Ako na prirodzenú imunitu u detí?

29. marca 2023 Zuzana Kucková Imunita, Masticha Active, Masticha Vena, Témy o zdraví, Zaujímavosti

Choroby k detstvu jednoducho patria. Práve vďaka kontaktu s nimi sa imunita vyvíja a telo sa pri ďalšom stretnutí dokáže chorobám brániť. Hoci si niektorými chorobami deti musia prejsť, možno ich imunitu podporiť. A to najmä správnou životosprávou. Čo všetko má vplyv na správne fungovanie imunity?

Blonďavý chlapček a hnedovlasé dievčatko s dvoma copíkmi sedia za stolom, kde je veľa zeleniny, obaja sa usmievajú a jedia zeleninový šalát.

Čo je to imunita?

Slovo imunita pochádza z latinského immunitas. Imunitný systém predstavuje veľmi zložitý mechanizmus. Jeho hlavnou úlohou je udržanie rovnováhy vnútorného prostredia organizmu a s tým spojená ochrana: 

  • pred rôznymi vonkajšími škodlivinami (mikroorganizmy – vírusy, baktérie, plesne, parazity, ale aj alergény
  • pred vnútornými vplyvmi (nádorové alebo odumreté bunky

Keď sa rovnováha vnútorného prostredia poruší, môžu vznikať ochorenia spojené so zníženou funkciou imunitného systému (imunodeficiencie), ochorenia spojené s prehnanou, nadmernou reakciou imunitného systému (sem patria alergie a autoimunitné ochorenia).

imunita

Ako funguje imunita u detí?

Ako sme už vyššie spomenuli, imunitný systém zohráva v ľudskom tele ochrannú funkciu a teda chráni organizmus dieťaťa pred vonkajšími “útočníkmi”.  Patria sem mikróby (ako sú baktérie, vírusy a huby) a toxíny (chemikálie vytvorené mikróbmi). Imunitný systém sa skladá z rôznych orgánov, buniek a proteínov, ktoré spolupracujú.

Existujú 2 hlavné časti imunitného systému:

  1. Vrodený imunitný systém – imunita dieťaťa sa vyvíja už počas tehotenstva a s ňou sa aj rodíme. Toto je takzvaný systém rýchlej reakcie dieťaťa. Tvorí ho koža, očná rohovka a sliznica, ktorá vystiela dýchacie, gastrointestinálne a urogenitálne cesty. To všetko vytvára fyzické bariéry, ktoré pomáhajú chrániť telo dieťaťa. Vrodený imunitný systém je zdedený. Je aktívny od chvíle, keď sa dieťatko narodí.
  2. Adaptívny imunitný systém – ktorý sa rozvíja, keď je naše telo vystavené mikróbom alebo chemikáliám, ktoré mikróby uvoľňujú. Adaptívny imunitný systém s pomocou vrodeného systému vytvára bunky (protilátky), ktoré chránia telo pred konkrétnym mikróbmi a toxínmi. Tieto protilátky sú vyvinuté bunkami nazývanými B lymfocyty po tom, čo bolo telo vystavené invázií nežiaducich látok v tele. Tvorba protilátok môže trvať niekoľko dní. Ale po prvej expozícii imunitný systém “votrelca” rozpozná a bude sa proti nemu brániť. Získaný imunitný systém sa počas života dieťaťa mení.

Tieto 2 imunitné systémy spolupracujú.

Zaujímavosť: Nezrelosť imunitného systému u malých detí sa prejavuje zvýšenou frekvenciou infekcií, najmä ak sa dieťa nachádza v prostredí s vyšším výskytom mikroorganizmov (detský kolektív, často chorý starší súrodenec). To ale ešte neznamená, že dieťa trpí skutočne poruchou imunity.

Posilnenie imunity u detí začína v bruchu

Lekárske štúdie poukazujú na to, že 80% imunitného systému sa nachádza v črevách. Čas potrebný na vytvorenie zdravého črevného mikrobiómu je v ranom veku. Samozrejme existujú možnosti budovania mikrobiómu aj v neskoršom veku, avšak proces kultivácie tohto živého mikrosveta sa stáva oveľa zložitejším.

Zaujímavosť: Viac ako 40 % ľudí na celom svete trpí funkčnými gastrointestinálnymi poruchami, medzi ktoré môže patriť 23 % detí.

