SIBO – syndróm bakteriálneho prerastania tenkého čreva
Každý má v čreve baktérie, ktoré zohrávajú kľúčovú úlohu pri trávení. Ak sa však pomer týchto mikroorganizmov dostane do nerovnováhy, môžu nastať problémy. Dobrou správou je, že SIBO sa dá liečiť a môže stačiť len zmena životného štýlu.
Čo je SIBO?
K prerastaniu baktérií v tenkom čreve (SIBO – z angličtiny small intestinal bacterial overgrowth) dochádza vtedy, keď nastane abnormálne zvýšenie celkovej populácie baktérií v tenkom čreve, najmä typov baktérií, ktoré sa bežne nenachádzajú v tejto časti tráviaceho traktu.
Nadmerné a nefyziologické osídlenie tenkého čreva baktériami môže spôsobovať poškodenie steny čreva a jeho funkcie.
Prečo vzniká syndróm prerastania tenkého čreva SIBO?
Tenké črevo je najdlhšia časť nášho tráviaceho traktu, meria asi 6,1 metra. Je to miesto, kde sa potrava mieša s tráviacimi šťavami a živiny sa vstrebávajú do nášho krvného obehu.
Na rozdiel od hrubého čreva, tenké črevo má zvyčajne relatívne málo baktérií v dôsledku rýchleho toku obsahu a prítomnosti žlče.
SIBO zvyčajne vzniká, keď tenké črevo neposúva jedlo tak, ako by malo. Stagnujúca potrava sa stáva ideálnou živnou pôdou pre baktérie. Ak dobré baktérie, ktoré pomáhajú tráviť jedlo, nedokážu držať krok so škodlivými baktériami, zlé baktérie sa môžu množiť príliš rýchlo, čo vedie k nerovnováhe. Baktérie môžu produkovať toxíny a ovplyvňovať absorpciu živín.
Zaujímavosť: Na rozdiel od hrubého čreva, ktoré je bohaté na milióny baktérii, tenké črevo má zvyčajne menej ako 100 000 organizmov na mililiter.
Aké sú príčiny vzniku SIBO?
Syndróm bakteriálneho prerastania tenkého čreva môžu spôsobiť aj tieto faktory:
- Vek – ľudia vo vyššom veku a seniori sú vystavení vysokému riziku vzniku SIBO, pretože môžu produkovať menej žalúdočnej kyseliny (jej produkcia sa s pribúdajúcim vekom znižuje), ktorá rozkladá jedlo. Starší ľudia majú tiež vyššiu predispozíciu na divertikulózu (prítomnosť niekoľkých vakovitých výdutín alebo vychlípenín, teda divertikulov v oblasti hrubého čreva).
- Anatómia – niektorí ľudia môžu mať tenké črevo s neobvyklým tvarom. Fyzické rozdiely v čreve môžu spôsobiť, že sa jedlo bude pohybovať pomalšie, ako by malo, a umožní rastu baktérií.
Ďalšie príčiny vzniku SIBO môžu byť:
- chirurgické zákroky (napríklad žalúdočný bypass)
- zjazvené tkanivo po ožiarení alebo operácii
- poranenie tenkého čreva
- nezvyčajný priechod (fistula) medzi dvoma časťami vášho čreva
- nahromadenie proteínu nazývaného amyloid v tenkom čreve
- blokády v tráviacom trakte
Aj niektoré choroby a užívanie liekov môžu zabrániť tomu, aby črevá fungovali tak, ako by mali:
- cukrovka
- lupus (je autoimunitné ochorenie, pri ktorom sú postihnuté bunky alebo celé orgány, čo spôsobuje ich poškodenie až dysfunkciu)
- sklerodermia (poruchy spojivového tkaniva)
- oslabený imunitný systém
- celiakia
- crohnova choroba
- ulcerózna kolitída
- narkotiká
- syndróm dráždivého čreva a lieky, ktoré ho liečia
- inhibítory protónovej pumpy (obmedzujú kyselinu vo vašom žalúdku)
- antibiotiká
Možné komplikácie pri SIBO
Premnoženie baktérií v tenkom čreve môžu spôsobiť zdravotné problémy, ako sú:
- Zlé vstrebávanie sacharidov, tukov a bielkovín – žlčové soli, ktoré sú potrebné na trávenie tukov, sú rozložené prebytočnými baktériami v tenkom čreve, čo vedie k neúplnému tráveniu tukov a hnačke. Bakteriálne produkty môžu tiež poškodiť sliznicu tenkého čreva, čo má za následok zníženú absorpciu sacharidov a bielkovín.
