Ako sa zbaviť akné

6. marca 2023 Zuzana Kucková Herb Alerg, Témy o zdraví

Akné sa zvykne spájať s obdobím puberty, kedy mladých dospievajúcich ľudí trápi aknózna pleť. Avšak, akné nie je problémom iba tínedžerov. Týka sa všetkých ľudí, bez ohľadu na pohlavie a to mnohokrát aj v období dospelosti. K dispozícií sú účinné liečby, ktoré treba začať čím skôr. Emocionálny stres môže spôsobiť zhoršenie stavu pokožky, čo v mnohých prípadoch vedie až k zjazveniu kože.

Mladá žena s tmavohnedými vlasmi si ľavou rukou drží pol tváre, je nešťastná, na tvári má akné.

Čo je akné?

Akné (Acne vulgaris) je kožné ochorenie, kedy sa upchávajú póry pokožky. Póry môžu byť zablokované mastnotou, baktériami, odumretými kožnými bunkami a nečistotami. Keď k tomu dôjde, začnú sa objavovať pupienky, biele bodky, alebo čierne bodky. 

V závažnejších prípadoch sa v nahromadenom maze množia baktérie, ktoré spôsobujú zápal. Na povrchu pleti potom vznikajú pupienky, tzv. pustuly. Hlbšie v pleti sa potom môžu objaviť aj tvrdé, bolestivé lézie – noduly a cysty. Tento typ sa nazýva zápalové akné. 

Akné sa môže nachádzať takmer kdekoľvek na tele, no najčastejšie si všimnete:

  • vyrážky na tvári
  • vyrážky na brade
  • vyrážky na krku
  • vyrážky na chrbte
  • vyrážky na ramenách
  • vyrážky na hrudi

Náš tip: Bez ohľadu na to, aké lákavé je okamžite sa zbaviť pupienkov, praskajúce pupienky môžu zvýšiť zjazvenie vašej pokožky, takže sa stláčaniu určite vyhnite.

Mladá žena v izbe sedí pri kozmetickom stolíku, pred sebou má zrkadlo a vytláča si na pravom líci vyrážku.

Prečo vzniká akné?

Hoci sa akné môže objaviť v akomkoľvek veku, najčastejšie býva spojené so zmenami hladín hormónov počas puberty. Niektoré hormóny spôsobujú, že žľazy produkujúce maz ho začnú produkovať v abnormálnom množstve. 

Akné vzniká, keď sa upchajú drobné póry v koži, známe ako vlasové folikuly.  Prebytočný maz sa zmieša s odumretými kožnými bunkami a obe látky vytvoria zátku vo folikule. 

Normálne neškodné baktérie, ktoré žijú na koži, môžu potom kontaminovať a infikovať upchaté folikuly, čo spôsobuje zápal a hnisavosť.

Okrem hormonálnych zmien môžu byť ďalšími spúšťačmi vzniku akné:

  • lieky: patria sem napríklad lieky obsahujúce kortikosteroidy, testosterón alebo lítium.
  • diéta: štúdie naznačujú, že konzumácia určitých potravín, vrátane potravín bohatých na sacharidy, ako je chlieb, bagety a hranolky, môže zhoršiť akné.
  • stres: hoci stres akné nespôsobuje, ale ak ho už máte, stres ho môže zhoršiť.
  • fajčenie: môže prispieť ku vzniku akné u starších ľudí.
  • nevhodná kozmetika

Akné sa môže bežne vyskytovať v rodinách. Ak vaši rodičia mali akné, je pravdepodobné, že sa u vás objaví tiež.

Hormonálne zmeny, napríklad tie, ktoré sa vyskytujú počas menštruačného cyklu alebo tehotenstva, môžu tiež viesť ku vzniku akné u žien.

Novorodenecké akné

Myslíte si, že akné sa objavuje len u adolescentov a dospievajúcich? Veru nie. Akné u novorodeniatok je úplne bežné a niet sa čoho obávať. Zvyčajne sa vylieči samo bez jaziev.

Detské akné sú malé, zapálené hrčky na tvári, krku, chrbte alebo hrudníku dieťaťa. Často sa vyvinú do 2 až 4 týždňov po narodení. Tak ako u dospievajúcich, aj u novorodencov je akné spôsobené hormonálnymi zmenami. Avšak nejedná sa o hormóny dieťaťa, ale hormóny mamičky, ktoré cirkulujú v krvnom riečišti dieťaťa aj po pôrode. 

Novorodeniatko leží na bielej perinke, má zavreté oči, pravú ruku má položenú na tvári, na ľavej strane tváre ma červené fliačky, akné.

Novorodenecké akné môže byť tiež reakciou na niektorú z látok v materskom mlieku. 

Ako liečiť novorodenecké akné? Mnoho možností liečby neexistujú, buďte však trpezlivý. Ako sme spomínali, novorodenecké akné zmizne samo. Určite akné nevytláčajte. Pleť dieťatka je veľmi jemná a citlivá, preto ho umývajte vlažnou čistou vodou, alebo odvarom z repíka, nepoužívajte mydlo ani kozmetiku pre dospelých.