Až jedna štvrtina všetkých detí a dospievajúcich trpí chronickými gastrointestinálnymi poruchami, ako je Crohnova choroba, ulcerózna kolitída a celiakia, ako aj problémy, ktoré sa môžu zdať nesúvisiace so zdravím čriev, ale majú svoje korene v dysfunkčnom mikrobióme. Patria sem migrény, bolesti hlavy a úzkostné a depresívne poruchy, ako aj autizmus, porucha pozornosti s hyperaktivitou (ADHD), astma a alergie

Bolo zistené, že deti s vývinovými poruchami majú obzvlášť vysokú mieru črevných problémov.

Z tohto vyplýva, že vzťah medzi črevným mikrobiómom a imunitou veľmi úzsko súvisí.

Čo na imunitu pre detí? Aká je podpora imunity a ako pestovať zdravé črevá u detí?

1. Podporujte hry vonku

Dr. Robynne Chutkan ponúka nasledujúcu jednoduchú a nezabudnuteľnú radu na podporu zdravia a rozmanitosti črevného mikrobiómu: „Žite špinavo, jedzte čisto.“ Časť žiť špinavo znamená povzbudzovať naše deti, aby sa skutočne zašpinili hraním vonku – v skutočnej špine.

Dvaja chlapci sa v lete hrajú v na zemi, sú zablatení od hliny.

Dokonca aj obyvatelia miest sa môžu stretnúť s mikrobiálnou diverzitou, keď budú tráviť čas v zelených priestoroch, ako sú ihriská, verejné parky a školské dvory. Každodenný kontakt s rôznorodou vegetáciou a nečistotami môže zlepšiť zdravie detí tým, že aktivuje imunitný systém a naučí ho primerane reagovať na rôzne baktérie a vírusy. 

Hľadajte teda spôsoby, ako dostať deti vonku, najmä v prírodnom prostredí. Začnite skoro – deti, ktoré poznajú prírodu, majú tendenciu ju milovať a rešpektovať. 

Náš tip: Môžete deti skúsiť zapojiť aj do záhradníckych činností. Ak nemáte vonkajší priestor, kde by ste mohli záhradkárčiť, zaobstarajte si niekoľko kvetináčov s nečistotami. Sadením semien alebo sadeníc sa deti vystavujú  rôznym mikróbom, ktoré sa môžu prebudiť a pomôcť im trénovať imunitný systém.

2. Zabezpečte deťom dostatok spánku

Všetci potrebujeme spánok na osvieženie a nabitie tela a to vrátane detí. Množstvo spánku, ktoré dieťa potrebuje sa líši podľa veku (od 12 do 16 hodín denne pre dojčatá po osem až 10 hodín pre dospievajúcich) a tiež od dieťaťa k dieťaťu (niektoré potrebujú viac ako iné).

Malý chlapček leží na pravom boku v perinách, má zavreté oči, otvorené ústa a spí.

Štúdie vo Švajčiarsku ukázali, že jedným z faktorov určujúcich spánkový režim počas prvého roku života je črevný mikrobióm. Deti s nízkou mikrobiálnou diverzitou spia viac cez deň a menej v noci. 

Kvalita, množstvo a načasovanie spánku tiež ovplyvňujú črevný mikrobióm.

Ak teda chcete, aby vaše deti lepšie spali – a aby ste aj vy mohli lepšie spať – jedným riešením je vyživiť ich črevné mikrobiómy. Druhým krokom je presadzovanie pravidelných spánkových vzorcov a pravidiel pred spaním, čo môže mať pozitívny vplyv na zdravie čriev.

3. Vynechajte cukor, arómy a farbivá

V súčasnom konzumnom svete si môžete všimnúť, ako potravinársky priemysel miluje pridávať cukor, umelé arómy a syntetické farbivá do potravín zameraných na deti. Stačí si pri nákupe nájsť chvíľu čas a prečítať si zloženie cereálií pre deti. 

Umelé potravinárske farbivá narúšajú črevný mikrobióm u detí. Pamätajte si, že všetko, čo poškodzuje črevá, poškodzuje aj mozog, a to platí najmä pre deti. Črevnému mikrobiómu nepomáhate ani príležitosntým nezdravým jedlom. Prečo? Po prvé, deti sú menšie, čo znamená, že ich relatívna expozícia je väčšia ako u dospelých. Po druhé, schopnosť ich tela metabolizovať je nezrelá. Po tretie, ich kľúčové orgánové systémy sa stále menia a vyvíjajú, vďaka čomu sú veľmi náchylné na poruchy.

Tri malé deti sedia na kuchynskej linke. Blondína hryzie jablko, hnedovláska kŕmi najmladšie dieťa broskyňou.

Áno, potraviny na posilnenie imunity existujú tak pre deti, ako aj dospelých. Sú to všetky druhy ovocia a zeleniny, celozrnné obilniny, orechy a semienka, chudé mäso, niektoré mliečne výrobky.