- Podvýživa a strata hmotnosti – v dôsledku hnačky, ktorá je jedným z príznakov SIBO
- Nedostatok vitamínov – telo nedokáže plne absorbovať vitamíny A, D, E a K rozpustné v tukoch, pretože pri bakteriálnom premnožení tenkého čreva dochádza k nedostatočnému vstrebávaniu tukov, ako sme spomínali v bode číslo 1. Premnoženie baktérií môže viesť k nedostatku vitamínu B12 (je nevyhnutný pre normálne fungovanie organizmu, nervového systému, produkciu krviniek a DNA), ktorý môže viesť k slabosti, únave, brneniu a znecitliveniu rúk a nôh a v pokročilých prípadoch k mentálnemu zmätku, či poškodeniu centrálneho nervového systému.
- Osteoporóza – poškodenie čreva v dôsledku abnormálneho rastu baktérií časom spôsobí zlú absorpciu vápnika a nakoniec môže viesť k ochoreniam kostí.
- Obličkové kamene – ktoré môžu vznikať zlou absorpciou vápnika.
Sibo príznaky
Ako vlastne zistiť že ide o syndróm bakteriálneho prerastania tenkého čreva? Táto otázka môže byť v niektorých prípadoch pomerne zložitá, pretože príznaky môžu vyzerať ako príznaky mnohých iných onemocnení.
Poďme sa však na to pozrieť podrobnejšie. SIBO alebo prerastanie baktérií v tenkom čreve je spôsobené, keď baktérie, ktoré sú normálne prítomné v hrubom čreve, začnú rásť v tenkom čreve. To spôsobuje problémy, pretože mnohé z týchto baktérií a iných jednobunkových organizmov nazývaných archeóny fermentujú cukry na produkciu plynov.
Za SIBO príznaky teda možno považovať:
- Nadúvanie – pocit plnosti a nepohodlia, najmä 1-2 hodiny po zjedení jedla bohatého na sacharidy (cukry sú druh uhľohydrátov).
- Bolesť brucha – spojená s nadúvaním, keď sa plyny nahromadia v tenkom čreve, natiahnu črevné steny, čo môže byť veľmi bolestivé. U niektorých ľudí môže byť táto bolesť ochromujúca a skutočne ovplyvňuje ich schopnosť vykonávať bežné každodenné úlohy.
- Nadmerné grganie – akonáhle sa plyn nahromadí v tenkom čreve, musí niekam ísť, však? Zatiaľ čo je grganie po jedle alebo pití úplne prirodzené, najmä po vypití niečoho šumivého, SIBO môže spôsobiť skutočne nadmerné grganie, ktoré je nepríjemné, až trápne.
- Reflux – jednou z príčin SIBO sa považuje dlhodobé užívanie inhibítorov protónovej pumpy na príznaky refluxu. Tieto lieky znižujú kyslosť žalúdka a prepúšťajú baktérie do tenkého čreva. Keď pacienti trpia nadmerným grganím, môžu vracať kyselinu zo žalúdka do pažeráka, čo spôsobuje príznaky, ktoré napodobňujú pálenie záhy podobné refluxu.
- Plynatosť – opäť nejaká plynatosť je normálna. Avšak pacienti so SIBO trpia abnormálnou plynatosťou a častokrát môže byť veľmi páchnuca.
- Hnačka/zápcha – často vnímané ako symptóm syndrómu dráždivého čreva (IBS), striedanie hnačky a zápchy môže byť tiež príznakom SIBO. Mechanizmus týchto symptómov je menej jasný ako ostatné, ale mnohí lekári si myslia, že aspoň niektorí ľudia, ktorí si myslia, že majú IBS, v skutočnosti majú SIBO.
Ak vaše trávenie nefunguje a trápia vás niektoré z uvedených symptómov, určite vám doporučujeme navštíviť lekára.
Dychový test SIBO
Na diagnostiku SIBO lekári používajú vodíkový dychový test na meranie množstva plynu produkovaného baktériami v tenkom čreve. Test meria množstvo vodíka a metánu v ľudskom tele. Funguje to preto, lebo jediný spôsob, akým ľudské telo produkuje tieto plyny, je práve pomocou baktérií.
