydratácií. Zvyčajne sa dá zvládnuť v pohodlí domova s dostatočným príjmom tekutín. Obzvlášť opatrní by mali byť však starší ľudia, deti a ľudia s oslabenou imunitou.
Ako rozpoznať, že ide o črevnú chrípku?
Črevná chrípka môže prekvapiť naozaj kdekoľvek. Stačí si neumyť ruky po ceste dopravným prostriedkom, alebo po verejnej toalete, niekedy postačí aj zle umytá zelenina.
Ľahko sa šíri v kolektíve detí, ale aj dospelých. Postihuje všetky vekové kategórie.
Väčšina prípadov u detí je spôsobená vírusom nazývaným rotavírus. Prípady u dospelých sú zvyčajne spôsobené norovírusom.
Bakteriálna gastroenteritída je výsledkom konzumácie jedla alebo vody, ktoré sa kontaminovali baktériami alebo ich toxínmi. Najčastejšie baktérie spôsobujúce bakteriálnu gastroenteritídu sú escherichia coli (E. coli), shigella, staphylococcus, salmonella a yersinia enterocolitica.
Príznaky gastroenteritídy sa môžu líšiť a závisia od vyvolávateľa spôsobujúceho ochorenie. V niektorých prípadoch sa príznaky nemusia objaviť aj niekoľko dní po nakazení.
Sledujte nasledovné symptómy:
- hnačka
- kŕče v bruchu
- nevoľnosť a zvracanie
- malátnosť
- nechutenstvo
- smäd
- bolesť svalov a kĺbov
- horúčka
Dôležité opatrenia pri gastroenteritíde
O gastroenteritíde hovoríme, ak hnačka prebieha 3 a viac krát za 24 hodín. Trvá približne 1 až 7 dní (závisí od toho, čo hnačku spôsobuje), avšak čím skôr ju začnete liečiť, tým skôr budete fit.
- Ak pocítite náhlu hnačku a zvracanie, najlepšie urobíte, ak zostanete doma, kým sa nebudete cítiť lepšie, aby sa črevná chrípka nešírila ďalej.
- Musíte piť viac ako zvyčajne, aby ste nahradili tekutiny stratené zvracaním a hnačkou – najlepšia je voda (3 až 4 litre), ale môžete skúsiť aj ovocný džús a polievku.
- V prvý deň akútnej hnačky sa doporučuje vôbec nejesť. Vynechajte jedlo, ale dbajte na dostatočný pitný režim.
- Ak máte chuť na jedenie, skúste malé množstvá jednoduchých jedál, ako je polievka, ryža, dusená mrkva, banány, cestoviny a nekysnutý chlieb. Ak pociťujete veľký hlad, aj tak sa snažte jesť pomaly a každé sústo poriadne prežujte.
- Nekonzumujte mastné, mliečne a korenené jedlá.
- V prípade dehydratácie, ktorá sa prejaví tmavým močom, alebo suchosťou v ústach, je dôležité potrebné minerály doplniť rehydratačným roztokom, ktorý kúpite v lekárni.
Z našej ponuky odporúčame
Zdroje:
https://www.medicalnewstoday.com/articles/gastritis-vs-gastroenteritis