Ako súvisí ekzém s črevnou mikroflórou?
Ekzém je kožné ochorenie, ktoré môže poriadne strpčovať život. Suché a svrbivé miesta, ktoré sa môžu objaviť bez ohľadu na vek nie sú síce nákazlivé, ale pri rozškrabaní kože môžu viesť k neželaným infekciám. Viete však, že to, v akom stave máte trávenie, môže ovplyvniť vznik ekzému?
Koža a kožná bariéra plnia dôležitú úlohu
Koža je bezpochyby najväčší ľudský orgán, akási ochranná bariéra pred vonkajším prostredím. Zároveň je hostiteľom, podobne ako črevný mikrobióm, obrovského množstva dôležitých mikroorganizmov, ako sú baktérie, kvasinky, huby, vírusy, roztoče, ktoré tvoria kožný mikrobióm.
Kožná bariéra je vonkajšia vrstva kože zložená z buniek a lipidov, ktoré okrem udržania optimálneho pomeru vody v kožnom povrchu, podporuje imunitu kože a reguluje vznik zápalov.
Na zdravej koži funguje vyvážená interakcia medzi kožným mikrobiómom a kožnou bariérou. Narušenie tohto symbiotického stavu môže viesť k podráždeniu kože, infekciám a zápalovým ochoreniam kože, ako je atopická dermatitída, psoriáza a akné.
Čo je ekzém a prečo vzniká?
Ekzém je chronický svrbivý zápal kože (dermatitída), ktorý je neinfekčný a prejavuje sa výskytom svrbivých, začervenaných ložísk, na ktorých sa neskôr tvoria mokvajúce pľuzgieriky (pupence a pľuzgiere).
Symptómy, ako sú suchá, šupinatá a svrbivá pokožka, kožné blistre, či červené vyrážky, sa najčastejšie postihujú:
- ruky
- krk
- lakte
- členky
- kolená
- tvár, najmä líca
- uši a ich okolie
- pery
- bradavky
- miesta okolo vagíny
- penis
Faktory, ktoré ovplyvňujú vznik ekzému
- Imunitný systém. Ak máte ekzém, váš imunitný systém prehnane reaguje na malé dráždivé látky, alebo alergény (spúšťače) v prostredí, v ktorom sa nachádzate. Keď sa dotknete spúšťača, váš imunitný systém predpokladá, že tieto malé, dráždivé látky sú cudzími “útočníkmi”, ako sú baktérie alebo vírusy, ktoré môžu poškodiť vaše telo. Výsledkom je aktivácia prirodzeného obranného systému vášho tela. Obrana imunitného systému je vytvoriť zápal, ktorý spôsobuje príznaky ekzému na koži.
- Genetická predispozícia. Je pravdepodobnejšie, že aj vy budete mať ekzém, ak sa vo vašej rodine vyskytol ekzém alebo dermatitída. Máte tiež vyššie riziko, ak máte v anamnéze astmu, sennú nádchu, alebo alergie. Bežné spúšťače zahŕňajú peľ, chlpy domácich zvierat alebo potraviny, ktoré spúšťajú alergickú reakciu. Existuje aj genetickú mutáciu, ktorá spôsobuje, že bariérová funkcia vašej pokožky nefunguje tak, ako by mala.
- Prostredie. Vo vašom prostredí je veľa vecí, ktoré môžu dráždiť pokožku. Patrí sem napríklad vystavenie dymu, látkam znečisťujúcim ovzdušie, drsným mydlám, materiálom, ako je vlna a niektorým výrobkom starostlivosti o pokožku. Nízka vlhkosť (suchý vzduch) môže spôsobiť, že vaša pokožka bude suchá a svrbivá. Teplo a vysoká vlhkosť môžu spôsobiť potenie a to môže svrbenie ešte zhoršiť.
- Emocionálne spúšťače. Menej sa spomína aj to, že duševné zdravie môže ovplyvniť zdravie vašej pokožky, čo môže spôsobiť vzplanutie príznakov ekzému. Ak máte vysokú úroveň stresu, úzkosti alebo depresie, môžete mať častejšie vzplanutie príznakov ekzému.
Ako vyzerá atopický ekzém?
Atopický ekzém (atopická dermatitída) je najbežnejšia forma ekzému s veľmi nepríjemnými symptómami. Postihuje najčastejšie deti, ale vyskytuje sa aj u dospelých.
Vedeli ste, že…?
Pojem atopický je odvodený od gréckeho slova atopos – zvláštny, cudzí, znamená teda niečo, čo prebieha atypicky – inak, než je bežné.
Atopická dermatitída sa prejavuje nadmernou suchosťou (suchý ekzém), ktorá vzniká porušením bariérovej funkcie kože. Viditeľné sú svrbivé červené pupienky až mokvajúce pľuzgieriky, sprevádzané šupinami a začervenaním okolitej kože.
Svrbenie, pálenie a bolesť na postihnutých miestach sú najbežnejšími príznakmi atopického ekzému.
Atopický ekzém u detí
Atopický ekzém sa zvykne prejavovať už v rannom detstve. Môže postihnúť ktorúkoľvek časť tela, avšak u detí najčastejšie postihuje ruky, vnútornú stranu lakťov, chrbát kolien, tvár a pokožku hlavy.
- Kojenecká forma – ekzém sa začína objavovať 2 – 6 mesiaci života. Prejavuje sa začervenaním pokožky dieťaťa, červenými pľuzgierikmi so šupinami. Vyskytuje sa najmä na tvári a lícach, ale môže sa rozšíriť na celé telo.
