Alergia: Ako sa zbaviť jej príznakov prírodnou cestou

29. februára 2024 Zuzana Kucková Alergie, Herb Alerg, Imunita, Témy o zdraví

Obdobie jari nám prináša radosť z prichádzajúcich slnečných dní, príroda sa krásne zelená, vonia a kvitne. Avšak pre mnohých ľudí je toto obdobie obávaným strašiakom. S jarou totiž prichádza aj alergia, a s ňou spojené neustále kýchanie, upchatý nos a uslzené očí.

Aj vy patríte medzi alergikov a chceli by ste sa zbaviť nepríjemných alergických príznakov? Prečítajte si náš článok dokonca, máme pre vás riešenie.

Zbavte sa alergie prírodnou cestou

Čo je alergia?

Alergia na peľ
Alergia na peľ

Každý z nás má v tele fungujúci obranný mechanizmus, ktorý sa nazýva imunita. Niekto ju má silnejšiu a stará sa o jej systematické budovanie, iným narušená imunita môže znepríjemňovať život častými ochoreniami, či alergiami. Spôsoby, akými sa môže alergia prejaviť sú rôzne, pretože vždy záleží na druhu alergénu. Vymenujme si aspoň niektoré druhy alergie:

  • alergia na potraviny (alergia na mlieko, lepok, citrusy, alkohol…)
  • alergia na peľ
  • alergia na lieky
  • histamínová intolerancia
  • alergia na zvieratá
  • alergia na prach a roztoče
  • alergia na plesne
  • kožná alergia (alergia na slnko, na trávu, na kozmetiku…)

Ako vyzerá alergia na slnko?

Áno, aj takýto druh alergie existuje. Alergia na slnko je reakcia imunitného systému na slnečné žiarenie a jej prejavy sú na koži vo forme svrbivých červených vyrážok. Tieto alergické vyrážky po vystavení sa slnečnému žiareniu sa môžu objaviť aj u deti. Medzi najbežnejšie miesta patrí „V“ krku, chrbát rúk, vonkajší povrch rúk a dolných končatín.

Ako vzniká alergia a ako dlho trvá alergická reakcia?

Alergia je prehnaná reakcia tela na látky, ktoré sa bežne nachádzajú v našom prostredí. Spôsobuje ju zvýšená citlivosť protilátok na určitý alergén. Alergický reakciu nie je dobré brať na ľahkú váhu, pretože jej následkom býva menšie, alebo aj väčšie poškodenie tkaniva, či celého organizmu. Jej trvanie môže byť rôzne. Môže sa objaviť hneď, napríklad po použití kozmetiky sa objaví alergická vyrážka a začne vás svrbieť koža, alebo po zjedení jedla, kedy sa alergická reakcia objaví do niekoľkých minút, alebo aj o niekoľko hodín neskôr.

Veľmi dôležité je si uvedomiť, že imunitná reakcia je ovplyvnená aj životosprávou. Ak máme nedostatok vitamínov, proteínov, stopových prvkov, antioxidantov a tiež esenciálnych mastných kyselín, celá táto skutočnosť môže zhoršiť činnosť imunitného systému. Veľkú rolu v našom imunitnom systéme zohráva mikrobióm (kompletný ekosystém baktérii, plesní, kvasiniek ktoré žijú vo vzájomnej symbióze).

Vedeli ste že…
Až 70% imunity je skrytej v našich črevách? Je prirodzené, že ak máme narušený mikrobióm, naše telo sa nedokáže dostatočne brániť pred neželanými patogénmi. Črevná výstelka, pokiaľ je zdravá  slúži ako prirodzená bariéra a reguluje prísun živín zo stravy. Doporučujeme prečítať si aj náš článok: Probiotiká vs. prebiotiká – ako ovplyvňujú črevný mikrobióm?

Ak sú však tesné spoje v črevnej stene v dôsledku nesprávnej životosprávy  uvoľnené, črevo sa stáva viac priepustným a do krvného riečiska sa okrem výživných látok dostávajú aj baktérie a toxíny. Tento jav sa nazýva syndróm presakujúceho čreva (leaky gut syndrome), ktorý veľmi úzko súvisí so vznikom alergii. Preto by sme mali myslieť na zdravie našej črevnej mikroflóry bez ohľadu na to, akým druhom alergie trpíme.