Zaujímavosť: O liečivých vlastnostiach materského mlieka niet pochýb. Niektoré mamičky potvrdili, že aplikácia materského mlieka na postihnuté miesta pomáha urýchliť proces hojenia akné. 

Typy akné

Akné sa môže nachádzať takmer kdekoľvek na tele, no najčastejšie si všimnete:

  • akné na tvári (akné na brade)
  • akné na hrudi
  • akné na chrbte
  • akné na pleciach

Existuje 6 hlavných typov akné:

  1. Čierne bodky – malé čierne alebo žltkasté hrbolčeky, ktoré sa tvoria na koži. Nie sú naplnené špinou, ale sú čierne, pretože vnútorná výstelka vlasového folikulu vytvára farbu.
  2. Biele bodky – majú podobný vzhľad ako čierne bodky, ale môžu byť pevnejšie.
  3. Papuly – malé červené hrbolčeky, ktoré môžu byť citlivé alebo bolestivé.
  4. Pustuly – podobné papulám, ale v strede majú bielu špičku, čo je spôsobené nahromadením hnisu.
  5. Uzliny – veľké tvrdé hrčky, ktoré sa hromadia pod povrchom kože (podkožné akné) a môžu byť bolestivé.
  6. Cysty – najzávažnejší typ škvŕn spôsobených akné; sú to veľké hnisavé hrudky, ktoré vyzerajú podobne ako vriedky a nesú najväčšie riziko spôsobenia trvalých jaziev.

Jazvy po akné – najlepšia je prevencia

Jazvy po akné sa liečia veľmi ťažko. Avšak existujú niektoré zákroky v ordinácii, ako je mikrodermabáza, chemický peeling, laser a mikroihly, ktoré môžu pomôcť. 

U ľudí so škvrnami by sa malo zabrániť tvorbe jaziev po akné hlavne pomocou vhodných liekov, ako sú antibiotiká alebo izotretinoín. 

Jazvy po akné na pravej strane líca ženy.

Dôležitá je však prevencia pokiaľ ide o jazvy po akné, ktorá je vždy lepšia a určite lacnejšia, ako samotná liečba.

Sú mnohé spôsoby, akými môžete predchádzať tvorbe jaziev a tmavých škvŕn. 

Skúste sa inšpirovať  nasledovnými typmi:

  1. Najdôležitejšie je pupienky nechytať, nestrhávať a ani nevytláčať. Len by to zhoršilo zápal a hrozilo by rozšírenie infekcie.
  2. Umyte si tvár denne čistiacim prostriedkom bez obsahu oleja. Vyhnite sa výrobkom starostlivosti o pleť a make-upu, ktoré obsahujú olej. Dámy by si mali pred spaním vždy odstrániť make-up a dôkladne očistite pleť. Čo sa týka skrášľovacej kozmetiky, make-up zvoľte nekomedogénny, ktorý je určený na problematickú pleť a je menej pravdepodobné, že upchá vaše póry.
  3. Nepoužívajte príliš agresívne prostriedky na čistenie pleti alebo mydlo, namiesto toho použite pH neutrálne (5,5) prípravok na čistenie pleti vyvinutý pre jemnú pleť so sklonom k akné
  4. Po cvičení si osprchujte alebo umyte tvár.
  5. Vyhnite sa priliehavým klobúkom, čelenkám a odevom, ktoré zakrývajú oblasti náchylné na vyrážky.
  6. Jedzte vyváženú stravu a zostaňte hydratovaní (voda je nevyhnutná pre zachovanie ochrannej funkcie kožnej bariéry).
  7. Vyvarujte sa fajčeniu a nadmernej konzumácii alkoholu
  8. Eliminujte stres.

Existujú “mýty” v súvislosti s akné, ktoré sa zvyknú spájať s problematickou pleťou:

  1. Čokoláda a mastné jedlá – konzumácia čokolády alebo mastného jedla má na akné malý až žiadny vplyv.
  2. Hygiena – akné nie je spôsobené špinavou pokožkou. V skutočnosti príliš silné drhnutie pokožky alebo čistenie drsnými mydlami alebo chemikáliami dráždi pokožku a môže akné zhoršiť.
  3. Kozmetika – nemusí nutne zhoršiť akné, najmä ak používate make-up bez oleja, ktorý neupcháva póry (nekomedogénne látky) a pravidelne odstraňujete make-up. 

Čo na akné?

Akné môže mať rôzne príčiny a preto liečba nie je vždy taká jednoznačná. Problematická pleť si preto vyžaduje správnu starostlivosť a šetrný prístup. V tom môže pomôcť odborník – dermatológ, ktorý vám vysvetlí správne zásady pravidelnej starostlivosti o aknóznu pleť. 