- Detská forma – vyskytuje sa od 3 – 10 roku života dieťaťa. Ekzém sa okrem tváre tvorí v hojnom množstve na lakťoch a kolenách, kedy už koža na postihnutých miestach je zhrubnutá a popraskaná. Škriabaním dochádza ku vzniku nových kožných prejavov.
- Dospelá forma – hoci v dospelosti je atopický ekzém v remisii, suchá pokožka pretrváva po celý život. V malom percente môže atopická dermatitída prepuknúť až v dospelosti. Postihnuté miesta sú rovnaké ako pri detskej forme, ale najviac býva postihnutá časť tváre a krku.
Ako vplýva strava na atopický ekzém?
Viaceré lekárske štúdie poukazujú na súvislosť medzi črevným mikrobiómom a vznikom ekzému. Prirodzene, ak naša mikrobiota nie je v poriadku, imunita ľudského organizmu klesá a nastupujú rôznorodé ochorenie. Atopický ekzém nie je výnimkou.
Pre správne fungovanie imunity musí byť náš mikrobióm v poriadku, čo znamená zabezpečiť nárast dobrých baktérií v čreve. Vyvážený črevný mikrobióm je nevyhnutný pre silný imunitný systém v koži.
Túto rovnováhu môže narušiť diéta s vysokým obsahom cukru, tukov, antibiotiká a dokonca aj stres. Pre udržanie tejto rovnováhy je potrebné zamyslieť sa nad doterajším životným štýlom a myslieť predovšetkým na to, čím kŕmite svoj mikrobióm.
Atopická dermatitída nie je síce potravinová alergia, ale môže medzi nimi existovať súvislosť.
Ekzém a správna diéta
Pôvodcom všetkých ochorení je dlhotrvajúci neliečený zápal. Niektoré potraviny majú prirodzené protizápalové vlastnosti, preto je veľmi vhodné, aby ich ľudia so zápalovým ochorením začlenili do svojho jedálnička.
Príklad potravín s prirodzene sa vyskytujúcimi protizápalovými vlastnosťami sú:
- zelený čaj a čaj matcha
- kurkuma v kombinácií s čiernym korením
- zázvor
- bobule a červené ovocie: goji bobule, jahody, maliny, čučoriedky atď.
- potraviny bohaté na omega-3 (sardinky, makrela, sleď, rastlinný olej, olej z vlašských orechov, repkový olej, olivový olej)
- sušené ovocie
- orechy, lieskové orechy, mandle
- tmavá čokoláda
- brokolica
- artičoky
- fermentované potraviny
Vhodnou voľbou pri atopickom ekzéme je užívanie probiotík a prebiotík, ktoré poskytujú výživu pre mikrobióm a preto by sa mali užívať spolu.
Pamätajte však, pokiaľ nedodržiavate vyváženú stravu a nestaráte sa o zdravie svojho tráviaceho traktu, užívanie pre – alebo probiotík neprináša žiaden úžitok.
Posilnenie zdravia s mastichou
Slabá imunita vzniká hlavne kvôli nesprávnemu životnému štýlu. Ak máte v živote nekvalitnú stravu, málo pohybu alebo príliš veľa stresu, oslabujete svoj organizmus.
Imunita sa tvorí v tráviacom trakte. Okrem stravy podporíte svoju imunitu aj užívaním vhodných výživových doplnkov. Preto sme spojili tri produkty z našej ponuky, ktoré spolu pôsobia ako prírodná kúra pre zdravé trávenie a posilnenie imunity.
Kúra pre zdravé trávenie a posilnenie imunity
Mikrobióm zabezpečuje vstrebávanie potrebných látok do organizmu. Preto naše prvé kroky by mali viesť k jeho uzdraveniu. K tomu nám okrem iného môžu pomôcť čisto prírodné produkty Masticha Vena, Masticha Active a vlákninový komplex Natura Biotika.
V čom je ich sila a ako fungujú v našom tráviacom trakte?
- Masticha Active s obsahom chioskej mastichy, aktívnych kultúr a DGL extraktu zo sladkého drievka pôsobí ako harmonizátor na vaše trávenie. Chioská masticha celkovo pôsobí na zdravie tráviaceho traktu.
- Masticha Vena pôsobí na vytváranie imunity úplne od jej počiatkov. Je to prírodný výživový doplnok, ktorý obsahuje extrakty z granátového jablka, červeného hrozna, čierneho korenia, olivovníka európskeho a omega 3 mastné kyseliny s vysokým obsahom EPA a DHA. Toto zloženie pôsobí tak, aby telo bolo schopné využiť maximum účinných látok pre svoj prospech a práve vďaka extraktu z čierneho korenia je podporované zdravie pečene. Na správne fungovanie imunity je potrebná čistá a funkčná pečeň.
- Natura Biotika je vlákninový komplex, ktorý účinne pôsobí na kvalitu mikrobiómu, zodpovedného za celkovú imunitnú schopnosť organizmu. Smrekovicová vláknina, akáciová vláknina, vláknina z ibiša lekárskeho, brestu červeného a psyllia sú rozpustné vlákniny, z ktorých niektoré majú imunomodulačný účinok a zároveň pôsobia ako prebiotikum. Okrem toho priaznivo pôsobia na výšku cholesterolu a odstraňujú z tráviaceho traktu nestrávené látky.
Zdravie črevnej mikroflóry je dôležité aj pri liečení atopického ekzému. Spojenie medzi ekzémom a zdravím čriev spočíva v akomsi prepojení črevo – koža, ktoré sa týka spôsobu, akým črevná flóra ovplyvňuje mikróby, ktoré žijú na koži. Vedecké štúdie preto poukazujú na to, že nevyvážený mikrobióm môže hrať úlohu pri zápale a imunitnej odpovedi, ktorá spôsobuje ekzém.
Zdroje:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7250058/
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/9998-eczema