Pre podporu zdravého mikrobiómu by sme v strave mali prijímať dostatočné množstvo vlákniny. Náš jedinečný produkt Natura Biotika je komplexom 5 druhov vlákniny, ktoré priaznivo ovplyvňuje malý svet v našich črevách.

Alergia – aké sú jej príznaky

Príznaky alergie
Príznaky alergie

Aby sme mohli alergii predchádzať, je dôležité poznať príčiny – spúšťače alergie a identifikovať alergické príznaky. Tie bývajú väčšinou veľmi nepríjemné a mnohým nedovoľujú vykonávať každodenné aktivity. Alergická reakcia sa môže prejaviť na tvári, na koži (alergia na potraviny má aj kožné prejavy), z alergickej reakcie sa môže sa objaviť aj zvýšená teplota.

Príznaky alergie

Príznaky môžu byť rôzne, závisia od typu alergénu, ktorý alergiu spúšťa. Ak sa určité príznaky opakujú za rovnakých okolností, môžeme mať podozrenie na alergiu. Možností, ako sa prejavuje alergia, je niekoľko:

  • kýchanie 
  • svrbenie očí 
  • škrabanie v krku 
  • nadmerná tvorba hlienu 
  • nádcha 
  • ekzém 
  • opuch hrdla zvnútra, opuchnutá sliznica 
  • tráviace ťažkosti
  • vyrážky na tele

Sprievodným javom po všetkých týchto reakciách je samozrejme obrovská vyčerpanosť, podráždenosť, niekedy aj nespavosť. Pri dlhodobo neliečenej alergii dokonca môže nastúpiť aj astma.

Ako sa prejavuje alergia na mlieko u dospelých?

Alergia na mlieko je jedným z najbežnejších typov potravinovej alergie, pretože mlieko je jedným z najčastejších potravinových alergénov (taktiež je to jedna z najbežnejších potravinových alergií u detí). Možno vás prekvapí, že 2 až 3 % detí mladších ako 3 roky sú alergické na mlieko.

Alergická reakcia na mlieko zvyčajne začína v priebehu niekoľkých minút po požití. Ľudia, ktorí sú alergickí na mlieko, reagujú na jeden alebo viac bielkovín, ktoré sa v ňom nachádzajú. Niektorí ľudia sú alergickí na kazeínový proteín a niektorí sú alergickí na srvátkový proteín, niektorí sú alergickí na kazeín aj na srvátku.
Závažnosť symptómov sa môže medzi ľuďmi líšiť. Mierne príznaky môžu zahŕňať:

V hlavnej úlohe histamín

Možno ste už počuli o prirodzene sa vyskytujúcej chemickej látke v tele zvanej histamín. Väčšinou sa spája s histamínovou intoleranciu, ktorá vzniká v dôsledku nadbytku histamínu v tráviacom trakte.

Keď je telo vystavené alergénu, napríklad peľu, nastáva okamžité uvoľnenie histamínu zo žírnych buniek (typ bielych krviniek, ktoré sa vyskytujú v rôznych tkanivách, ale najčastejšie v pľúcach, v koži a v tráviacej sústave). Histamín uvoľnený zo žírnych buniek sprostredkováva zápalové reakcie.

Preto veľmi rýchlo dôjde k príznakom alergie, ako je svrbenie a slzenie očí, kýchanie, výtok z nosa, sťažené dýchanie,opuch nosových dutín alebo v extrémnych prípadoch život ohrozujúca anafylaxia (najťažšia alergická reakcia, ktorá môže skončiť  šokovým stavom: anafylaktický šok).

Keďže už vieme akú rolu hrá histamín pri alergickej reakcii, cieľom je zabrániť uvoľneniu histamínu zo žírnych buniek, aby nedošlo k alergickým prejavom.

Alergia liečba liekmi

Liečba alergie bežnými liekmi

Niektoré alergické príznaky sú včasné a dajú sa okamžite spozorovať, iné sa môžu prejaviť s určitým časovým rozostupom. Sú pacienti, ktorí prichádzajú k lekárovi pripravení, vedia presne opísať reakcie na potenciálny  alergén a prípadné ťažkosti. No väčšina ľudí má  len hmlistú predstavu o tom, čo môže spúšťať alergické reakcie. 