Problematická pleť s akné si vyžaduje vhodné používanie výrobkov, ktoré zabránia vzniku ďalších pupienkov a čiernych bodiek. Používajte antibakteriálne kozmetické výrobky špeciálne prispôsobené vášmu typu pleti, ktoré pleť upokojujú a zmierňujú zápaly. Samozrejmosťou je aj každodenné čistenie pleti. Nezabúdajte však, že menej je viac.

Možno to tak nevyzerá, ale hoci sa akné prejavuje na koži, príčinu niekedy treba hľadať vo vnútri nášho organizmu. To znamená, že v špecifických prípadoch môže na akné vplývať životospráva, kedy naše telo nemá dostatok potrebných látok na udržanie zdravej pokožky. 

Spomenieme napríklad kurkumu, ktorá má mnoho priaznivých účinkov na ľudské zdravie, predovšetkým na zdravú funkciu pečene a taktiež na zdravie pokožky. Tak isto veľa cenných látok, ktoré podporujú zdravie pokožky nájdete v žihľave, ktorá sa okrem vnútorného užívania v podobe tinktúr, či čajov aplikuje na pokožku aj zvonku. Z minerálov je pre pokožku okrem selénu prospešný zinok. 

Ak hľadáte kvalitný výživový doplnok na prírodnej báze, ktorý obsahuje spomínané látky pre zdravie pokožky, doporučujeme vyskúšať Herb Alerg. Je to čisto prírodný produkt, ktorý je komplexom siedmich najúčinnejších zložiek: žihľava, kurkuma, kvercetín, bromelaín, extrakt z čiernej rasce (Nigella sativa), lipozomálny vitamín C a zinok. Vďaka prírodnému výživovému doplnku Herb Alerg podporíte správnu funkciu imunitného systému a s tým aj zdravie pokožky.

Herb Alerg - alergie, senná nádcha, histamín

Okrem iného dbajte na správnu stravu. Niektoré potraviny zvyšujú hladinu cukru v krvi rýchlejšie ako iné. Keď hladina cukru v krvi rýchlo stúpne, telo začne uvoľňovať inzulínu podobný hormón IGF-1, ktorý riadi účinky rastu. Nadbytok IGF-1 v krvi môže spôsobiť, že vaše mazové žľazy budú produkovať viac mazu, čím sa zvýši riziko akné a zápalu. Tieto potraviny sa považujú za „vysokoglykemické“ sacharidy. To znamená, že sú vyrobené z jednoduchých cukrov (cestoviny, biela ryža, biela múka, cukor). 

Vitamíny a antioxidanty z ovocia a zeleniny sú pre problematickú pleť najviac prospešné. Konzumácia nízko glykemických potravín vyrobených z komplexných sacharidov prospejú nielen vašej pleti, ale celkovo podporujú imunitu a tráviaci systém (nespracované potraviny, celozrnné obilniny, strukoviny).

Prospešné vitamíny pre zdravú pleť sú vitamín A, vitamín E, vitamín C, z minerálov je to predovšetkým zinok a selén. Tieto a mnoho iných prospešných látok pre zdravú pleť nájdete potravinách, ako sú:

  • žlté a oranžové ovocie a zelenina, ako je mrkva, marhule a sladké zemiaky
  • špenát a iná tmavozelená a listová zelenina
  • paradajky
  • čučoriedky
  • celozrnný chlieb
  • hnedá ryža
  • quinoa
  • moriak
  • tekvicové semiačka
  • fazuľa, hrášok a šošovica
  • losos, makrela a iné druhy mastných rýb
  • orechy a semienka
Antioxidanty vo farebnom ovocí.

Vyberte si tiež:

  • Herb Alerg - alergie, senná nádcha, histamín
    -15%

    HERB ALERG

    Alergia, Imunita a zdravie, Tráviaci trakt

    Zbavte sa alergie prírodnou cestou. Sezónne peľové alergie, alergie na zvieratá, prach, roztoče.

    Original price was: 24,50 €.Current price is: 20,80 €.

    Pridať do košíkaPridané
    Doručíme do 2 dní
  • Natura Biotika - aktívna vláknina

    Natura Biotika – aktívna vláknina

    Cholesterol a tlak, Imunita a zdravie, Tráviaci trakt

    Jedinečný vlákninový komplex zložený z piatich druhov aktívnej vlákniny - akáciová, smrekovcová, ibiš lekársky, brest červený a psyllium. Kúra na 14-dní.

    Original price was: 23,90 €.Current price is: 19,90 €.

    Pridať do košíkaPridané
    Doručíme do 2 dní
  • základná kúra na imunitu
    -7%

    Základná kúra na posilnenie imunity

    Imunita a zdravie

    Základný balíček na posilnenie imunity za zvýhodnenú cenu.

    Original price was: 103,70 €.Current price is: 96,40 €.

    Pridať do košíkaPridané
    Doručíme do 2 dní

Zdroje:

https://www.nhs.uk/conditions/acne/

https://www.healthline.com/health/skin/acne

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/baby-acne/symptoms-causes/syc-20369880