Na dychový test SIBO sa používa roztok obsahujúci jeden z nasledujúcich cukrov:
- laktulóza
- glukóza
- xylóza
Pred diagnostikou musí pacient dodržiavať špeciálnu diétu doporučenú lekárom. Dychový test SIBO sa vykoná ráno nalačno a to tak, že pacient vypije roztok obsahujúci jeden z vyššie uvedených cukrov, ktorý vyživuje baktérie. Hodnoty SIBO testu ukážu, koľko vodíka a metánu vyprodukovali baktérie ako výsledok. Tieto výsledky umožňujú zdravotníkom určiť, či ide o SIBO.
Probiotiká – špeciálna podpora pri SIBO
SIBO liečba môže byť zložitá a často zahŕňa použitie širokospektrálnych antibiotík, ale vzhľadom na vysokú mieru opakovateľnosti u pacientov liečených iba antibiotikami je často potrebné hľadať alternatívne liečebné metódy.
Možno užívanie probiotík vyznie kontraproduktívne, keďže probiotiká sú predsa len ďalšie baktérie, ale mnohé štúdie ukazujú, že podávanie probiotík je pri SIBO veľmi prospešné. Dôvodom je obnovenie zdravia črevného mikrobiómu, zlepšenie trávenia a návrat harmónie v tráviacom trakte.
Náš tip: Hľadáte ten správny výživový doplnok pre zdravie tráviaceho traktu? Doporučujeme vám prírodný produkt Masticha Active. Je to výživový doplnok, ktorý vďaka obsahu chioskej mastichy prírodnou a šetrnou cestou aktívne pôsobí na zdravie žalúdka a celého tráviaceho traktu. V súčasnosti ako jediný produkt na trhu v sebe spája antibakteriálne a hojivé účinky chioskej mastichy s blahodarnými účinkami DGL formy sladkého drievka a špeciálnych probiotických kmeňov Lactobacillus reuteri a Saccharomyces boulardii.
SIBO diéta
Hoci neexistuje žiadny dôkaz, ktorý by dokázal, že určitá strava spôsobuje SIBO, mnohí ľudia so SIBO našli úľavu po dodržiavaní špeciálnej diéty.
Ak nemáte SIBO kvôli anatomickému problému, jednoduchým krokom je vynechať sladké jedlá a nápoje. Niekedy to môže byť všetko, čo potrebujete aby ste sa cítili lepšie.
Ďalšie zmeny stravy pre SIBO zahŕňajú:
- Vynechajte potraviny, ktoré pravdepodobne zhoršujú vaše príznaky a počkajte 3 dni, kým ich zaradíte späť do svojho jedálnička. Týmto spôsobom budete vedieť, či určité jedlo spúšťa vaše príznaky.
- Vyhnite sa vlákninovým doplnkom, ako aj akýmkoľvek tekutým liekom (ako je sirup proti kašľu), ktoré používajú cukrové alkoholy na chuť.
- Vyhýbanie sa laktóze. Ak je vaše tenké črevo poškodené, môžete stratiť schopnosť tráviť laktózu (cukor v mliečnych výrobkoch).
- Diéta s nízkym obsahom FODMAP – znamená fermentovatelné oligosacharidy, disacharidy, monosacharidy a polyoly.
- Jedzte vyváženú, výživnú stravu.
- Režim jedla – naučte sa jesť v pokoji a jedzte iba trikrát denne. Naučte sa byť pomedzi jedlá aspoň chvíľu hladný.Podporuje to prirodzené očisťovanie tenkého čreva – silné hladové kontrakcie vytlačia zbytky natráveného obsahu spolu s baktériami do hrubého čreva, ktoré si s tým už poradí.
Existuje prevencia pred SIBO?
Pokiaľ ide o riešenie SIBO, väčšina z nás sa príliš zameriava na dva hlavné aspekty, ako je príčina a liečba. V dôsledku toho máme tendenciu prehliadať kritické faktory životného štýlu, ktoré zohrávajú obrovskú úlohu pri našom zotavovaní.
Výber životného štýlu, ktorý podporuje zdravie, je základom cesty k dobrému životu so SIBO a vyhýbaniu sa recidíve. Životný štýl môže pomôcť alebo aj sťažiť cestu späť ku zdraviu.
Preto je dôležité posúdiť svoje každodenné návyky a položiť si otázku: “Pomáha mi môj životný štýl zotaviť sa zo SIBO, alebo bráni mojím zdravotným cieľom?”
Na úľavu od tráviacich ťažkostí vyskúšajte:
Zdroje:
https://www.webmd.com/digestive-disorders/sibo-overview-what-is-it
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK546634/