Po diagnostikovaní alergie nasleduje liečba pod lekárskym dohľadom s indikovaním špecifických liekov, ako sú: 

  • antihistaminiká: sú lieky, ktoré sa používajú na zníženie alebo odstránenie účinkov vyvolaných histamínom na histamínovom receptore
  • dekongestanty: sem patria rôzne nosové spreje, tablety, kapsuly, ktoré možno použiť na krátkodobú liečbu
  • steroidová liečba: lieky sa nazývajú kortikoidy, sú vyrábané synteticky a pacientom sú indikované v prípade závažných chronických ochorení vo forme tabliet, gélov, injekcií alebo krémov
  • imunoterapia: doporučuje sa u ľudí s veľmi vážnymi alergiami

Dlhodobé užívanie spomenutých liečiv sa však nedoporučuje, pretože spôsobujú vedľajšie účinky. Pri antihistaminikách je to napríklad sedatívny účinok, sucho v ústach, rozmazané videnie, nepokoj, točenie hlavy, pískanie v ušiach. Výsledkom dlhodobého a nepretržitého užívania dekongestív vedie k atrofii nosovej sliznice a chronickej nádche (rhinitis sicca), strate čuchu a poškodení nosovej priehradky.

Kortikoidy majú vážne nežiaduce účinky, ako sú oslabenie imunitného systému, zníženie vnímavosti na bakteriálne a vírusové infekcie, ochorenie kostrového svalstva, hypertenzia, zvýšenie zrážanlivosti krvi a iné.

Prírodná liečba alergie

Prírodná liečba alergie

Okrem množstva neželaných vedľajších účinkov majú klasické lieky na alergiu aj tú nevýhodu, že väčšina z nich je zameraná hlavne na tlmenie príznakov a neriešia skutočnú príčinu problému. Preto čoraz viacej ľudí hľadá riešenie v prírode. Nájdeme v nej totiž veľké množstvo prospešných látok, ktoré môžeme využiť na zlepšenie imunity. 

Ako sa teda zbaviť alergie na peľ či ostatné alergény prírodnou cestou? Na základe lekárskych štúdií sme zistili, že nápomocnými vedia byť hlavne tieto potraviny a ich zložky: 

Pŕhľava dvojdomá 
Žihľava je prírodné antihistaminikum a dokáže utíšiť zápalové procesy, ktoré spôsobujú alergickú nádchu.

Kurkuma pravá 
Nazýva sa aj indický šafrán a obsahuje kurkuminoidy, ktoré zmierňujú príznaky spojené s alergiami a astmou. Kurkume sa podrobnejšie venujeme aj v článku: Kurkuma ako korenie života. Poznáte jej účinky?

Kvercetín (quercetin)
Kvercetín je jeden z najsilnejších antioxidantov a dokáže predchádzať alergickým reakciám sprostredkovaných histamínom.

Bromelaín
Výrazne znižuje symptómy sinusitídy (zápalové ochorenie sliznice prinosových dutín) a sennej nádchy.

Lipozomálny vitamín C
Zmierňuje alergické príznaky horných dýchacích ciest. Lipozomálny vitamín C má oveľa vyššiu vstrebateľnosť, ako bežne dostupné formy vitamínu C.

Zinok 
Podporuje imunitný systém pri alergickej nádche.

Extrakt z čiernej rasce (Nigella sativa)
Extrakt zo semien rastliny Černušky siatej je známy svojimi blahodárnymi účinkami, okrem iného pôsobí priaznivo aj na hladinu cukru v krvi.

Všetky tieto účinné prírodné zložky nájdete v našom novom produkte Herb Alerg.

Prírodná liečba alergie

Herb Alerg – úľava od alergie prírodnou cestou

Téme alergií sa venujeme už niekoľko rokov. Alergiou na pele, prach a roztoče, sennou nádchou, či histamínovou intoleranciou trpí veľká väčšina našich známych a aj veľa detí.

Preto sme sa snažili vyvinúť produkt, ktorý by dokázal účinne, prírodnou cestou a hlavne bez nežiaducich vedľajších účinkov zmierniť nepríjemné alergické prejavy. A podarilo sa.

Herb Alerg je prírodný produkt, ktorý je komplexom siedmich najúčinnejších zložiek: pŕhľava, kurkuma, kvercetín, bromelaín, extrakt z čiernej rasce (Nigella sativa), lipozomálny vitamín C a zinok. HerbAlerg zmierňuje nepríjemné alergické prejavy a podporuje správnu funkciu imunitného systému.