Vyhnúť sa treba vysoko spracovaným potravinám, potravinám s pridaným cukrom a potravinám s nezdravými tukmi, ako sú nasýtené tuky nachádzajúce sa v živočíšnych produktoch.

4. Doprajte deťom prebiotické a probiotické potraviny

Probiotické potraviny pomáhajú pri trávení a vylučovaní, sú dobré pri predchádzaní zápchy aj hnačke. Aj keď deti nemusia oceniť intenzívne chute obľúbených probiotických potravín, ako je kyslá kapusta a kimchi, môžu si pochutnať na fermentovaných kyslých uhorkách, či jogurte. 

Podporiť imunitu detí sa rodičia často snažia zabezpečiť aj výživovými doplnkami. Nie je to zlá voľba, avšak pri výbere treba byť obozretný a vyberať si kvalitu. Pri výbere sa treba riadiť certifikáciami výrobku a pôvodom daných zložiek.

prebiotika

Masticha active je výživový doplnok, ktorý prírodnou a šetrnou cestou aktívne pôsobí na zdravie žalúdka a celého tráviaceho traktu. V súčasnosti ako jediný produkt na trhu v sebe spája blahodárne účinky chioskej mastichy s účinkami DGL formy sladkého drievka, špeciálnych probiotických kmeňov Lactobacillus reuteri a Saccharomyces Boulardii. Je vhodná pre deti od 6 rokov.

Chýbajúcou zložkou v potrave dnešných detí je vláknina. Prebiotická vláknina môže podporiť zdravie čriev u detí úpravou zloženia mikrobiómu v hrubom čreve.

Ak vaše dieťa skonzumuje dostatočné a rozmanité množstvo prebiotickej vlákniny, dobré baktérie sa budú držať a rozmnožovať, čím sa vytvorí zdravý a odolný črevný mikrobióm.

Potraviny bohaté na prebiotiká pre deti sú napríklad:

  • banány
  • zelená listová zelenina
  • strukoviny
  • ovsené vločky
  • artičoky

Vláknine venujeme pozornosť aj v mastichovom tíme (pretože súvisí so zdravím trávením). Priniesli sme na trh prírodný produkt Natura Biotika s univerzálnym zložením. Nezáleží na tom, či chcete doplniť vlákninu kvôli tráviacim ťažkostiam, alebo chcete podporiť svoju imunitu, či znížiť hladiny cholesterolu. Natura Biotika je vhodná pre všetky vekové kategórie.

5. Podporujte aktivitu a eliminujte stres u detí

Deti by mali byť naozaj denne aktívne. Aktívny nemusí znamenať športovanie alebo chodenie do posilňovne, môže to byť hranie sa na ihrisku alebo prechádzka. 

Zabezpečte, aby deti mali prestávky na hranie a aby mali prístup k aktivitám a ľuďom, ktorí ich robia šťastnými.

Strávte čas spolu ako rodina a vytvorte príležitosti pre svoje deti, aby sa porozprávali o všetkom, čo by ich mohlo znepokojovať a stresovať. 

Dvaja chlapci a tri dievčatá stoja na trávniku v prírode, tráva je krásne zelená, hrajú sa s lanom detskú hru.

Posilnite imunitu svojich detí s produktami:

  • masticha active, 50 kapsúl

    Masticha Active, 50 kapsúl

    Tráviaci trakt

    Chioská masticha v malom cestovnom balení s obsahom DGL extraktu zo sladkého drievka a špeciálnych aktívnych kmeňov L. reuteri a Saccharomyces Boulardii.

    Original price was: 22,50 €.Current price is: 19,90 €.

    Pridať do košíkaPridané
    Doručíme do 2 dní
  • Natura Biotika - aktívna vláknina

    Natura Biotika – aktívna vláknina

    Cholesterol a tlak, Imunita a zdravie, Tráviaci trakt

    Jedinečný vlákninový komplex zložený z piatich druhov aktívnej vlákniny - akáciová, smrekovcová, ibiš lekársky, brest červený a psyllium. Kúra na 14-dní.

    Original price was: 23,90 €.Current price is: 19,90 €.

    Pridať do košíkaPridané
    Doručíme do 2 dní
  • Masticha Active + Natura Biotika

    2x Masticha Active + Natura Biotika

    Imunita a zdravie, Tráviaci trakt

    Balíček je určený na 33 - dní používania. V cene balíčka Natura Biotika - vlákninový komplex za zvýhodnenú cenu.

    Original price was: 97,70 €.Current price is: 87,90 €.

    Pridať do košíkaPridané
    Doručíme do 2 dní

Zdroje:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4707740/