Synergia jednotlivých zložiek v  kapsuliach je pripravená tak, aby z nej telo vyťažilo čo najviac prospešných látok. Všetkých sedem zložiek prispieva k zníženiu aktivácie žírnych buniek, čím sa obmedzí uvoľňovanie histamínu. Zároveň sa zníži zápalová reakcia organizmu spojená s astmatickými záchvatmi a alergiami. Dochádza k upokojeniu prejavov, ako je dýchavičnosť, svrbenie, kýchanie, opuch hrdla a nosových slizníc, výtok z nosa a slzenie očí.  Vďaka spojeniu darov prírody a vedy nezostane po alergii ani stopy.

Sezónne alergie a peľová tabuľka

Počas roku sa so striedaním ročných období mení aj aktvitia peľov v prírode. 
Vznikajú tzv. sezónne alergie, pretože každé ročné obdobie prináša iný druh  kvitnúcich rastlín a stromov.


Pozrite si stručný prehľad, čo kvitne v daný mesiac:
Január: môže sa objaviť peľ z liesky
Február: peľ z liesky a jelše
Marec: začína obdobie peľov z jaseňa, brezy, topoľa, javora, brezy, vŕby, púpavy, duba a bahniatok
Apríl: pele rôznych ovocných stromov ( marhuľa, jabloň, slivka, broskyňa)
Máj: začína hlavná sezóna peľov z rôznych rastlín ako sú timotejka, reznačka, kostrava, repka, ďatelina…
Jún: začína kvitnúť lipa, baza, pribúdajú alergény z obilnín
Júl: peľ z paliny a slnečnice
August: začína kvitnúť ambrózia a pýr
September: vrcholí sezóna ambrózie, končí sezóna alergií na palinu
Október: môžu sa vyskytnúť alergie na huby a plesne
November: obdobie takmer bez alergii, môžu sa vyskytnúť alergie na roztoče a plesne
December:  obdobie takmer bez alergii, môžu sa vyskytnúť alergie na roztoče a plesne

Alergii na peľ sme venovali jeden celý článok, stojí za to si ho prečítať: Alergia na peľ – príznaky a liečba.

Rady a tipy na záver

Zdravie - rovnováha
Rovnováha

Alergia znepríjemňuje život ľuďom po celej planéte. Počet alergikov neustále narastá, avšak dôležité je si uvedomiť, že alergické príznaky sa dajú zmierniť, niekedy až úplne odstrániť.

Najlepšie, čo pre svoje telo môžete urobiť je zmeniť životný štýl v podobe úpravy jedálnička, zaradiť pravidelný pohyb a minimalizovať stres. Psychická pohoda a zdraví mikrobióm prispievajú okrem iného aj k tomu, ako sa telo vysporiada s neželanými alergiami. Zaraďte do svojho stravovania viac ovocia a zeleniny, ktoré sú plné antioxidantov a tým prispievajú k zvyšovaniu imunity. Prechádzka v prírode vám zabezpečí dostatočný prísun energie a eliminuje stres. Nájsť správnu rovnováhu, ktorá je kľúčom ku šťastiu je niekedy náročnejšie, ale nie nemožné.

Čo pomáha na lepšie dýchanie? Tip od bylinkárky

Aj keď neexistuje super rýchly liek, ktorý vás nádchy a upchatého nosa zbaví okamžite, v záhradke môžete nájsť účinné bylinky, ktoré pomáhajú zmierňovať jej príznaky. Sú to:

  1. Saturejka záhradná – napomáha čisteniu nosa a môžete si z nej pripraviť nálev na prepláchnutie nosa či kloktadlo na hrdlo
  2. Mäta pieporná – jej inhalovanie uvoľňuje upchatý nos a dezinfikuje sliznicu, vhodný je aj čaj
  3. Šalvia lekárska – inhalovanie šalviového výluhu uľahčí dýchanie a urýchli liečbu zápalu nosných dutín. Zároveň uľaví boľavému hrdlu.

Urobte pre seba to najlepšie v boji proti alergii. Podporte vašu imunitu a cíťte sa skvele.

  • Herb Alerg - alergie, senná nádcha, histamín
    -5%

    HERB ALERG

    Alergia, Imunita a zdravie, Tráviaci trakt

    Zbavte sa alergie prírodnou cestou. Sezónne peľové alergie, alergie na zvieratá, prach, roztoče.

    Original price was: 24,50 €.Current price is: 23,20 €.

    Pridať do košíkaPridané
    Doručíme do 2 dní

__

Zdroje:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29336271/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3264048/